Skocz do zawartości

[Korba] korba xt m8000 boost z sram eagle ?


bociek28

Rekomendowane odpowiedzi

No i to by się zgadzało z opisem na stronie Shimano, 2 tarczowa ma linię łańcucha pomiędzy zewnętrzną zębatką 1 tarczowej a wewnętyrzną ... czyli któraś z nich nie ma linii łańcucha na środku kasety ... obstawiam, że 2 tarczowa nie ma, a co za tym idzie zdejmując wewnętrzną tarczę mamy pełnoprawną 1 tarczową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak? Jedna i druga nie ma. W kasecie 11s środek wypada na ok. 44mm (w 9 i 10s ok. 45mm), gdzie korba 1rz Shimano ma 50,4mm, a 2rz ten swój środek ma na 48,8mm. Wiedząc, że odległości pomiędzy zębatkami korby wynoszą ok. 7,5/8mm, wynika z tego, iż zębatka korby 1rz jest z ~2mm offsetem, bo inaczej miała by LŁ na ok. 52,5mm.

W boostach jest dokładnie tak samo ale o 3mm więcej.

Niestety jest to efekt gdy chcemy mieć 2w1 czyli jedno ramię do dwóch systemów, co wynika pewnie z cięcia kosztów produkcji. Sram zrobił dobrze, korba 1rz swoje, a 2rz swoje, a przez to 1rz ma lepszą LŁ, bo 49mm. Zresztą Race Face także ma 49mm i pewnie inni niezależni producenci robią podobnie. Shimano bardziej nie mogło przesunąć zębatki jeśli chcieli pozostać przy jednym ramieniu, bo blokuje ich zakres kasety. Koronka 11z wymusza zastosowanie nieco większych blatów, by uzyskać tak samo twarde przełożenie co z koronki 10z, a większa średnicą zębatka mogła by już się oprzeć o widełki ramy. Koło zatem się zamyka, trzeba było powiększyć linie łańcucha na korbie. Krótko mówiąc, napęd nieprodukowany pod 1xX, a jakaś hybryda na szybko zapychająca dziurę potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest prawidłowo, w korbach 3 rzędowych linia łańcucha to 50 mm,  w 1 rzędowych 50,4 mm czyli zgadza się ze środkiem 3 rzędowej, + 3 mm dla 1 rzędowych  boost, tylko 2 rzędowe są kompromisem i mają inną linię łańcucha, wcale nie lepszą ... linia łańcucha korby 3 rzędowej musi wychodzić w środku kasety, inaczej przekosy na skrajnych zębatkach był by zbyt duże, jak wiemy nawet linia łańcucha korby 3x11 ma 50 mm, czyli korby 2X... wcale nie są optymalne, są kompromisem, a korby 1X... w przybliżeniu mają 50 mm (ponieważ z tej korby powstaje 2 tarcz - czyli zgniły kompromis) tworzenie 2 tarczu z linią łańcucha 50mm zbytnio komplikowało by produkcję (zbyt wiele wariantów). Jak widać producenci (a przynajmniej Shimano) w korbie 2 tarczowej nie trakrują jednakowo obydwu tarcz, tarcza większa jest ważniejsza i ma obsługiwać cały napęd, a mniejsza na trudniejsze warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec jezeli 1x i 2x to praktycznie identyczne korby to dla czego w wiekszosci postow ktore cztałem pisano ze z 2x nie da rady zrobic 1x :) mam 2 tarcze bnless na pewno ma 2mm offsetu nie wiem jak AB chciałem jeszcze zakupic 36t ale w tej zebatce nie ma juz offestu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2018 o 08:24, bociek28 napisał:

mam 2 tarcze bnless na pewno ma 2mm offsetu nie wiem jak AB chciałem jeszcze zakupic 36t ale w tej zebatce nie ma juz offestu

Bo fakt czy ten offset jest czy nie zależy od wielkości zębatki. Zbyt dużej nie możesz wkręcić identycznie jak małej, bo zachaczyła by o ramę. Dla tego większe rozmiary nie mają już offsetu. Shimano poszło ponownie w uniwersalność i wszystkie ich zebatki są w identycznej pozycji. Czy słusznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Panowie, mam pytanie. Składam sobie Primala 29',rama z rocznika 2018 z boostem z tyłu. Chcę wykorzystać do niego koło, które posiadam z osią 142 i do tego adapter pod 148. I teraz pytanie jaką kupić korbę, z boostem czy bez. Mam wątpliwości z tego powodu, że kaseta na osi 142 z adapterem będzie jednak leżała te 3 mm bardziej do środka niż przy osi 148. W jakiej korbie będzie prawidłowa linia łańcucha w standardowej czy z boostem ? Nie chcę na razie kupować tylnej piasty i przeplatać bo mam jeszcze kupę innych rzeczy do kupienia a koła są bardzo dobre. Chcę kupić korbę dwurzędową Shimano i założyć blat narrow wide. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...