Skocz do zawartości

[serwis] Shimano Nexus/Alfine


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przymierzam się do przeglądu trzech rowerków na piastach Shimano Nexus 7 i 8. W necie można znaleźć informację, że te piasty wielobiegowe serwisuje się poprzez zanużenie w specjalnym oleju, koloru niebieskiego. Jako że taki olej mam pozostaje mi jeszcze ustalić, czy przed zanurzeniem w oleju piasta ma zostać dokładnie umyta, wypłukana ze starego smaru, czy może nie należy tego robić, wyjąć i brudną włożyć do oleju?

Pozdrawiam,

Ernest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam taką wątpliwość, czy i kiedy należy usunąć biały smar i nasmarować od początku. Jak brudny może być smar aby stosować uproszczoną metodę serwisu? Na filmiku facet wkłada piastę z czystym smarem do oleju. Jednak są też instrukcje w pdf, w których do oleju wkładana  jest piasta bez śladów smaru.

Np. w tym niefirmowym tutorialu "http://thegoldenwrench.blogspot.com/2011/01/servicing-of-internally-geared-hub.html"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Wczoraj miałem chwilę czasu i rozebrałem swoje nexusy. Po 5 latach i ok. 15 tyś. km w środku były nadal czyste. Smar nie trudniejszy niż szary. 

Zastosowałem technikę hybrydową smarowania. Wyczysciłem do sucha, nałożyłem smar stały zgodnie z instrukcją, a potem zanurzyłem w oleju. Teraz piasta chodzi ciszej i trochę bardziej miękko zmienia biegi.

Olej wypłukuje troche smar stały.  Także przestrzegam przed zanurzaniem piast z brudnym smarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nowa piasta ma smar stały (biały) ja kupiłem nowy środek, cały mechanizm, ze starym pomimo braku śladów zużycia były problemy. Do nowego dołożyłem odrobinę smaru teflonowego chodzi wszystko biegi ładnie przerzuca bez oporów i nie zacina się. Jeśli kolor ma znaczenie to smar teflonowy jaki kupiłem jest czerwony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...