Skocz do zawartości

[Rower]składać czy kupić


topol

Rekomendowane odpowiedzi

No ja bym widział tutaj pewną niekonsekwencję.

Chcesz zakładać dość wypasiony napęd na koła o takich sobie piastach i z bardzo budżetowym widelcem.

Rama 400-500 to też nie cud nawet accent ma droższe ramy a od tego pułapu bym się rozglądał za ramą (chyba ze używka).

Rama wideł i koła to podstawa. Reszte można dość łatwo i szybko zmienić a z tym raczej zostajesz. 

Moim zdaniem, jak ktoś to kiedyś powiedział, "chcesz wieszać klejnoty na przeciętnym wieszaku".

Doinwestuj amor i koła kosztem niższej grupy napędu. 

Jeśli to ma być 26" to korba raczej 42/32/22 więc spokojnie można dać m590 (albo nawet coś na octalink) i niższej klasy kasetę i lańcuch.

Nowe grupy np: 40/28 są dedykowane głównie pod XXer-y i nie ma się co tutaj wygłupiać bo pod male kółko bedziesz miał zbyt ubogi zakres przełożeń.

To samo z przerzutką, pamiętaj że 8,9,10 to dalej ten sam skok wózka i nie daj się zwieść śmiesznym opisom aukcji, grunt żeby była kompatybilna z manetkami.

 Doinwestuj podstawę (rama amor koła) żeby było co w przyszłości rozbudowywać.

Taka jest moja opinia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Właśnie dlatego tutaj napisałem, a nie zabrałem się za kupno. Nie siedze w sprzęcie. Chce mieć po prostu solidny rower. Jednocześnie dodam, że chciałbym go kupić partiami, nie wszystko na raz. Również chciałbym się Was poradzić co kupić najpierw, a później wymienić bez większych problemów na lepszy model. Rozumiem, że wg. Ciebie najlepiej najpierw kupić ramę+lepszy amortyzator? Oczywiście kupowanie sprzętu partiami wynika z braku takich pieniędzy na koncie naraz :)

 

https://drive.google.com/file/d/0B-ocir3uSo55bWlWb3JNSEs3Rkk/edit?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj... rower się składa tak żeby komponenty mniej więcej pasowały do siebie klasą lub żeby mieć solidną BAZĘ do dalszych modyfikacji. 

Moim skromnym zdaniem ty tą BAZĘ znacznie zaniżasz kosztem dość drogiego napędu, tymczasem...

Napęd dość często się i tak zmienia więc przede wszystkim dobra baza czyli rama widelec i koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po postach "wojas7" jest on jakimś naganiaczem typu - domokrążca, czy sprzedawca (wciskacz garnków itd.) na pokazach, niestety nie trafił na bandę naiwniaków z demencją starczą, szkoda z nim dyskutować .

 

Zwróć uwagę kolego że wyraziłeś pogardę i obrazę w stosunku do mnie, pozostawiam to bez komentarza gdyż każdy może pokazać jaką kulturę i wychowanie wyniósł z domu (odnoszenie się do mnie w trzeciej osobie chociażby). Nie zejdę do Twojego poziomu bo nie jesteś warty uwagi.

 

 

No ja bym widział tutaj pewną niekonsekwencję. Chcesz zakładać dość wypasiony napęd na koła o takich sobie piastach i z bardzo budżetowym widelcem.

 

A mi się wydaje że same piasty nie robią wielkiej różnicy, podstawowe piasty Shimano będą sprawować się przez długi czas przy odpowiednim serwisie. Lepiej zainwestować w porządne obręcze i szprychy i zainwestować w dobrego zaplatacza.

 

Kupno budżetowego widelca rzeczywiście mija się z celem bo tego nie da się usprawnić a jedynie wymienić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A mi się wydaje że same piasty nie robią wielkiej różnicy, podstawowe piasty Shimano będą sprawować się przez długi czas przy odpowiednim serwisie. Lepiej zainwestować w porządne obręcze i szprychy i zainwestować w dobrego zaplatacza.

 

I to jest jedna z rzeczy która nie podoba mi się w "gotowcach" ;) Budżetowe piasty to prawie standard w takich rowerach.

 

Niech doinwestuje tą 100 do koła i kupi sobie maszyny. Piasty prawie bezobsługowe a jak mu się zdarzy wytłuc łożysko to sobie kupi za 5zl i po problemie. Zero serwisu bólu du..y o bieżnie, kasowania luzu, itp.....

 

Yoschi, oczywiście że się da  :thumbsup: , tylko to trzeba szukać i trzeba wiedzieć czego szukać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich Użytkowników i fanów dwóch kółek na forum:) Jeżeli chodzi o to która opcja jest lepsza,czy składanie czy kupno gotowca,to moim zdaniem kwestia nie do rozstrzygnięcia bo opinie będą podzielone. Miejmy na uwadze fakt,że nie każdy ma czas i co wazne: doświadczenie aby składać samemu,przez co wybiera solidnego gotowca- bo można taki kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hmmm bardzo ciekawe kwestie tu przedstawiacie. Jak dla mnie to złożenie samemu roweru to raczej nie problem manualny czy braku narzędzi a doboru komponentów. Tu trochę zgodzę się z Wojtas7 bo np jaki damper wybrać do ramy full'a i czy on będzie dobrze współgrał z zawieszeniem itd to nie mam pojęcia (choć bez problemu to wszystko do kupy złożę). Z drugiej zaś strony producenci tez popełniają błędy (wystarczy spojrzeć na testy porównawcze firmowych rowerów w "Bike Boardzie" czy innej gazecie) jak bardzo potrafią odbiegać od normy pod kontem prowadzenia czy sztywności. Do tego producent nie wnika czy tobie pasuje bardziej gięta szeroka kierownica czy wąska prosta i ładuje wszędzie to samo, a nie wszystkim to pasuje. Do tego tak trywialna rzecz jak napęd który u mnie był shimanowski. Kupując rower było mi to bez różnicy później wymieniłem na sramwoski i ten mi pasuje o niebo bardziej. Ale przecięz na temat wyższością jednego nad drugim to na tym forum też były długie dyskusje.

Do tego Wojtas popełniasz chyba trochę nadużycie twierdząc że ty jako klient dostajesz gotowy produkt i nie interesuje cię ścieżka dystrybucji a w sklepie topowe rowery wyglądają ładnie. Rower od producenta do sklepu  idzie w częściach (tak też było z moim Anthemem w przedziale cenowym 6-7 kpln) a dopiero w sklepie jest składany. To jak on jest złożony zależy od konkretnego sklepu w którym kupujesz rower a nie od producenta, który odpowiada tylko za dobór komponentów.

 

Dodam że mam fabryczny rower i kupę klamotów które w nim wymieniłem (napęd, koła, hamulce, kierownica)  ale jak bym sam składał pewnie też byłyby komponenty które by mi nie pasowały podczas jazdy. Ale nie jest to problem składania w piwnicy a raczej odpowiedniego doboru komponentów co w niektórych firmowych rowerach też nie do końca jest przemyślane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To jak on jest złożony zależy od konkretnego sklepu w którym kupujesz rower a nie od producenta, który odpowiada tylko za dobór komponentów.

 

topowe marki typu Giant Trek Specialized Merida nie sprzedają rowerów w sklepach typu pan Gienek ze śrubokrętem, tylko serwisanci przechodzą odpowiednie szkolenia, mają odpowiednie narzędzia i doświadczenie do składania tychże rowerów. Wiadomo że w praktyce bywa z tym różnie, ale powinno to wyglądać dobrze i ja z jakości złożenia Treka jestem b. zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

topowe marki typu Giant Trek Specialized Merida nie sprzedają rowerów w sklepach typu pan Gienek ze śrubokrętem, tylko serwisanci przechodzą odpowiednie szkolenia, mają odpowiednie narzędzia i doświadczenie do składania tychże rowerów. Wiadomo że w praktyce bywa z tym różnie, ale powinno to wyglądać dobrze i ja z jakości złożenia Treka jestem b. zadowolony.

 

ale te rowery przychodzą już złożone, nikt ich nie składa w sklepie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mój giant anthem był w częściach może nie całkowita rozbiórka ale wymagało dokręcenia kierownicy, hamulców, skrócenia przewodów i innej kosmetyki...Wiem bo osobiście byłem przy skręcaniu.A to że widzisz w skelpie rower w całości to nie znaczy że taki od producenta przyszedł. Z drugiej zaś strony nie twierdzę że każdy producent robi tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat.

W odmętach składziku znalazłem ramę do mtb. Jest to nówka sztuka (NOS?) Giant Boulder 400 21.5" w fajnym czerwonym malowaniu. Jako, że normalnie nabijam km na szosówce, to pomyślałem o złożeniu zimowego sztywnego mtb. Czy opłaca się inwestować w taki sprzęt (acera/alivio lub odpowiednik SRAM)? Czy znajdę gdzieś jakąś listę kompatybilności by przypadkiem nie trafić na korbę/kasetę (lub wolnobieg) które nie będą pasowały do siebie i do ramy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak, nawet jakbyś chciał składać na chińczyku to na chwilę obecną albo wyjdziesz na minimalnym zysku albo równo z modelami w wyprzedaży. Jest to opłacalne tylko i wyłącznie wtedy gdy po zakupie chciałbyś wymienić kilka ważnych części np: koła na lżejsze, napęd bo na rynku nie będzie odpowiednich ofert które Ciebie by satysfakcjonowały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich, mam pytanie, czy można do ramy 28 założyć koła 26. Mam stary rower trekkingowy który jest na kołach 26, troche w nim wymieniłem sprzętu na nowy i teraz pomyślałem nad ramą, ale nie ma nic na 26. Geometria trekkingu najbardziej mi odpowiada ze względu na problemy z kręgosłupem, zastanawiam się czy to nie będzie wyglądało dziwnie i jak się będzie jeździło, i jakie mogą być ewentualnie problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie wyglądało dziwnie.

Jeżeli ma hamulce tarczowe, lub rolkowe, można to zrobić. Przy hamulcach działających na obręcz, raczej nie da się. (edit. tzn. wszystko się da, tylko przy niektórych rzeczach jest tyle roboty i taki koszt, że nie warto :P )

Problem może być z obniżeniem suportu. Możesz zahaczać pedałami o ziemię. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tak, ale lepiej wymienić obręcze na 28" i kupić ramę na 28", nawet jeżeli rama miałaby być tańsza.

2 obręcze accenta można już kupić za nieco ponad 100zł i są całkiem niezłe. 

Od roku tłukę voyagery i ani razu centrowane nie były. (choć jestem lekki bo ok.72 kg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na początku chciałbym przywitać wszystkich obecnych na forum.

Jestem nowym uczestnikiem forum. Nie zakładam nowego tematu, żeby nie robić bałaganu.

Z uwagi na zbliżające się ciepłe i słoneczne dni, zdecydowałem się na zakup roweru, budżet + / - 2 tys. zł., wychodzę z założenia, że lepiej dołożyć kilka zł więcej na początku, żeby później móc się cieszyć tylko jazdą.

Nie jestem znawcą rowerów, tym bardziej części - ich jakości, bardziej wszystko oceniam wzrokowo, chodząc po sklepach z rowerami oglądałem co najmniej kilkanaście rowerów w tym przedziale cenowym w każdym było coś, co mnie do niego zniechęcało, nawet sprzedający, którym zbytnio nie zależało w pomocy i doborze.

Przez ostatnie dwa dni zacząłem przeglądać fora, sklepy internetowe i zdecydowałem, że rower złożę sobie sam, na takich częściach i o takim wyglądzie jakbym chciał.

Koncepcja powstała taka, że będzie biało czarny na w miarę dobrych podzespołach, kwestia tego jak wspomniałem wcześniej, ja oceniam wzrokowo. Dlatego zwracam się z serdeczną prośbą do osób, które mają bogatą wiedzę i chciałyby się nią ze mną po części podzielić, czy części, które wybrałem są do dobre i przede wszystkim czy będą do siebie pasowały.

Rower miałby mi służyć w ciepłe i suche dni do pracy, ok. 10 km w obie strony, nawierzchnia różna z przewagą na asfalt, ścieżki rowerowe, parki itp., jak również w weekendowe niedługie podróże, o podobnej nawierzchni. Myślę, że rocznie więcej jak 5 tys. km nie zrobię.

Zdecydowałem, że będzie to rower crossowy, absolutnie nie będzie on służył do jazdy wyczynowej, nie będę się na nim ścigał, skakał ze schodów, jeździł po górach, dolinach itp. najtrudniejszy teren, jaki rowerek by widział, to ścieżka w lesie. Moje oczekiwania względem tego roweru, to przyjemna komfortowa i bezawaryjna jazda. Na asfalcie chciałbym poruszać się na nim dosyć żwawo.

Jedyne co udało mi się uzyskać z potrzebnej wiedzy, to rozmiar ramy, którą też oglądałem w sklepie.

Accent Shannon rozmiar 22”. Mam 190 cm i ok. 83 – 85 kg wagi.

Na podstawie przejrzanych stron internetowych skomponowałem, taki o to zestaw.

 

RAMA: ACCENT SHANNON rama rowerowa crossowa aluminiowa biało-czarna Cena :339 ZŁ 

 

AMORTYZATOR \ WIDELECSUNTOUR NRX DLO V-B/DISC amortyzator przedni biały Cena:329ZŁ

 

KOŁA + PIASTY Novatec-Zestaw kół trekkingowych 751SB/802SB v-brake Cena: 339 ZŁ

 

PRZERZUTKA PRZÓD: SHIMANO DEORE FD M591 Przerzutka przednia MTB 44/48T down swing   Cena: 70 ZŁ

ALBO: SHIMANO ALIVIO FD T4000 Cena: 69 ZŁ 

 

PRZERZUTKA TYŁ: Shimano Deore RD M592 Shadow przerzutka tylna SGS czarna Cena: 120 ZŁ 

ALBO: SHIMANO PRZERZUTKA TYŁ ALIVIO RD-M4000 Cena: 119 ZŁ 

 

HAMULCE: SHIMANO Alivio BR T4000 Komplet hamulców v-b czarny na 2 koła Cena: 69 ZŁ 

ALBO:SHIMANO BR T610 DEORE komplet hamulców rowerowych przód + tył czarny Cena: 129 ZŁ 

 

KASETA: SHIMANO CS HG30 ALIVIO kaseta rowerowa MTB 11/34 9 rzędowa Cena: 55 ZŁ 

ALBO:KASETA SHIMANO DEORE CS-HG50 11-34 MOD.11! Cena:76 ZŁ

ALBO:Kaseta Shimano CS-HG400 9 rz.11-34 ALIVIO 2015 Cena: 70ZŁ 

 

MECHANIZM KORBOWY:Shimano FC M431 Alivio Korba Octalink 48-36-26T Osłona 170mm Cena:139 ZŁ 

 

ŁAŃCUCH:SHIMANO CN HG53 DEORE łańcuch 9 rzędowy 114 ogniw Cena: 40 ZŁ 

 

MANETKA PRZERZUTKI:Shimano Alivio SL M430 Manetki rowerowe MTB 3x9 Cena.95 ZŁ

 

KLAMKI HAMULCOWE:SHIMANO BL T611 DEORE klamki hamulca V-brake kpl.P+L czarne Cena. 79 ZŁ 

 

KIEROWNICA: Amoeba-Borla Kierownica Prosta HB-M312FOV 31,8x580mm Biała Cena :60 ZŁ 

 

CHWYTYVincere-LockOn Chwyty piankowe czarne Cena: 45ZŁ

 

SIODEŁKO:ACCENT TIDE Cena:49ZŁ 

 

SZTYCA:SZTYCA SATORI SOLO 27.2 350mm AMORTYZOWANA 40mm Cena :70 ZŁ

SUPORT: nie wybrałem STER: nie wybrałem OPONY + DĘTKI: nie wybrałem pedały, linki i to co pominąłem też nie wybrałem

Drodzy Forumowicze, co sądzicie o takich podzespołach jako baza na rower. Chodzi mi głównie o te koła i amortyzator czy jest dobry, jak również, jakie wybrać przerzutki przód, tył z tych co wymieniłem, którą kasetę.

I kolejne pytanie odnośnie suportu i stera, jaki wybrać do tego i jaka jest przykładowa cena. Jak również jakie oponki.

 

Z góry dziękuje za każdą wskazówkę i poradę, oczywiście liczę się też z krytyką jaka może mnie spotkać, ale inaczej się nie dowiem :)

Pozdrawiam Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki łańcuch będzie lepszy, może :

 

SHIMANO DEORE XT CN HG93 ULTEGRA łańcuch 9 rzędowy 114 ogniw cena 55zł będzie lepszy?

 

Nad sztycą się zastanawiałem, może być i sztywna. A czy amortyzator podobnej klasy, a tańszy da się dostać ?

 

Np: AMORTYZATOR SUNTOUR NVX-M-LO 28" (700 C ) biały skok 75mm, będzie gorszy? cena ponad 100zł taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...