Skocz do zawartości

[gravel, rama] Checkpoint AL vs Diverge E5


Simon1981

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panie i Panów, proszę o pomoc w wyborze pomiędzy dwoma rowerami. Zamierzam kupić:

https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-szosowe/rowery-na-szuter/checkpoint/checkpoint-al/checkpoint-al-4/p/24971/

lub

https://www.specialized.com/pl/pl/mski-diverge-e5-elite/p/154307?color=239531-154307

Głównym kryterium  wyboru jest rama, jej sztywność i wytrzymałość, moja waga to 90kg. Podzespoły z biegiem czesu będę wymieniał, wybieram między tymi rowerami ponieważ nie mają suportu typu press fit.

Jakie wady i jakie zalety ma pomniejszony tylni trójkąt w przypadku Speca?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Simon1981 napisał:

Jakie wady i jakie zalety ma pomniejszony tylni trójkąt w przypadku Speca?

* tylny

Jesli chodzi Ci o obniżone górne widełki to teoretycznie pomniejszony trójkąt to trochę większa sztywność i jednocześnie mniejsze przenoszenie drgań. W praktyce raczej bym tym sobie głowy nie zawracał. Za to wziąlbym pod uwagę, że Trek ma heble hydrauliczne, a Spec tylko mechaniki. Oczywiście dochodzi tu kwestia geometrii rowerów, ale akurat obie te firmy bardzo dbają o to zagadnienie i rzadko kto żle się czuje na ich rowerach. Tak więc to bardziej kwestia gustu niż jednoznacznej oceny lepszy/gorszy. Spec ma nisko umieszczony suport.

W tym Treka chyba jest suport z łożyskami zewnętrznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Pitof napisał:

* tylny

Jesli chodzi Ci o obniżone górne widełki to teoretycznie pomniejszony trójkąt to trochę większa sztywność i jednocześnie mniejsze przenoszenie drgań. W praktyce raczej bym tym sobie głowy nie zawracał. Za to wziąlbym pod uwagę, że Trek ma heble hydrauliczne, a Spec tylko mechaniki. Oczywiście dochodzi tu kwestia geometrii rowerów, ale akurat obie te firmy bardzo dbają o to zagadnienie i rzadko kto żle się czuje na ich rowerach. Tak więc to bardziej kwestia gustu niż jednoznacznej oceny lepszy/gorszy. Spec ma nisko umieszczony suport.

W tym Treka chyba jest suport z łożyskami zewnętrznymi.

Dzięki za poprawienie. (tylny liczba pojedyńcza, tylni - liczba monoga).

W Specu Elite też są zewnętrzne. Obniżenie spawu tylnego trójkąta nie niesie za sobą ryzyka powstania pęknięcia spawu między rurą podsiodłową a górną rurą? Jestem inżynierem i te wektory sił jakoś mi się źle w głowie nakładają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takie pytanie to może Ci jednoznacznie odpowiedzieć tylko inżynier-projektant ze Speca lub ewentualnie podwykonawcy, będącego autorem tego projektu. Ja jedynie mogę Ci napisać, że ram z takim rozwiązaniem pojawiło się na rynku sporo. Poza tym wiesz... decydując się na zakup roweru takiej marki jak Trek czy Spec przyjmujesz założenie, że płacisz również za szeroko rozumianą jakośc ramy.  Nie tylko za sam napis na niej ;) 

Od siebie mogę też dodać, że we własnym rowerze mam korbę Praxisa M30 i nie mam żadnych zastrzeżeń co do jej sztywności czy samej kultury pracy. Jest naprawdę OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...