Skocz do zawartości

[Geometria] Accent Peak 2017 vs Merida Big Nine 300 2017


RiderMTB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie za bardzo znam się na geometrii ram, jednak interesuje mnie jak to wygląda w porównaniu rowerów Accent Peak 2017 i Merida Big Nine 300 2017. Dokładnie chodzi mi o to na co będą się przekładać różnice w obu ramach, np. inny kąt rury podsiodłowej, kąt nachylenia główki ramy itp. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Accent ma bardziej sportową i agresywną geometrię, bo przy podobnej długości podsiodłówki jego rama jest dłuższa i posiada przy tym niższą główkę ramy, co bez podkładek pod mostkiem zapewni bardziej pochyloną i wyciągniętą pozycję ( na potrzeby porównania przyjmując dla obu rowerów taką samą długość kierownicy i mostka ).

Większy kąt główki ramy powoduje lepszą zwrotność, ale rower może być bardziej nerwowy w prowadzeniu.

Większy kąt podsiodłówki sprzyja bardziej kadencyjnemu pedałowaniu.

W porównywalnych rozmiarach oba rowery mają podobną bazę kół i tej samej długości tylny trójkąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tak obszerną odpowiedź.

O Accencie już słyszałem wiele dobrego i wiem, że z powodzeniem rowery na tej ramie są używane na zawodach. Jednak ciekawi mnie ta Merida. Czy ta rama będzie stanowiła dobrą bazę pod rozbudowę na przyszłość? Nie zależy mi jakoś bardzo na sztywnej osi z tyłu, więc o to się nie martwię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Merida posiada taperowaną główkę, więc nie będzie problemów z amorkami, czy widelcami za kilka lat, a prawdopodobnie mniejsze niż gdyby główka była pod prostą sterówkę.

Problem będzie jak zdanie co do sztywnej osi z tyłu w międzyczasie się zmieni.

Nowocześniejszą ramę posiada np. ten model : http://www.rowerymerida.pl/produkt1429/big-nine-500-lite-rower-merida.html - sztywna oś z tyłu w standardzie boost, a więc dodatkowo zwiększa się nieco sztywność koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...