Skocz do zawartości

[Rama/Rower] Dylemat przy wyborze ramy a kwestie anatomiczne169/72 cm)


Pasiphae

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

w związku z tym, że mój obecny Cube Curve z 2010 r. jest w opłakanym stanie zdecydowałem się zakupić nowy rower, co jak się okazało nie jest zadaniem prostym ze względu na pandemię powodującą niedobór części, jak i moje warunki anatomiczne.

Jestem dość niski (169 cm), co samo w sobie nie byłoby jeszcze taką tragedią w tym przypadku, gdyby nie to, że również mam niewielki przekrok (72 cm). Ta kombinacja powoduje, że wypadam poza standardowe przymiarki producentów ram. Przez lata jeździłem na wspomnianym Cube'ie, dla którego wysokość od podłoża do górnej ramy oscyluje w granicach 77-78 cm (dla najmniejszej ramy 46), więc jazda jest możliwa, aczkolwiek mało komfortowa. Niestety najmniejsze ramy większości producentów są zbliżone do tej z Cube'a, więc wybór jest trudny już z początku, a pandemia przez niedobory go tylko potęguje.

Celuję w rower hybrydowy/crossowy i po przeszukaniu Internetu oraz sklepów rowerowych udało mi się zawęzić poszukiwania do Meridy CROSSWAY XT-EDITION.
Przekrok dla ramy XS wynosi 725 mm, natomiast dla ramy S 756 mm. Poniżej zamieszczam link do pełnej specyfikacji geometrii dla powyższych ram (należy przewinąć stronę w dół i wybrać zakładkę "GEOMETRIA"):
https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/2064/crossway-xt-edition


Czy rama XS, gdzie przy założonych butach krocze niemal styka się (wiem, że powinien być większy luz, ale cóż począć) z górną ramą będzie najodpowiedniejsza, czy też należałoby wybrać ramę S z mniejszym przekrokiem, tym samym godząc się ze swoją ułomnością i dyskomfortem na rzecz lepiej dopasowanej ramy do ogólnego wzrostu? Trudno mi ocenić czy ważniejszy jest sam przekrok, czy też większą rolę odgrywają pozostałe parametry geometrii (reach itp.).

W swoim mieście mam możliwość przymiarki ramy S, ale wpierw postanowiłem zasięgnąć opinii na forum, gdyż być może mija się to z celem. Jestem kompletnym laikiem i moja wiedza w tej materii jest znikoma, dlatego chcę zdać się na Państwa pomoc.

 

Alternatywnie zastanawiałem się czy warto przerobić typowy rower MTB (np. ten https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/1994/bignine-700 – rama S ma przekrok 688 mm) na bardziej przyjazny miastu. Co wiązałoby się ze zmianą opon z 29" na 28", o węższym profilu (56 vs 40-45 mm) i mniej agresywnym bieżniku (semi slick). Pytanie czy napęd z dwoma lub jedną (w innym modelu) zębatką na przedzie nie okaże się zbyt wolny, ale jestem to w stanie zaakceptować, a także czy przedni widelec pozwoli na montaż mniejszego koła, ponieważ z obręczą chyba nie byłoby problemu.

 

Pozostaje jeszcze kwestia kupna "damskiej" wersji roweru, ale nie wiem czy oprócz obniżonej górnej ramy niesie to ze sobą inne zmiany geometryczne, które dyskwalifikują rower z użytku przez mężczyznę ze względu na niedostosowanie do typowych charakterystyk  anatomicznych płci męskiej i tym samym niższy komfort jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia właściwego dopasowania rozmiaru roweru i związanej z tym poprawnej pozycji na nim to oczywiście długość górnej rury i długość mostka są ważniejsze niż wysokość przekroku ramy. Ten ostatni zwyczajnie nie wpływa na to jaką pozycję zajmujesz.

Czy brałeś pod uwagę Gianta:  https://www.giant-bicycles.com/pl/roam-0-disc ? W rozmiarze S masz przekrok na poziomie 725 mm, a jednocześnie górną rurę 590 (reach 404) + krótki 70mm mostek.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.  Jestem tego samego wzrostu co Ty, jaki mam przekrok nie wiem, nie mierzyłem. Przez 20 lat jeżdziłem na mtb GT rama 17 cali. Z biegiem lat pochylona sylwetka dawała mi coraz bardziej w kość, bolał kręgosłup. Kilka lat temu kupiłem trekkinga ROSE rama 21 cali i to był najlepszy wybór, z tego roweru nie chce się schodzić, sylwetka jest bardziej wyprostowana ,nie boli kręgosłup , można robić długie trasy. A miesiąc temu kupiłem mtb CUBE Reaction rama 19 cali i podobnie , świetnie się jeżdzi. Więc za bardzo nie sugerowałbym się tabelkami producentów rowerów , tylko można się przymierzyć do większej ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pitof Czy na forum lub w Internecie znajduje się jakaś rozpiska, która podaje przybliżone wartości jakie powinna spełniać górna rura (długość) oraz mostek w korelacji do wzrostu/budowy ciała?

Gianta nie brałem pod uwagę, dziękuję. Niestety z tego co widzę jest niedostępny w sklepach.

 

@miro57 Hmm, ów Cube Reaction z ramą 19" posiada przekrok wynoszący 791 mm. Przy zeskakiwaniu z siodełka nie musisz stawać na palcach, aby nie uderzyć się w krocze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej rozpiski. Przybliżone wartości możesz sobie sam zebrać porównując ramy różnych producentów. Poza tym sama geometria ram też trochę ewoluuje. Wspomniany Giant to przykład crossa z geometrią progresywną, zaczerpniętą z nowoczesnych rowerów mtb. W uproszczeniu to rower, w którym masz połączenie dłuższej niż zazwyczaj górnej rury z krótszym mostkiem.

Co do sprawdzenia realnej dostępności to najpewniejszym sposobem będzie kontakt bezpośrednio z wybranym sklepem.

Znajdź sobie w internecie rozpiskę geometrii swojego obecnego Cube'a. Pomijając wysoki przekrok, pasuje Ci ten rower na długość? Czy może wolałbyś w nim krótszy lub dłuższy mostek? Skoro masz możliwość to koniecznie się przymierz do tej Meridy w rozmiarze S. Najlepiej w połączeniu z jazdą próbną. Da Ci to pewien pogląd. 

Również Trek w najmniejszej ramie ma bardzo niski przekrok - 66,7 cm, bo jest ona specjalnie podgięta. Niestety wypada on mniej korzystnie cenowo od konkurencji. Szczególnie razi w nim brak powietrznego amortyzatora.

https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-crossowe/rowery-hybrydowe/dual-sport/dual-sport-4/p/32898/?colorCode=black

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...