Skocz do zawartości

[Renowacja/przebudowa] Stary Romet - projekt "dziadkowy rower"


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :) 

Od pewnego już czasu chodził za mną temat wyciągnięcia i naszykowania do jazdy starego roweru po dziadku. Dziś w końcu go wygrzebałem z otchłani komórki. Po przemyśleniach i obejrzeniu stanu plan raczej ulegnie zmianie i przerodzi się w mały projekt z lekką przeróbką. 

Założenie pierwotne:

Rozebrać, wyczyścić, przesmarować, wymienić co konieczne i jazda. Zachowując dawny styl i wszystko w oryginale.

Obecnie:

Wszędzie straszne luzy. Wszystkie wianki czy raczej kulki do wymiany. Lakierniczo też szału nie ma. Dużo zależy od czasu i budżetu z którym kolorowo jednak nie jest. Najlepiej było by oddać do piaskowania i pomalować solidnie proszkowo. Raczej wyjdzie na to, że sam go wyczyszczę i dobrym akrylem pomaluje. możliwości pod tym kątem mam... a może by w ogóle nie ruszać? 

Koła: tu będzie największa rewolucja i finanse. Oryginalne, o ile w ogóle są, gdzieś ładnie schowam, a dam wielobieg. Piasta 3 starczy ty co znowu. Sram, nexus? Jak patrze to praktycznie wszystko co da się kupić jest składane na nexusie. Pozostaje kwestia dobrania obręczy żeby chociaż trochę w dawnym stylu było.

Stery, korba zostaną. Bagażnik też może być. Pedały do wymiany.

Oczywiście wielu z Was może pomyśleć po co w to inwestować no ale myślę, że zrozumiecie... Sentyment, wspomnienia i tu już ekonomia odgrywa mniejszą rolę.

Fotorelacja- ogólny stan roweru (przepraszam za jakość ale robione jak się już ściemniało):

Zaraz po wyciągnięciu i napompowaniu kół:

1874750782_rowercaypocz(Copy).thumb.jpg.218199e21e1dede617dcaa9337c95e64.jpg

Niestety brak tabliczki ale po zdj i katalogach jakie znalazłem zdecydowanie to jest Romet (bo z resztą co innego?):

1293476418_tabliczka(Copy).thumb.jpg.fe3c1fcefd33dfcab7d0e7af07c99ee2.jpg

Obręcz z przodu wygląda na oryginał i jest w podobnym stylu co tylny błotnik z takim zaokrąglonym frezem:

1431286395_Botnikty(Copy).thumb.jpg.20a2a65afa6dad672ced8b1d0911f93e.jpg612007255_obrczprzd(Copy).thumb.jpg.72874829950587ccf9d85885b80aa0d8.jpg

Z kolei tył musiał być zmieniany. Zbyt współcześnie wygląda:

2050838321_obrczty(Copy).thumb.jpg.6291ba8ac3b07e6990becb40f2d3115f.jpg

Zdj kierownicy i malowania przedniego błotnika:

643220530_kierbotnikprzd(Copy).thumb.jpg.4ca502215c5164d8c85647c6272c4cd1.jpg

Poziome haki (jeszcze trochę syfu było przed pełnym myciem):

1873833982_hakty(Copy).thumb.jpg.17c23e5c7789e3c36f6a79c7ccc1a1ab.jpg

W miarę zmian i postępów postaram się wszystko tu umieszczać.

Wszelkie uwagi czy opinie mile widziane :)

Dziękuję wszystkim którzy dotrwali i doczytali do tego momentu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to ZZR Goplana z pierwszej połowy lat 60-tych. Koło przednie i błotnik ze szparunkami to oryginał, tylne romet lata 80-te  korba też.

 Kierownica oryginał.

Bagażnik  to może być od Urala, i tylny błotnik też i pedały.

 Sam ma podobnego złomka w trakcie renowacji (ZZr - Popularny). (Malowanie proszkowe, ramy , bagażnika , obręczy....

 Ja bym go zrobił na oryginalnych obręczach i oryginalnych częściach ZZR/romet.

Pogrzeb na złomie albo na OLX.

 Piastę można by torpedo  draigang wyszarpnąć.

 Jak by co mam trochę szpeju, światełka, piasty, i t d...

 

 

Edytowane przez dovectra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cenne informacje. 

Tak przeglądam olx, allegro i jakieś drobiazgi rzeczywiście da się do nich znaleźć. Szczególnie teraz jak wiem z czym mam do czynienia.

Chyba zdecyduję się go pod oryginał zrobić. Szkoda żeby leżał i niszczał, a tak będzie się fajnie prezentował. Znając życie, z doświadczenia zabytkowego ale nierowerowego, rozjedzie się to czasowo. Ale satysfakcja na koniec gwarantowana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POczytaj sobie na  mslonik, chłopcyrometowcy, autonostalgia.

Rozbierz najpierw na części pierwsze i wyczyść. Sprawdż czy rama cała, czy nie popękana, czy nie pokrzywiona , czy nie rozbite rura sterowa i suport.

Potem sprawdź co się posypało, konusy padają, (łożyska to małe piwo), suport, czy miski nie popękane, czy stery nie popękane i td....

 Ja kupiłem  złomka, to w sumie piasty i pół sterów były do uratowania, a reszta szrot.

POgrzebałem na wsiach w rowerowych i jakieś stare zapasy rometowskie kupiłem,

Edytowane przez dovectra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...