Skocz do zawartości

[piasta] z prądnicą czy bez


Panoramiks

Rekomendowane odpowiedzi

hej w przyszłości będę musiał wymienić piastę w przednim kole góral 29”  a lubię jeździć w dłuższe trasy  turystycznie i się zastanawiam czy lepiej kupić jakaś piastę na łożyskach maszynowych , czy ma to sens piasta z prądnicą do ładowania np. smartfona itp. fajnie byłoby mieć prąd w tel/nawigacji.. Sprawdza się to w ogóle?. No i jak jest z trwałością takiego wynalazku ?.  żebym  się nie musiał  zastanawiać nad wytrzymałością tego jak będę trzeba jeździć po wertepach i błocie itp. Co najlepiej byłoby wybrać…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę to nie jest takie proste żeby z prądnicy do oświetlenia zrobić sobie ładowarkę. Po drugie ile te trasy mają trwać że obawiasz się o ładowanie smartfona i nawigacji? Bo jechać jak po sznurku jak samochodem raczej nie będziesz, a w innym przypadku nie widzę sensu ciągłego używania nawigacji. A po trzecie mtb do dłuższych tras turystycznych to raczej sensu nie ma, daj trochę więcej informacji co to dla ciebie znaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś to obczajałem. Jeśli szukasz prawdziwie trwałych to Schmidt Naben Dynamo. Są to chyba najlepsze obecnie (i osiągalne w Europie) prądnice z których możesz uzyskać trwały system zasilania. Pytanie ile jesteś gotów inwestować. Shimano też robi prądnice w piastach, są też tańsze marki z Tajwanu ale są mniej trwałe lub mają większe opory podczas jazdy.

Z reguły każdy taki system wymaga dodatkowo jakiegoś sposobu na ograniczenie maksymalnego napięcia, zamiany prądu zmiennego na prąd stały oraz akumulatorka buforowego który podtrzyma napięcie i dopływ prądu gdy zwolnisz pedałując.

Mi wyszło, że do momentu gdy nie pokonuję tras wielodniowych na odludziach taniej i prościej jest mieć dobry powerbank. Do rozważenia.

Kilka linków z forum: 

  • Wątek o piastach z dynamo: 
  • Przykład zainstalowanej piasty SON w widelcu amortyzowanym wraz z lampką SON: 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  za opinię chyba się wstrzymam z tą piastą z prądnicą  nie jest to aż tak doskonałe =cena, podobał mi się pomysł z tego filmiku i tak myślałem zrobić, ale jednak dobra piasta na łożyskach maszynowych będzie lepszym rozwiązaniem.+ powerbank , może polecicie jakieś piasty godne uwagi…

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...