Skocz do zawartości

[Korba, suport] Korba chodzi ciężko po wymianie suportu Sram GXP.


shusty

Rekomendowane odpowiedzi

Suport trzeszczał to wymieniłem go w moim fullu. Kupiony został dokładnie taki sam suport(sram gxp bsa 73):

Spoiler

 

Suport SRAM Truvativ GXP Team BSA szary - Suporty i miski - RafBike

 

 

 

Mufa to 73 BSA, więc żadnych dodatkowych podkładek nie trzeba stosować, zresztą patrzyłem jak rozbierałem i złożyłem tak samo. Nawet obejrzałem jeszcze raz instruktarz na yt, i wydaje się że wszystko zrobiłem dobrze, posmarowałem gdzie trzeba, gwinty wyczyściłem przed montażem idealnie.

 

Mimo to po skręceniu korba słabo się obraca. Po poluzowaniu korby przy silnym zakręceniu ręką robi ok. 15obrotów, po dokręceniu korby tak, żeby nie było luzu ok. 5 obrotów i ogólnie czuć po założeniu łańcucha że napęd chodzi zdecydowanie za ciężko. Klucz dynamometryczny mam do max 24Nm i przy takim dokręceniu na korbie jest lekki luz i zaczyna i tak już korba zauważalnie ciężej chodzić, po dokręceniu na wyczucie jak należy i by nie było luzu chodzi korba jeszcze gorzej. Całość rozłożyłem, mocniej przesmarowałem, założyłem i wynik bez zmian. Oczywiście dokręcam tą śrubą na imbusa 8, tej większej 10 nie ruszałem. Ma ktoś jakieś dobre rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe łożyska mają dużo smaru, suport trochę się rozjeździ.

Jaki tam jest system kasowania luzu? Taka pofalowana podkładka?

5 obrotów jak na taki typ osi to normalny wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pofalowana podkładka od strony korby. Zawsze przy łożyskach nowych spodziewam się, że trochę ciężej chodzą i muszą się rozjeździć, ale na lekko skręconej korbie z luzem i mocno skręconej nie powinny się łożyska z podobną łatwością kręcić? Nawet bardzo skręcona korba chyba nie naciska z coraz większą dużą siłą na łożyska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Pofalowana podkładka to tak debilne rozwiązanie, że aż szkoda gadać. Koncepcja jest prosta i dobra, ale życie pokazuje że jest inaczej. Niby wymiary mufy są znormalizowane, ale mają przecież jakąś tolerancję. Ma być 73 mm, producent zrobi 73,5mm, dojdzie do tego trochę lakieru ( mało kiedy mufa jest planowana) i nagle mamy wymiar bliżej 74 mm. Przez to podkładka jest nadmiernie ściśnięta, łożyska kręcą się z oporem i ich żywotność spada. O dokręcaniu 40Nm nie wspominam, bo dokręcić łatwo, a przy odkręcaniu jak złapie klej, to można sobie zęby wybić.

Shimano ma najlepszy system montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, shusty napisał:

Czyli nie pozostaje mi nic innego jak przestać narzekać :D. Skręcić na 40Nm albo mniej do skasowania luzu i jeździć, bo tylko 5 obrotów korby na dobrym skręceniu jest ok?

Jeżeli jesteś w stanie bez wysilania się paluszkiem korbą pokręcić, to może robić i 1 obrót. Jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...