Skocz do zawartości

[Rama] oznaczenia stopów aluminium


Napatos

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

A cobyscie powiedziali o tym stopie aluminium 7005?? rame posiadam Draga 16' 2005r

Tzn chodzi mi o to (jak rowniez poprzednikom ) co oznaczaja 3 ostatnie cyfry??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja słyszałem że jak ramka jest np 6066 to te dwie drugie cyferki oznaczają procentowo ilość drugiego składnika stopowego...

 

czytałem gdzieś że im mniejsza ta druga liczba tym lepiej... chyba nawet na tym forum ktoś to wyjaśniał...?

 

krzem dodaje się właśnie po to żeby stop był mocniejszy, mniej plastyczny stop itd itd... ale nie w karzdym stopie dodanie drugiego pierwiatka daje poprawę, bo np spoiwo lutownicze (cyna) to stop Cyny (Sn) który jest bardzo twardy i ołowiu (Pb)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
czytałem gdzieś że im mniejsza ta druga liczba tym lepiej... chyba nawet na tym forum ktoś to wyjaśniał...?
wątpie, najmocniejszy stop czyli 6061 t6 ma te liczbe całkiem wysoką pozatym, niektóre ramy są robione po to by były maxymalnie wytrzymałe w innych chodzi o wage, więc w jednym przypadku będzie "lepiej" w innym nie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

si zaraz poszukam linka do odpowiedniej stronki którą sie podszkolisz :(

zwróć uwage nawet na ramy Orange chyba jest jakiś powód dla którego wszystkie są robione właśnie z tego stopu :wink:

 

a tak przy okazji to znalazłem coś co troche pomoże w rozszyfrowywaniu tych xxx i rozwieje pare wątpliwości

 

Parametry chemiczne

 

Parametry mechaniczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Dzięki za linki.

Ale będę polemizował, jak zwykle :P

Orange produkuje ramki dość mocne (w sporej mierze dzięki temu, że są (przynajmniej częściowo) spawane z profili aluminiowych, a nie rurek), ale przede wszytkim lekkie (ramki do FR/DH ważą ok 3,5kg. :shock:

A tak np

Giant DH (chyba też mocny :-P ) Al 6013

Santa Cruz V10 (chyba też mocny :-P ) Al 6066

Santa Cruz VP-free (chyba też mocny :-P ) Al 6069

 

Można by tak dalej :-(

 

Chętnie przeczytałbym jakiś konkretny test w stylu: Takie same rurki wykonane z różnych stopów - podana waga rurek - rożne wyginanie, łamanie, rozciąganie, gniecenie itp :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Chętnie przeczytałbym jakiś konkretny test w stylu: Takie same rurki wykonane z różnych stopów - podana waga rurek - rożne wyginanie, łamanie, rozciąganie, gniecenie itp

 

no własnie szukam tej stronki na której było wytłumaczone czemu aqrat ten stop, była to stronka z całkiem długim porównaniem stali cr-mo i aluminium z duza dawka danych ale nie moge jej odszukać :-( ale szukam dalej :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie szukam tej stronki na której było wytłumaczone czemu aqrat ten stop, była to stronka z całkiem długim porównaniem stali cr-mo i aluminium z duza dawka danych ale nie moge jej odszukać  :-(  ale szukam dalej :twisted:

 

Lookas tego szukasz ?

Na tej stronie jest dużo informacji :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Alu 6000 jest mniej wytrzymale od 7000 (oczywiscie jednakowo obrobione :(), ale jest latwiejsze w obrobce (spawy, wiercenia, giecia) dlatego stosuje sie wlasnie te stopy do ram (w koncu rama musi byc troche pogieta i trzeba ja troche pospawac). Wedlug mnie te ostatnie cyfry to zawartosc wegla (oczywiscie moge sie mylic;-)) dlatego czasami dobrze obrobione 6061 bije 7005 (pod wzgledem wytrzymalosci- niekoniecznie lekkosci;-)) , jednakze wieksze zastosowanie wegla moze doprowadzic do kruchosci ram. Takie nasunely mi sie wnioski po przeczytaniu kilkunastu artykulow na ten temat, ale oczywiscie.....moge sie mylic;-) Pozdrowko ALL :P 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Czyli w takim razie który stop bedzie lepszy :?: 7005 czy 6061T6 :?: bo ja jush sie troche pogubiłem.. w roerku który mam zamiar kupić (GF Wahoo) zrobiono w tym roku nową rame z geometrią Genesis ze stopu 6061T6, kiedyś dawali 7005 wiec jak to jest :?: chyba gorszej ramy by nie dali... :roll:

 

może ktoś mógłby jakoś podsumować to wszystko co było tu napisane... jakieś + i - , do jakiej ramy jaki stop... byłbym bardzo wdzięczny bo mam mętlik w glowie :grin: :shock: :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aluminium alloy 7005 jest mocniejszy ( ma większą granicę plastyczności ) od stopów aluminium alloy 6061. Mówię tu o stopach poddawanych tym samym procesom obróbki cieplnej, pamiętać należy że nawet najlepszy stop aluminium czy stal bez obróbki cieplnej jest nic nie warty. Różnice w wytrzymałości między 6061, a 7005 wahają sie w granicach 5-30%, są więc niewielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

podsumowujac (dla mniej wytrwalych tudziez mniej pojetnych) dobor dodatkow stopowych sprawia ze 7005 t-6 jest mocniejsze ale tez bardziej kruche od 6061. jednak na ostateczne parametry ramy rzutuje bardziej technologia obrobki materialu niz jego sklad.

ps. a moze to ja jestem malo pojetny i bzdury wypisuje? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przegladalem troche katalogow i 7005 stosuja bardzo czesto w rowerach typu freeride, natomiast w mtb, cross, trekking 6xxx a w szosowych czesto 7005, moge sie mylic, bo sie nie przykladalem, np niektore firmy maja wszystkie ramy na 7005. Ale jesli we freeride jest 7005 to na pewno on musi byc bardziej wytrzymaly, a ramy tez waza niemalo, nawet 3-4kg.

 

to sa tylko moje refleksje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe...ale teoretyzujecie :D:D:D

To popatrzcie u producenta ram na ten WYKRESIK :grin:

Tylko nie mowcie o 30% roznicach w wytrzymalosci - lekka przesada :lol:

A teraz są kolejne nowe stopy (stosowane w najdrozszych modelach) jak np ALU 7046 :lol:

Tak na marginesie , mialem kiedys rowerek na tym alu AN6 (alu 6000) 8) :arrow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie- nieważny jest stop, tylko sposób jego obróbki. Tak jak napisał jeden z poprzedników- źle obrobiony stop nawet z alu 7075 jest nic nie wart w porównaniu z alu 2014 obrobionym w najlepszych warunkach. Nie ma się co sugerować materiałem, tylko tym od kogo ta rama, czy też część pochodzi. Dla przykładu obręcze Duncona poddawane są obróbce cieplnej T-10, dzięki czemu są o wiele wytrzymalsze (oczywiście nie ma co przesadzać z 30% ;-)) od obrabianych chociażby w T-6. Wniosek- dobra rama to dobra obróbka (ale nie zmienia faktu, że lepsze są dobrze obrobione stopy 7XXX, ze względu na większą sztywność). Pozdrowerek BIKERZY :D 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...