Skocz do zawartości

[Wolnobieg] kompatybilność


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Pytanie głównie z ciekawości, "zainspirowało" mnie to ogłoszenie
https://allegro.pl/oferta/mocne-kola-26-stars-lozyska-pod-tarcze-wolnobieg-8283918136

Jeśli chodzi o kasety, to spotkałem się już z czymś takim, że na bębenek przystosowany pod 8 rzędów i więcej, można, po zastosowaniu redukcji, nasunąć 7-rzędową kasetę
Moje pytanie brzmi: czy z wolnobiegiem można podobnie? W sensie czy na piastę przystosowaną w teorii pod wolnobieg np. 8 rzędowy można nakręcić wolnobieg 7-rzędowy? :blush:

Co więcej, tam piszą że koło ma piastę pod wolnobieg (co nawet widać), a w specyfikacjach niżej piszą o "kasecie 8/9/10 HG"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W specyfikacji to jakiś babol z tą kasetą.

Co do wolnobiegów to pomijając, że wolnobiegi większe niż 7 rzędów to u nas raczej egzotyka to tak - jak wchodzi 8 rzędów to wejdzie i mniejszy (7,6) i nawet i większe (9,10) bez problemu, bo już nie są wyższe niż 8 rzędowe.

Różnica w stosunku do kaset jest jedynie taka, że na nakładając kasetę 7sp na bębenek 8 rzędowy podkłada się podkładkę od strony koła, czyli znika zębatka od wewnątrz, a przy nakręcaniu niższego wolnobiegu znika bieg zewnętrzny. Gwint jest taki sam i nakręca się tak samo głęboko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie i tak przerobiłem wszystko na kasetę (średnio opłacalna finansowo inwestycja, ale powiedzmy że mam sentyment do swojej machiny :D)

Czyli rozumiem, że w sytuacji, w której zdjąłbym 7-rzędowy wolnobieg, i nakręcił ten sam wolnobieg na gwint w teorii przystosowany pod 8 rzędów, to byłoby to wszystko co musiałbym zrobić by rower był gotowy do jazdy?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwint jest taki sam. Jeśli założysz wolnobieg 8,9 rz na takie koło to najczęściej nie przykrecisz kola do ramy ( nie zacisniesz szybkozamykacza jesli wersja QR ) bo szerszy wolnobieg oprze się o widelki, haki ramy. Trzeba przerabiać oś dodając podkladki, czasem jest to niemożliwe. Wszystko rozbija się o długość osi. Po takiej operacji zmienia się też centrycznosc koła w ramie. 

Np. W retro szosie mam wolnobieg 6 rz, oś QR. Nie założę wolnobiegu szerszego, nawet 7 rz bez przerobek osi i centrowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale ja mówię o nakręceniu mniejszego, a nie większego
Załóżmy że mam rower z kołami 26, tak jak tamte wyżej. Mam w nim założony wolnobieg 7-rzędowy, i chcę zdjąć go ze starego koła i założyć na nowe, np. te z ogłoszenia które wysłałem
I chodzi mi o to czy kiedy założę na rower nowe koło z tym samym wolnobiegiem, to czy będzie tak samo jak na starym kole, że wystarczy że włożę koło i mogę jeździć, czy może będę musiał regulować przerzutki itd.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha
W "hipotetycznym" rowerze jest wolnobieg 7-rzędowy, i co za tym idzie manetki obsługujące 7 rzędów
Jeżeli mówicie że można nakręcić, bo gwinty czy to dla 7 rzędów, czy dla 8, są takie same, to o co chodzi z przesunięciem? Jaka pustka?
Ja nie mówię o zmianie z 8 rzędów na 7, tylko przełożeniu tego 7-rzędowego na nowe koło, które włożyłbym w ten sam rower, a starego koła się pozbył
Czyli w teorii, jak mniemam, nic by się nie zmieniło
Chyba że czegoś nie zrozumiałem :blush:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, teraz rozumiem :P
Z tym że oni tam w ogłoszeniu nie ujęli na jaki konkretnie wolnobieg jest piasta, a info o kasetach, jak napisaliście wyżej, to jakis babol... ale to właśnie nim się zasugerowałem i myślałem, że ta piasta jest na wolnobieg 8-rzędowy
Chyba że to całe "HT" przy wolnobiegu coś sugeruje?
"
Piasta tył: SHF na łożyskach maszynowych, wolnobieg HT, QR "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ostatecznie wychodzi na to, że zmiana samego koła (zachowując ten sam wolnobieg, "dotarty" już z całą resztą napędu) nic nie zmienia i po nakręceniu go można od razu jeździć? Czy jednak regulacja wspomniana wyżej jest mimo wszystko konieczna?
Chyba już na początku trochę źle sformułowałem pytanie; rozchodzi się bardziej właśnie o dopasowanie koła do wolnobiegu, a nie odwrotnie (jakkolwiek to brzmi) :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...