Skocz do zawartości

[Amortyzator przedni] Duża twardość po kilku latach


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam prosty amortyzator sprężynowy, kupiony razem z rowerem: Suntour NEX4610-V2-DS-MLO-700C

Z czasem zrobił się bardzo twardy - skok to max 2 cm po naprawdę mocnym nacisku.

Próbowałem zwiększyć ślizg poprzez popsikanie uszczelek WD40 - jest tylko odrobinę lepiej.

Co mogę zrobić aby przywrócić mu sprawność i czy to ma sens (ekonomiczny)?

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem ci ... przeciętnie producent amortyzatora zaleca ich regularny serwis .
Dla niektórych modeli interwały serwisowe wynoszą 50h jazdy.
Serwis nie polega na psikaniu WD40 czy innym Brunoxem po uszczelkach.
Trzeba rozebrać i sprawdzić co tam w środku siedzi.
Jak nie ma korozji to wyczyścić i nasmarować ślizgi i miejsca kontaktu uszczelek z goleniami.

pozdrawiam   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, tu mnie masz - zawsze byłem przekonany, że takie proste amortyzatory (sama sprężyna) są bezobsługowe.

Trochę poczytałem i widzę że jakiś serwis mu się należy.

Przy okazji zapytam - czy amorek powietrzno - olejowy wymaga o wiele więcej uwagi od użytkownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaniedbanie amortyzatora powietrznego bardziej boli po kieszeni ;)
Jednak jakość uszczelnień w amortyzatorach powietrznych bywa wyższa niż w zwykłym sprężynowcu i trudniej taki amortyzator "zapuścić".
Zazwyczaj amortyzacja oparta o sprężynę powietrzną ma większe wymagania serwisowe w porównaniu do zwykłej sprężyny stalowej.
Sam serwis nie jest to jakoś mocno skomplikowane bo serwis samych goleni dolnych to w zasadzie kalka serwisu zwykłego sprężynowca.
Tyle ze dochodzi serwis komory powietrznej - nie robi się go tak często jak przeglądu dołu.
Oraz tłumik w którym też należy wymieniać olej ... z tym ze tam gdzie tłumik to nierozbieralny kartridż nie ma żadnych czynności serwisowych . Uszkodzi się wymieniasz na nowy.

Jednak te wszystkie "niedogodności" serwisowe dają nagrodę w postaci pracy tego amortyzatora :).

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...