Skocz do zawartości

[Upgrade] Merida big nine 100


Wirdo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, planuje kolejny upgrade swojej Meridy big nine 100. Ostatnim czasem wymieniłem kompletny napęd na XT (nadal 3x10- pasuje mi bardzo ten napęd do uniwersalnego roweru na co dzień), hamulce XT z tarczami 180, plus wszystko co wymagało wymiany. Przebieg roweru 7k km, 2k km od ostatniego upgradu. Teraz czas przyszedł na kompletne obręcze i amortyzator. Chciałbym się was poradzić co polecacie zamontować za amortyzator plus w miarę lekkie obręcze za przystępna cenę. Rower służy mi do codziennych dojazdów do pracy (200 metrów przewyższenia) plus weekendowe wypady (w sumie koło 2k km rocznie), mieszkam w górzystym terenie, jazda głównie szuter, parę razy w roku zjazd z przegotowanych tras downhillowych w okolicy (zrobiłem to kilka razy na stockowym big nine 100 wiec nie wymagam sprzętu do wygrywania mistrzostw tylko do zabawy). Budżet elastyczny, najlepiej coś w różnych przedziałach cenowych z maksymalnym zyskiem cena do jakości. Co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłbyś link do roweru, sama nazwa nic nie mówi, jak co roku jest inaczej, choć podobnie. Prawdopodobnie masz tam XCM ale to jest taper czy prosta rura?

Chcesz same obręcze? Czy po prostu całe koła? Jak zmieniasz amortyzator to musisz się zdecydować czy od razu iść w sztywną oś, bo w Twoim rowerze prawdopodobnie jest QR. A to pociąga za sobą piastę, czyli w praktyce całe koło, a nie tylko obręcz.
Jeśli zostawiasz QR to Epixon jest fajny, takie coś:

https://activia.sgl.pl/cena/amortyzatory/epixon-xc/275-cali_amortyzator-epixon-xc-lo-r-275-o-9mm-czarny-poysk-2020/2084

Albo od razu szukać Reby ale będzie drożej.

Koła już dwa razy kupowałem w fitwheels.eu i mogę ich polecić, strona umożliwia dobór samemu ale też i mogą coś doradzić. Mam obręcze DT Swiss z serii XR z piastą DT350, lekkie to jest i daje radę. Płaciłem 1550 zł. Ale znowu jeśli ważysz 100kg to może trzeba coś innego.

Zresztą najpierw zważ swoje koła, żebyś wiedział na czym w ogóle stoisz. Przy wymianie kół w fullu zyskałem kilogram, ale już w gravelu tak dobrze nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz tabelę z rozpiską amorów RS. Ona ma parę lat i może nie jest do końca aktualna ale mniej więcej:

product-matrix-png.3712

Ale jak zaczniesz sprawdzać ceny to Rebę można jeszcze dostać w miarę sensownej, a Sida już niekoniecznie. Jest to na pewno bardzo dobry sprzęt. W fullu mam 30 Gold i też daje to radę, Epixona miałem wcześniej w poprzednim rowerze i mam wrażenie, że pracował ciut lepiej. Ale prawda jest taka, że różnica między XCM, a czymkolwiek będzie rewolucyjna, a potem robi się to już bardzo subtelne i nawet jak siadłem na Pike w enduro to zmiana była ewolucyjna ale to już nie dawało jakiegoś porażającego efektu.

No i drodze masz jeszcze Recona, więc wybór jest duży.

Zapomniałem jeszcze o Manitou. Markhor jest chyba najlżejszy. Decathlon je montuje ale nie miałem z tym do czynienia, niech się ktoś inny wypowie.

 

Edit:

Znalazłem aktualną rozpiskę RS:
https://prawie.pro/pub/hierarchia-widelcow-rockshox-rozszyfrowujemy-co-do-czego-12377/

Edytowane przez kipcior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam wersje ramy Big Nine tfs 900. Dwa tygodnie temu za pomocą sterów zrobiłem główkę taperowaną. Zakładasz cane creek ec44 i zwiększa możliwości wyboru amortyzatora. Postawiłem na RS Reba RL. Poprawił sztywność całego roweru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...