Skocz do zawartości

[sztyca carbon] czym ją unieruchomić?


Eazy

Rekomendowane odpowiedzi

Mój cudny nowy 'składak' doprowadza mnie do szewskiej pasji... Mam spory problem z opadającą sztycą. Dochodzi do tego, że co 2-3km mam postój na podnoszenie siodełka... 

Rama carbon

Sztyca carbon

Pasta: https://www.bike-discount.de/en/buy/finish-line-fiber-grip-carbon-fiber-assembly-gel-50g-32337 

Obejma: https://www.bike-discount.de/en/buy/procraft-spc1-seat-clamp-carbon-black-24673

Ktoś może polecić jakąś bardziej 'klejącą' pastę? A może powinienem zmienić obejmę? Wsadziłem tą pastę, skręciłem obejmę na 7Nm (niby można do 6,5..) i sztyca niestety notorycznie się zapada. Ok, jestem raczej z tych cięższych niż lżejszych a do tego siodełko (https://www.bike-discount.de/en/buy/katana-ultralight-saddle-crmo-515430) bardzo chętnie przenosi uderzenia po zbyt późnym poderwaniu 4 liter zarówno na sztycę, jak i na 4 litery, ale zakładam, że są jakieś sposoby, żeby to unieruchomić? 

Ktoś coś podpowie?

Ile w teorii mogę zaaplikować Nm na komin ramy węglowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień obejmę, koszt niewielki a może pomoże.

7Nm to zdecydowanie za dużo!

Ja używam Carbogrip, czyli taka żywica w płynie. Tyle że prawdę mówiąc, u mnie Finish Line który podałeś także dawał radę, tyle że powodował "klikanie" sztycy w ramie. Także raczej w Twoim przypadku, zmiana środka wiele nie zmieni.

Sztyca wchodzi z lekkim oporem w ramę? Wszystko porządnie odtłuściłeś przed montażem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obejmie jest podane 6,5Nm max. Nie wiem ile może przyjąć komin ramy. 

Sztyca dużego oporu nie stawia. Raczej wchodzi dosyć gładko (zależy na ile jest odkręcona obejma). 

Dzisiaj jeszcze raz wszystko wyczyszczę, odtłuszczę, zaaplikuję na nowo Finish Line i zobaczę, czy coś to pomoże. 

Ktoś może polecić jakąś sprawdzoną obejmę 31,8mm na komin 27,2mm? 

Ile realnie można przyjąć Nm przy skręcaniu obejmy? Sama obejma podaje 6,5Nm max. Czy 7Nm to faktycznie już za dużo? 

Obejma jest carbonowa. Czy dać pod nią odrobinę smaru, żeby lepiej zaciskała się wokół komina? 

EDYTA: Ten carbogrip to to? https://www.cyklomania.pl/effetto-mariposa-srodek-montazowy-carbogrip-75ml,id6951.html 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie o obejmę martwił, tylko o ramę. Obejma kosztuje 20- 30 zł, a rama, sam wiesz...

Całkiem fajne i lekkie ( mam w dwóch rowerach) są obejmy Accent Execute. Ewentualnie spróbuj czegoś solidniejszego, np PRO. Pamiętaj że przy karbonie powinieneś użyć specjalnej obejmy, ale obydwie które podałem mają cięcie pod kątem, więc teoretycznie są bezpieczne dla karbonu.

Tak czy inaczej, taki moment z jakim dokręcasz to wiele za dużo. Ja mam sztycę i ramę alu. Na dodatek jest to Accent który słynie z luźnych rur podsiodłowych. Mimo to przy 5 Nm sztyca siedzi jak wmurowana. W Krossie Vento też dokręcałem z siłą 5 Nm, a nie stosowałem żadnych past.

W ostateczności, ale to już raczej jak nic nie pomoże, to podwójna obejma. Jedna zaciska się na rurze podsiodłowej, druga na sztycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztyca teoretycznie markowa (CUBE). Sprawdzę wymiar dla świętego spokoju. 

Co do siły dokręcania - nadal nie wiem jaka siła jest teoretycznie bezpieczna. 

Zobaczę też inne obejmy. Ta jest leciutka i nie rzuca się w oczy, ale może jednak nie do końca spełnia swoje zadanie... 

Czy ten Carbogrip będzie trzymać lepiej of Finish Line? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z garażu. Rozebrałem wszystko, wyczyściłem dokładnie, odtłusciłem izopropanolem i poskładałem. Tym razem dałem pastę od SQ Lab, którą dostałem w zestawie do ich rogów. Skręciłem wszystko na 6Nm. Jutro testy. Jak to nie pomoże to kupię nową obejmę i ten Carbogrip. Konsystencja tej pasty od SQ Lab wydawała się bardziej 'lepiąca' i mniej grudkowata od Finish Line. Zobaczymy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eloo- dzięki. Cenna uwaga. Jak pasta od SQ Lab się nie sprawdzi to zamówię sobie puszkę tego Carbogrip :) 

Wracając jeszcze do kwestii obejmy - czy ktoś ma jakieś konkretne sprawdzone modele? Czy obejma carbonowa nie jest lepsza do ramy carbon niż aluminiowa? Zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą - ta moja obejma jest dosyć szeroka. Ciekawe, czy nie powoduje to, że siła ściskająca rozkłada się na większej powierzchni i przez to gorzej trzyma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eloo napisał:

carbogrip delikatnie klei sztycę i rurę podsiodłową. Po zluzowaniu zacisku musiałem szarpnąć siodłem na bok żeby zerwać klej i dopiero dało się wyjąć sztycę.

To jest właśnie piękne w tym środku. Sztyca jest "wklejona" w ramę. Nie wpada brud, sztyca i rama nie są niszczone od granulek w paście, nic nie trzeszczy bo metal nie ma ze sobą kontaktu. Nie wiem dlaczego w Polsce ten środek jest tak mało popularny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...