Skocz do zawartości

[MTB Rekreacyjne] 2500 +-500


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry,

szukam roweru MTB z niesportową ramą, raczej rekreacyjną. Wzrost ok 180cm. Będę jeździł po lesie, robił też dłuższe wypady (powyżej 50km dziennie), a udziału w maratonach nie biorę pod uwagę, stąd też myślę, że raczej geometria ramy powinna być bardziej rekreacyjna. 

Niestety nie znam się na tym za bardzo, dlatego też proszę Was o pomoc. 

Na początku myślałem, że za 2000zł to kupię mega porządny rower. Później jak zacząłem czytać forum itd. to zobaczyłem, że za te pieniądze nic wielkiego się nie kupi. Jestem w stanie dorzucić max do 3000 zł i ani złotówki więcej. Poszperałem trochę w internecie i znalazłem 3 modele:

Romet Mustang 1 https://www.romet.pl/Rower,MUSTANG_29_1,10,707,710,14527,2017.html 2649 zł oraz koła 27,5" za 2449 zł

Cube Analog https://cube.pl/2018/rowery/mountainbike/hardtail/analog/cube-analog-greynred-2018/ 2650 zł

Btwin RR 560 https://www.decathlon.pl/rower-mtb-rockrider-560-275-id_8364715.html 2699 zł 

Mam pytanie czy opłaca się szukać np modeli z kilku lat wstecz , które zalegają na magazynie czy to może być dziwne i mogą mieć jakąś wadę ? Na internecie można znajść rower np z 2012r, 2014r w cenach ok 2500-3000zł na osprzęcie, który obecnie jak widzę są w modelach za ok. 3500-4000 zł po przecenach. 

Wiem, że wymienione przeze mnie rowery różnią się wielkością kół - muszę się przejechać i ocenić, które bardziej będą mi pasowały, ale chyba raczej 29" ze względu na te dłuższe wypady. Jednak nie skreślam Btwina. 

W Romecie jest amortyzator powietrzny, w pozostałych sprężyna XC30. Który z nich jest solidniejszy pod względem jakości/trwałości ? Chodzi mi o to, żeby się nie psuł. Nie wiem czy warto szukać roweru z amortyzatorem powietrznym w przypadku mojej jazdy, bo być może wystarczy solidna sprężyna bez potrzeby wywalania kilka stów na serwis co roku amortyzatora powietrznego? Jak myślicie?

Czy te rowery mają zbliżony osprzęt do siebie i po prostu wybierać ten, który bardziej podoba mi się wizualnie czy któryś z nich odbiega znacząco na + ? 

A może warto spojrzeć też na używki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2500 PLN kupisz dobry rower używany, możliwe, że z amortyzatorem powietrznym i osprzętem raczej na pewno Deore/Deore XT. Wymaga to jednak trochę pracy, poszukania, sprawdzenia stanu, może jakiekoś serwisu, w zależności od stanu roweru. Z nowych podanych przez Ciebie ten BTwin jest moim zdaniem najlepszy.

Jeśli nie zwracasz zbytniej uwagi na markę, chcesz mieć nowy rower, przyzwoicie zlożony, na kole 29 cali i dobrym osprzęcie, rozważ ten:

http://rowery-indiana.pl/mtb/rower-indiana-x-pulser-5.9-m,129,id-885274

Widziałem go na żywo, jeździłem i naprawdę w tej cenie rower zrobiony jest tak, że nic nie denerwuje i niczego nie trzeba wymieniać "na już", poza indywidualnymi sprawami jak siodło czy chwyty. Pełny napęd Deore 2x10 wraz z korbą i manetkami, przyzwoite hamulce Tektro. Za 2600 PLN to niezła propozycja moim zdaniem.

Ten XC 30 sprężynowy moze i ciężki, bez sztwnej osi i sterówki tapered, ale do Twojej jazdy wystarczy zupełnie, prosty serwis i niezawodne działanie przy podstawowej o niego dbałości to jego zalety. Blokada w manetce. Rower dobry na początek i na dłużej, do jazdy rekreacyjnej w zróżnicowanym terenie, do turystyki (koło 29).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, KurczakNorris napisał:

Ten XC 30 sprężynowy moze i ciężki, bez sztwnej osi i sterówki tapered, ale do Twojej jazdy wystarczy zupełnie, prosty serwis i niezawodne działanie przy podstawowej o niego dbałości to jego zalety.

Mam i zgadzam się w zupełności, jednak brak taperowanej sterówki to jest pewnego rodzaju ograniczenie, gdyby kolega jednak załapał bakcyla i chciał kiedyś zmienić amortyzator na coś lepszego, szczególnie gdyby trafiło się tanio. No i nawet najlepszy amortyzator nie działa wiecznie, a w przyszłości może być problem z doborem widelca ze sterówką 1 i 1/8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm szczerze mówiąc nie chciałem kupować roweru w sklepie nierowerowym, a jeśli się nie mylę to ta Indiana jest z Media Expert ? Jak z jakością ich rowerów, obsługą gwarancyjną ?

Z tego co się orientowałem to Btwin ma taperowaną głowkę ? Jednak nie sądzę bym miał coś zmieniać w rowerze, no ale wiadomo nigdy nie mów nigdy. Coś kojarzę, że czytałem, że XC30 można przerobić na amortyzator powietrzny, nie wiem czy teraz mi się coś kompletnie pomyliło czy rzeczywiście jest to możliwe ? 

A jak z jakością ram w tych rowerach ? 

Zapomniałem dodać, że chciałbym kupić też bagażnik i sakwy crosso, więc fajnie byłoby gdyby nie było problemu z ich montażem. Chociaż pewnie są jakieś adaptery, zaciskacze, że można do każdego roweru je przymocować. Jednak główne przeznaczenie to jazda po lesie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, rama tej Indiany jest pod rurę 1i1/8", wybór nowych amortyzatorów jest więc nieco ograniczony. Myślę jednak, że mimo wszystko, jeśli autor będzie chciał wymienić, to znajdzie coś interesującego z używanych a może założy sztywny widelec? Do rekreacynego MTB na dużym kole to ma sens, jeszcze mniej serwisu, jeszcze lżejszy rower. Trudno o nowy rower za około 2500 PLN z ramą pod taper. Wydaje mi się, że nawet ten Rockrider 560 ma ramę pod standardowe 1 i 1/8. Swoją drogą to też w porządku nowy rower zwłaszcza, jeżeli ktoś chce zakosztować SRAMa, kółeczko nieco mniejsze bo 27,5 ale przez to rowerek nieco bardziej zwrotny.

Ramy w rowerach do kwoty powiedzmy 4000 PLN mają niemal identyczną jakość, produkowane są w Chinach, na Taiwanie itp. często różni producenci zamawiają w tych samych fabrykach. Decathlon daje wieczystą gwarancję na ramę. Indianę owszem kupisz w MediaExp. Gwarancja standardowa, 2 lata. Złożą i wyregulują ci w sklepie ale jak - wiadomo, jak to jest w sieciówkach, o serwisie Deca można mieć często podobne zdanie. Możesz zawsze za paręnaście PLN zawieźć rower do jakiegoś serwisu i wyregulują, jeśli nie poradzisz sobie sam.  Bagażnik i sakwy założysz sobie za pomocą adapterów bez problemów. Nie wiem, nie przyjrzałem się dokładnie tym rowerom, czy mają otwory montażowe pod bagażnik, ale ich brak to naprawdę nie jest problem dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. A jak ten Cube Analog - porównywalny do Btwina ?

Po przymiarce jeśli bardziej będzie mi pasować 27.5 wezmę Btwina, jeśli 29 to właśnie zastanawiam się nad Cube Analog. Widziałem też Kross level 6.0, ale Levele mają chyba już sportową geometrie ramy, więc odpada. Za 2900 z hakiem widziałem Cube Attention - warto dopłacać do niego w porównaniu do Analoga czy nie ma sensu przy moich wymaganiach ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cube analog ma korbę wyraźnie gorszą od BTwina i od Indiany, napęd to Shimano, ale niejednorodne i "mało nowoczesne" 3x9. Owszem, przerzutka XT  ale manetki już Alivio. Rama ze zwykłą rurą sterowa 1 i 1/8". Cóż, na czymś trzeba oszczędzić, Cube ceni się za markę. Nie mówię, że to zły rower, wygodna do rekreacyjnej jazdy rama, znana firma itp.

Ale zarówno BTwin jak ta Indiana złożone są konsekwentnie na pełnych grupach napędu: BTwin ma Sram X5, Indiana ma Shimano Deore, oba rowerki mają naprawdę porządne korby z osiami zintegrowanymi i oba mają nowocześniejszy napęd 2x10. A jesli ten BTwin ma ramę z rurą sterową tapered, to jeszcze lepiej, bo to przyszłościowy standard i kupisz do niej każdy nowy widelec jaki chcesz. Za podobnie konsekwentnie złożony nowy rower znanej marki (Trek, Giant czy co tam chcesz) musiałbyś dołożyć 500 PLN albo więcej. Wybór należy do Ciebie, może ktoś inny zaproponuje coś jeszcze.

Edyta: Cube attention to taka Indiana z trzyrzędową korbą Deore i manetkami Deore, więc kombinacja 3x10, ciut większy zakres przełożeń, tylną przerzutką XT i podstawowymi hydraulikami Shimano, które raczej dobrych opinii nie mają. Rama chyba też bez tapered. Wybór należy do Ciebie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomocne rady. 

A czy ta rama Indiany jest bardziej rekreacyjna czy sportowa ?

Nie miałem nigdy do czynienia z kołami 27,5 i 29, więc będę musiał chwilę się poprzymierzać do nich, które będą dla mnie lepsze. Do tej pory tylko na 26". Czytałem opinie, że teraz to tylko 29", mniejsze koła nie mają sensu i dlatego mam wątpliwości co do Btwina. Aczkolwiek jeśli wyczynowo nie jeżdżę, to może dla mnie nie ma to większej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O geometrii ramy się nie wypowiem, bo się nie znam no i nie znalazłem tych danych na stronie producenta Indiany (Cube i BTwin mają rozpiskę). Ja też jeżdżę na klasycznym 26" MTB, wąska, prosta kierownica XC, długa rama XC rozmiar 17", wyciągnięta pozycja, gumy KENDA SBE 1,95.

Dzisiejsze rowery MTB mają szerokie kierownice i większe koła. Moje wrażenia po jazdach zarówno na 27'5 jak i na 29' były typu "czuję się jak na krowie lub w czołgu". Gumy typu 2,2 - 2,3 i wieksze koła też robią swoje, rower wolniej przyspiesza. Wszystko jest jednak kwestią przyzwyczajenia a większe koło bez wątpienia łatwiej pokonuje przeszkody typu kamienie, korzenie i dziury.

Dzisiaj nowe 26" praktycznie nie istnieje w nowych maszynach, więc wybrać trzeba między średnim a dużym kołem. Pisałeś w pierwszym poście, że chcesz sakwy, ze masz 180 cm. W takiej sytuacji celowałbym raczej w 29". Ja mam 175cm, jeździłem na tej Indianie w rozmiarze 19", była tylko ciut za duża na mnie i nie powodowało to dyskomfortu, jeździem tez Trekami (różne Marliny) w rozmiarze 19" i to samo wrażenie. Pozycja bardziej wyprostowana, luźniejsza, Dla siebie wybrałbym chyba rower 29, mimo mojego wzrostu. Bardziej mi pasuje do mojego stylu jazdy. Kiedyś jeździłem tochę z sakwami z tyłu na moim pierwszym 26, miło to wspominam i myślę, że na spokojnym MTB 29 byłoły tylko lepiej z racji większego koła. Roweru uniewrsalnego nie ma ale ja myślę, że MTB XC 29 jest "uniwersalniejsze" od innych - duże kółko szybciej jedzie po płaskim, gumy 2,0 i więcej pozwalają na jazdę w terenie. Firma - obojętnie, byleby rower trzymał pewien poziom (dobra korba, przyzwoity widelec i dobre manetki) oraz miał dobrą relację cena-jakość-możliwości, obojetnie jaką kwotę chcę wydać. Wybór należy do Ciebie. Indiana? Spoko, linki ma prowadzone na zewnątrz ramy ale co z tego? Cube attetnion? Też spoko, ładna rama, linki wewnątrz ramy, za 2900 PLN, zwłaszcza w wersji SL to chyba nieźle. Może ktoś jeszcze coś zapronuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego napisałem, że kupując dziś rower to albo 27,5 albo 29, że dla siebie wybrałbym raczej 29 oraz, że autorowi tematu ze względu na jego zapotrzebowanie polecałbym raczej 29.

Problem z moim rowerem 26" polega na tym, że od ponad roku w ogóle nie mam czasu na nim jeździć (chyba, ze między 04 a 06.00 rano) więc nabijam posty na forum:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. 
Ok czyli muszę się poprzymierzać po prostu i zobaczyć jakie odczucia będę miał. Jeśli uznam, że 27,5" będzie najlepsze to Btwin, a jeśli 29" to raczej Analog, chyba, że uda się uzyskać b. dobrą cenę za Attentiona.

Niestety Indiany nie mam w okolicy, żeby się przymierzyć, a chcę pierw to zrobić przed kupnem roweru... A generalnie modele niższe tego modelu Pulser mają te same ramy ? Przez internet obadałem, że jest w moim mieście najniższy model, ale też w mniejszym rozmiarze S, a ja bym jak już brał L - więc to chyba nie ma sensu się mierzyć ?? Chcę po prostu sprawdzić czy geometria ramy będzie mi odpowiadała. 

Generalnie np w Decathlonie lepiej brać rower ze sklepu z magazynu czy np. zamówić z odbiorem w sklepie, żeby rozpakowali przy kupującym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Indiany, to:

1. Opłaca się brać jedynie ten proponowany model X pulser 5.9 , niższych nie, ze względu na widelec i pozostały osprzęt.

2. Możesz przymierzyć w jakimś Media Expert spokojnie, jeśli masz w okolicy. Możesz go też zamówić przez Internet do sklepu. Ja jeździłem na 19" i przy moim 175 jest ciut  za wysoki ale bez dyskomfortu. Przymierz koniecznie.

Co do Analoga to się przymierz. Mnie drażni w nim korba Altus z niewymiennymi tarczami, takie sobie manetki i napęd 3x9 ale rower ogólnie może być.

Co do BTwina, to się przymierz w Deca i niech Ci złożą i wyregulują nowy rower w sklepie, w odpowiednim rozmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 180 cm wzrostu M powinno wystarczyć. Wiadomo, przymierzyć trzeba, ale L w większości przypadków będzie za duże i raczej na pewno będziesz musiał kombinować z kokpitem. Do tego rozmiary ram między 27,5 i 29" będą trochę inne, co też trzeba brać pod uwagę. No i każda przymiarka ma jakiś margines błędu, typu siodełko bliżej/dalej, kierownica wyżej/niżej itp, a nie każdy sklep zgodzi się na takie ingerencje przed kupnem, nie mówiąc już o przekładaniu mostków i podkładek, więc jak byś tego nie mierzył to i tak idealnie tego nie zrobisz. Warto też pamiętać o tym, że łatwiej dostosować do swoich wymagań rower trochę za mały od trochę za dużego (z naciskiem na trochę :)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakresie zainteresowan mogły być jeszcze romet ale rambler po przecenach np https://www.rowerzysta.pl/rower-gorski-romet-rambler-29-4-2018.html#czarny?Ceneo przy twoim wzroscie uważam że 29to byłby bardzo dobry rozmiar koła, nie 27,5.

Ewentualnie przypomnieć sobie o kolejnej polskiej firmie :) tu podgląd bo widziałam taniej https://www.domenasportowa.pl/product-pol-123303-Medano-Photon-04-2016-Rower-MTB-8587.html?gclid=CjwKCAjwlejcBRAdEiwAAbj6KbtSNMtEGi_tykuVSvxZ10hCK88lfjyakJP3H45nPXhhwrITBMC86hoCFLMQAvD_BwE łatwiej już o przymiarki niż Indiana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nic nie kupiłem, więc temat aktualny :D 

Indiany nigdzie nie znalazłem w pobliżu. Cube jest w innym mieście, niestety ciężko z czasem teraz u mnie, żeby się wybrać gdzieś dalej... Btwina mierzyłem, wygodny.

A co powiecie o Kellys Spider 90 https://www.rowerzysta.pl/rower-gorski-kellys-spider-90-29-2018.html?fee=4&fep=29942&gclid=EAIaIQobChMI1sbGp-u33QIVk4eyCh0OgAvzEAQYASABEgIzAfD_BwE  za 2700 ?

Rama w miarę rekreacyjna czy sportowa ? Niestety nie mam się gdzie do niego przymierzyć i po drugie kurcze trochę się boje tych amortyzatorów powietrznych z tego względu, że nie będę dbał bardzo o rower (w sensie mycia, rozbierania go i czyszczenia itd) i nie wiem czy przez to nie będzie potrzebny częstszy serwis a wiem, że ten dla powietrznych kosztuje dużo. 

W tej samej cenie można dostać też Treka Xcaliber 7 https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-xc/x-caliber/x-caliber-7/p/21576/ . Tyle, że gorszy osprzęt, ale może rama lepsza ? Mierzyłem się jedynie do Marlina - wygodny rower. 

Gdzie nie czytam to wszędzie zalecają 29", więc chyba się na tym skupię rozmiarze. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować...

Są jeszcze

Ghost Kato 5.9 ----- 2200 zł https://www.ghost-bikes.com/en/bikes/hardtail/bike/kato-59-al/

Ghost Kato 6.9 ----- 2600 zł https://katalog.bikeworld.pl/2018/web/produkt/rowery/mtb_29er_hardtail/ghost/57466/kato_6_9_al

Nie chcę sportowej geometrii, którymś warto się zainteresować ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kato 6.9 jest faktycznie dobry, zwłaszcza, że amortyzator ma powietrzny i ramę z rurą sterową tapered. Tyle, że rama jest dość długa, jak mówi Puklus, więc pozycja na nim bedzie raczej pochylona, sportowa.

Ten X-caliber 7 Treka to też niezła opcja, bo i może gorszy osprzęt (acera) i amor sprężynowy ale za to dobra rama w nowym standardzie boost. Jeśli będziesz chciał go ulepszać, to rama Cię nie zablokuje. Trek daje dożywotnią gwarancję na ramę, co ważne. Ciekawy, mimo wszystko, napęd 2x9. Tanie niezłe kasety i łańcuchy 9s jakby co a korba ma tarcze 36 i 22t, więc i na szybki asfalt i na ostre podjazdy powinna wystarczyć. Zastanów się też i nad nim, jeśli możesz się przymierzyć. Trek słynie z wygodnych ram, nawet w opcji sport.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.09.2018 o 10:32, KurczakNorris napisał:

Za 2500 PLN kupisz dobry rower używany, możliwe, że z amortyzatorem powietrznym i osprzętem raczej na pewno Deore/Deore XT. Wymaga to jednak trochę pracy, poszukania, sprawdzenia stanu, może jakiekoś serwisu, w zależności od stanu roweru.

odnosząc się do tych słów;

jesli możesz poszperac np po takich ogłoszeniach to możesz trafić niezły okaz

rzuciło mi się w oczy dzisiaj

https://www.olx.pl/oferta/rower-steppenwolf-taiga-ltd-29-shimano-xt-rock-shox-reba-CID767-IDvzlyb.html#568a45e014

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...