Skocz do zawartości

[szosa] Jaki rozmiar ramy? Romet Huragan 1+ lub inny do 1900 zł


Sagan

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

do tej pory jeździłem na rowerze MTB Treku 4500 z ramą w rozmiarze 19,5 cala. Mój wzrost to 173 cm, przekrok 74 cm (tak na luźno). Na treku jeździło mi się ok, ale rama o rozmiar mniejsza nie byłaby zła. Teraz chciałbym kupić rower szosowy do 1900 zł (dołożyć raczej nie mogę). Najpierw skłaniałem się ku Krossowi Vento 1.0 ale przeczytałem same złe opinie. Wśród najtańszych polecanych modeli znajduje się Romet Huragan 1+ 2019. No i właściwie na niego bym się zdecydował gdyby nie to, że nie rozumiem rozmiarów tego roweru (niestety żadnej tabelki nie znalazłem z geometrią dla tego modelu a katalogu z 2019 też nie mogę znaleźć). Na stronie produktu można znaleźć, że rower ten był w rozmiarach 52 cm, 54, 56 i 58 cm (https://www.romet.pl/Rower,HURAGAN_1_,10,752,753,15028,2019.html). Według kalkulatorów, które polecają liczyć przekrok x 0,66 dla rowerów szosowych mój wynik to 48-50 cm. Według tego wychodzi, że nie łapię się na żaden rozmiar tego rometa? One były naprawdę produkowane takie duże czy ten rozmiar oznacza co innego niż długość rury podsiodłowej? Widzę, że tegoroczne Romety mają rozmiary 47/50/53/56 cm i to wciąż nie rozwiązuje mojego problemu, bo nie wiem czy nagle zmniejszyli rowery o kilka centymetrów czy w tamtym roku podawany rozmiar był jakoś inaczej zdefiniowany. Proszę o pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, KrissDeValnor napisał:

W rowerach szosowych oznaczenia rozmiarowe dotyczą górnej rury !

Według tej tabelki, którą można znaleźć dla Rometa Huragana 1: TABELKA rozmiary 52, 54, 56 i 58 dotyczą długości rury podsiodłowej. Górna rura jest jeszcze dłuższa. Nawet jeżeli jest tak jak mówisz to jak na podstawie długości górnej rury mam dobrać rozmiar roweru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rowerach szosowych, jak to napisał @KrissDeValnor patrzymy na efektywną długość górnej rury.

Teraz, Sagan napisał:

Według tej tabelki: TABELKA rozmiary 52, 54, 56 i 58 dotyczą długości rury podsiodłowej. Górna rura jest jeszcze dłuższa. Nawet jeżeli jest tak jak mówisz to jak na podstawie długości górnej rury mam dobrać rozmiar roweru?

To, że producent oznaczył rozmiar jako "52" niekoniecznie musi mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Różnie to producenci oznaczają, trzeba patrzeć właśnie na tabelę z geometrią a nie oznaczenia rozmiarów. Kiedy taki Unibike robił szosy to "rozmiar" 52 czyli najmniejszy dostępny miał poziomą o długości 560mm czyli w sumie na takie 180-185cm wzrostu.

Jak dobrać? Tak naprawdę trzeba w tym trochę doświadczenia, każdy ma inne proporcje ciała, różnie rozwinięty core czy predyspozycje do rozciągania. Z tego co piszesz czyli 173/74 to raczej standardowe wymiary (czyt. nie masz ani "krótkich" ani "długich" nóg, które mogłyby mieć wpływ na dobór rozmiaru/odpowiedniej geometrii). Celuj w coś o efektywnej długości górnej rury w granicach 52-53

Biorąc pod uwagę tabelkę jaką wrzuciłeś bezapelacyjnie bierz S/52, nie ma sensu patrzeć na większy. Nie wiem jak tam wygląda temat Twojej sprawności ale licz się z tym, że może wystąpić konieczność włożenia krótszego mostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Invincibe. napisał:

W rowerach szosowych, jak to napisał @KrissDeValnor patrzymy na efektywną długość górnej rury.

To, że producent oznaczył rozmiar jako "52" niekoniecznie musi mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Różnie to producenci oznaczają, trzeba patrzeć właśnie na tabelę z geometrią a nie oznaczenia rozmiarów. Kiedy taki Unibike robił szosy to "rozmiar" 52 czyli najmniejszy dostępny miał poziomą o długości 560mm czyli w sumie na takie 180-185cm wzrostu.

Jak dobrać? Tak naprawdę trzeba w tym trochę doświadczenia, każdy ma inne proporcje ciała, różnie rozwinięty core czy predyspozycje do rozciągania. Z tego co piszesz czyli 173/74 to raczej standardowe wymiary (czyt. nie masz ani "krótkich" ani "długich" nóg, które mogłyby mieć wpływ na dobór rozmiaru/odpowiedniej geometrii). Celuj w coś o efektywnej długości górnej rury w granicach 52-53

Biorąc pod uwagę tabelkę jaką wrzuciłeś bezapelacyjnie bierz S/52, nie ma sensu patrzeć na większy. Nie wiem jak tam wygląda temat Twojej sprawności ale licz się z tym, że może wystąpić konieczność włożenia krótszego mostka.

Nad większym się nawet nie zastanawiałem, zastanawiałem się tylko czy i najmniejszy rozmiar nie będzie za duży. Bo tak jak pisałem wyżej według wzoru dla mojego przekroku długość rury podsiodłowej powinna wynosić ok. 48-49 cm, w tym rowerze według tabelki ma niby 52 cm i obawiam się czy będę mógł w ogóle stanąć nad ramą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o tym wzorze, on się nadaje do śmietnika a nie do doboru ramy szosowej. W szosie ważne jest to jak jesteś pochylony a to zależy od rury poziomej a nie podsiodłowej. Co z tego, że z kalkulatora wychodzi 48/9 jeśli i tak siodło będziesz miał na tej samej wysokości co gdybyś miał 52?

Najprościej będzie napisać do jakiegoś sklepu posiadającego huragana na stanie albo jakiegoś sprzedającego na olx i niech to zmierzą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Invincibe. napisał:

Zapomnij o tym wzorze, on się nadaje do śmietnika a nie do doboru ramy szosowej. W szosie ważne jest to jak jesteś pochylony a to zależy od rury poziomej a nie podsiodłowej. Co z tego, że z kalkulatora wychodzi 48/9 jeśli i tak siodło będziesz miał na tej samej wysokości co gdybyś miał 52?

Najprościej będzie napisać do jakiegoś sklepu posiadającego huragana na stanie albo jakiegoś sprzedającego na olx i niech to zmierzą.

 

Okej to podczas jazdy, ale kiedyś trzeba się zatrzymać, a jeżeli rura podsiodłowa do której przymocowana jest górna rura ma 52 cm, a dla odległości mojego krocza od podłoża powinna mieć 48 to znaczy, że może mi zabraknąć tych 4 cm aby stanąć nad górną rurą. Siodło nie ma znaczenia, bo to da się obniżyć, a górnej rury obniżyć się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Sagan napisał:

Okej to podczas jazdy, ale kiedyś trzeba się zatrzymać, a jeżeli rura podsiodłowa do której przymocowana jest górna rura ma 52 cm, a dla odległości mojego krocza od podłoża powinna mieć 48 to znaczy, że może mi zabraknąć tych 4 cm aby stanąć nad górną rurą.

Jeżeli masz przekrok 74 to rura spokojnie może być na wysokości ok 71 (bo dochodzą buty itd.). 48cm od podłoża to mają rowerki dla dzieci, mówię po raz kolejny, zapomnij o tym wzorze bo nic z niego nie wynika.

Rura ma "52 cm" mierzone od środka mufy suportu do końca rury a pozioma jest do niej przyspawana niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

..., ale delikatnie się wznosi, więc wychodzi na to samo, bo nie stoisz przy samym siodełku, a nad połową górnej rury...
Prosty rachunek - licząc minimalnie ( celowe zaniżenie ) :
rama - 50 cm
korba - 17 cm
odległość od pedału do ziemi - 5 cm
W praktyce wyjdzie więcej w przypadku ostatniego parametru, bo przecież chyba żadna szosa nie ma suportu na wysokości 22 cm...
Tym sposobem minimum to jakieś 72 cm przekroku, a w praktyce pewnie wyjdzie z 75 lub więcej...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nowe informacje. Mój rower MTB od podłogi do krawędzi górnej ramy w miejscu gdzie się nad nią stoi ma 80 cm i trochę czuję ramę przy staniu. Rozmiar 52 roweru Romet ma przekrok 74-75 cm i długość górnej rury 535 mm, rozmiar 54 ma przekrok 79 cm, a więc podobnie jak MTB (mierzone przez sprzedawcę) i długość górnej rury 550 mm. Czy lepiej wziąć mniejszy rozmiar i jeśli ew. okaże się zbyt krótki wydłużyć pozycję dłuższym mostkiem czy wziąć większy rozmiar z przekrokiem na styk? Nie mam zamiaru się ścigać, zależy mi raczej na wygodniejszej pozycji ale nie chcę kupić zbyt dużego roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...