Skocz do zawartości

[Śruba] Korba Shimano HT2


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

W jednej ze śrub zaciskającej ramie w mojej korbie, zaczyna być wyczuwalne lekko zjechane gniazdo. Nie wiem czy uda mi się znaleźć/ kupić taką śrubę, więc alternatywnie pomyślałem o zastąpieniu jej śrubą nierdzewną.

Nie znam się na tym zupełnie, ale poszukałem informacji o maksymalnym momencie dokręcania dla śrub M6. Zdziwiłem się, bo wychodzi na to, że jest to mniej niż 10Nm. Oczywiście mogę się mylić i kompletnie źle interpretować dane, stąd pytanie do Was.

Czy śruba M6 (A2-70, tyle wiem), wytrzyma dokręcenie z momentem ~12Nm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A2-70 ma wytrzymałość na rozciąganie 700MPa.

Wkręt M6 ulepszony cieplnie do klasy 8.8 ma wytrzymałość na rozciąganie 800MPa i maksymalny dopuszczalny moment 11,3Nm.

W związku z tym odpowiedź brzmi że wytrzyma tylko raz i prawdopodobnie urwie się przy próbie odkręcenia. 

Potrzebujesz czegoś zbliżonego do klasy 10.9, czyli wytrzymałość na rozciąganie w okolicach 1000MPa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2020 o 10:09, skom25 napisał:

@KSikorski Skoro jesteśmy w temacie śrub nierdzewnych. Widzisz jakieś przeciwskazania żeby użyć śruby A2-70 do tarcz hamulcowych?

Najprościej sprawdzić w manualu shimano zalecany moment dokręcenia, który wynosi 2-4 Nm (śruba M5).

Zatem moment 2-4 Nm wygeneruje wystarczającą siłę tarcia między tarczą a piastą (bo to właśnie tarcie będzie tutaj głównym nosicielem momentu hamującego).

A2-70 wg tej tabeli https://inoxbolt.pl/informacje-techniczne/10-moment-dokrecajacy-i-obciazenie-wstepne ma maksymalny moment 4Nm, czyli w sam raz do tego zastosowania. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...