Skocz do zawartości

[Renowacja] przerzutka Favorit PWB


Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Dłubałem ostatnio w garażu i rozglądałem się za kawałkiem aluminiowej blachy. Przeglądałem pojemniki aż doszedłem do tego z napisem ''napęd rower". Zajrzałem z ciekawości, bo nigdy nie wiadomo czy akurat tam nie będzie potrzebnej rzeczy. Wysypałem zawartość na podłogę i moim oczom ukazała się ona: biedna zapomniana, trochę przyrdzewiała i całkowicie zastała przerzutka Favorit jak się okazało po przetarciu brudu model PWB. Decyzja padła natychmiast: "trzeba przywrócić jej blask i funkcjonalność".

Stan był słaby: brud, trochę rdzy i absolutnie żadnego ruchu. Praca przebiegała dość żwawo, budowa jest intuicyjna i nie miałem większych problemów żeby ów klasyk rozebrać na czynniki pierwsze (poza dwoma głównymi śrubami, które bez penetratora nie chciały nawiązać współpracy). Przystąpiłem do mozolnego czyszczenia, polerowania i usuwania rdzy. Całość zajęła ok 1,5 h.

Przerzutkę nasmarowałem olejem do konserwacji broni palnej, gdyż bardzo dobrze zapobiega rdzy i ogólnie robi robotę. Pacjent przeżył, a raczej odżył. Pantograf chodzi bardzo płynnie, sprężyna wózka ładnie napina a mocowanie haka chodzi bez najmniejszego oporu. Kółeczka kręcą się aczkolwiek tulejki ślizgowe widziały lepsze czasy. 

Nie zamierzam wykorzystywać tej staruszki do budowy roweru (jeżdżę MTB), ale zrobiło mi się lepiej na sercu widząc tak ładną i sprawną zmieniarkę. Przerzutka leży na półce w pokoju, cieszy oko i na bank będzie zaciekawiać gości. 

Swoją drogą polecam ten artykuł: http://www.disraeligears.co.uk/Site/Favorit_PWB_racing_derailleur.html gdzie jest opisana historia tego ustrojstwa. 

W trakcie(tak się zapędziłem, że zapomniałem zrobić zdjęcia w stanie początkowym):

IMG1091JP_qxxrxqr.jpg

Po renowacji: 

IMG1109JP_qxxrxqx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...