Skocz do zawartości
  • 0

porada dot. zakupu roweru za max 2000


Gość Marcin

Pytanie

Gość Marcin

Cześć,
chciałbym kupić sobie rower górski - będę nim jeździł głównie po mieście, czasem jakieś wypady poza miasto, czasem w góry ( żadnych szalonych zjazdów, raczej rekreacja ).
Od razu zaznaczę, że świadomie wybrałem rower górski i zdaje sobie sprawę, że na grubej oponie będę się męczył jeżdżąc po asfalcie, a pozycja za kierownicą jest taka a nie inna.
Napaliłem się na mtb i może to nie jest rozsądne, ale zdania raczej nie zmienię.
Trochę rozglądałem się za rowerami i znalazłem przykładowe 4 czy 5 rowerów które z mojej perspektywy są interesujące. Proszę o was o radę dotyczącą osprzętu który jest w tych rowerach - zupełnie się na tym nie znam i nie potrafię stwierdzić różnic pomiędzy rowerem za 1500 a 2000 zł.

wrzucę poniżej specyfikację rowerów które znalazłem, a na samym końcu wrzucę wam linki do poszczególnych modeli. Gdzieniegdzie dorzucę jakiś swój komentarz a'la pytanie pomocnicze do was. Elementy takie jak gripy, gripy, czy platformy pedałów pomijam, bo uważam że przy tej cenie nie ma sensu zwracać uwagi na te detale - to jak tyłek siedzi na siodle, czy dłonie na gripach jest moim zdaniem kwestią bardzo osobistą, a w razie czego można je zawsze wymienić relatywnie niedrogo ( proszę mnie poprawić, jeżeli się mylę ).
Podobnie z oponami - na ich temat milion opinii, a grubość opon to kwestia osobista - zawsze można wymienić opony na węższe (prawda ?)

Miejscami wstawiłem ''(?)'' bo nie znalazłem informacji nt. danego podzespołu

1. Pierwszy rower jest z decathlonu - ROCKRIDER ST 540 (cena : 1800)
Napęd:
- Korba SHIMANO Altus 22x36   
- Przednia przerzutka MICROSHIFT FD-M462
- Tylna przerzutka SHIMANO Altus
- Manetki SHIMANO Acera
- Kaseta 9 zębatek od 11 do 36 zębów MICROSHIFT H092
- Łańcuch KMC X9
- suport (?)
Amortyzator:
tu brak konkretnych informacji ale znalazłem coś na stronie http://wrower.pl/porady/jaki-kupic-rower-gorski-do-2000-zl-27-5-2016-nasze-opinie,6439.html
- Suntour XCR skok 100mm
Kierownica i mostek + stery :
- Mostek ROCKRIDER 80mm ( z regulacją do +30mm )
- Kierownica ROCKRIDER SPORT 720 mm
- Stery (?)
Hamulce:
- hydrauliczne hamulce tarczowe ROCKRIDER by TEKTRO 160 mm
Koła i piasty:
-
Koła średnica 27,5" i dwukomorowe obręcze
- Piasty (?)

# kilka słów ode mnie #
- nie wiem czy to słuszne podejście, ale wydaje mi się, że napęd 2x9 jest w zupełności wystarczający do jazdy po mieście oraz w górach w warunkach dla amatorów.
  jeździłem kiedyś rowerami z 3 blatami i pamiętam, że zazwyczaj i tak nie wykorzystywałem połowy dostępnych przełożeń.
- rower jest wyposażony w szeroką kierownicę co mi pasuję
- dodatkową zaletą jest fakt, że mam pod ręką decathlon i gdyby coś było nie tak, to serwis zawsze jest na miejscu

2. Kolejny kandydat to CUBE AIM PRO (cena : 2000)
Napęd:
- Korba Shimano FC-TY501, 42x34x24T
- Przednia przerzutka Shimano FD-TY700, Downswing, 31.8mm Clamp
- Tylna przerzutka Shimano RD-M360-SGS, 8-Speed
- Manetki Shimano SL-M315
- Kaseta
Shimano CS-HG200
- Łańcuch KMC CU8.3
-
suport (?)
Amortyzator:
- SR Suntour XCT 100mm
Kierownica i mostek + stery:
- Mostek CUBE Performance Stem, 31.8mm
- Kierownica CUBE Rise Trail Bar, 680mm
- Stery
CUBE FPH863
Hamulce:
- Tektro HD-M275
Koła i piasty:

- Koła CUBE SD20, 32H, Disc, 29"
- Piasty CUBE Alloy Light, 6-Bolt

3. KANDS COM-ER (cena : 1500)
Napęd:
- Korba Shimano FC-TY301 z tarczami 42x32x22
- Przednia przerzutka Shimano FD-TX500
- Tylna przerzutka Shimano ALTUS RD-M310
- Manetki Shimano ALTUS ST-EF505
- Kaseta Shimano CS-HG31
- Łańcuch Shimano CN-HG40
- suport NECO na łożyskach uszczelnianych
Amortyzator:
- SR SUNTOUR XCE DS 100mm
Kierownica i mostek:
- Mostek KALLOY UNO 31,8
- Kierownica KALLOY UNO 31,8 (takie dane podaje producent - nie mam pojęcia co to znaczy)
- Stery (?)
Hamulce:

- Shimano BR-MT200 180mm przód, 160mm tył
Koła i piasty:
- Koła KANDS MAXX, dwukomorowe 29"
- Piasty Shimano FH-TX505 kasetowe

# kilka słów ode mnie #
- rower bardzo mi się podoba, dodatkową jego zaletą jest to, że jest to produkt polski - lubię wspierać polskich producentów - uważam, że to w pewnym sensie patriotyczne podejście
- rower jest najtańszy w tym zestawieniu, a nie potrafię okreslić, jaka jest różnica między nim, a np CUBE AIM PRO który kosztuje 500 zł więcej.

4. SPECIALIZED PITCH (cena : 2100)
Napęd:
- Korba Stout 2x, forged alloy
- Przednia przerzutka Shimano Tourney FD-TY710
- Tylna przerzutka Shimano Tourney TX, 8-speed
- Manetki Shimano EF505, hydraulic, 2x8-speed
- Kaseta 36/22T (tylko to znalazłem pod pozcyją "wieńce" - nawet nie wiem czy to o to chodzi) 
- Łańcuch KMC X8 EPT, anti-rust coating, 8-speed w/ reusable Missing Link™
- suport Square-tapered, 73mm, internal bearings
Amortyzator:
- SR SunTour XCE 28
Kierownica i mostek:
- Mostek Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise
- Kierownica Specialized, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm
- Stery (?)
Hamulce:

- Shimano BR-MT200
Koła i piasty:
Koła Stout Trail 27.5", alloy
- Piasty Shimano, Center Lock™ disc, 9x100mm przód / 9x135mm tył

Starałem się, żeby zestawienie było dla was czytelne, proszę nie skupać się na błędach jeżeli jakieś popełniłem przy tworzeniu tego zapytania - trochę się napracowałem.
Chciałbym dowiedzieć się od was który z tych byście wybrali i dlaczego. Czy jest sens dopłacać do roweru SPECIALIZED czy może lepiej wybrać najtańszą opcję, bo różnice w osprzęcie są niewielkie ? Zamierzam zbać o rower, a w przyszłości (jeżeli zajdzie taka potrzeba) wymienić niektóre elementy na lepsze więc patrzę na rower przyszłościowo.
Co sądzicie o napędzie 2x8/2x9 ?



linki do rowerów:
1.https://www.decathlon.pl/rower-mtb-st-540-275-id_8529702.html
2.https://olimpiasport.pl/sklep/produkt/rower-cube-aim-pro-275-black-orange-2020/37650.885.1.1.pl.0.htm
3.http://lazaro-bike.pl/sklep/kands-comp-er-29''-v1-altus-2020_pid=278
4.https://www.specialized.com/pl/pl/pitch-27-5/p/171056?color=263509-171056&searchText=95520-7601

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 odpowiedź na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...