Skocz do zawartości

[Buty spd] Shminao MT3 vs MT5? Opinie


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Czy ktoś z forumowiczów używa butów Shmiano MT3 lub MT5? 

 

Chce kupić swoje pierwsze buty spd i póki co modele z tej serii najbardziej mi się spodobały, przynajmniej nie wyglądają jak porsche dizajn :P używane będą do jazdy po mieście, na szosę (rekreacyjnie) oraz do mojego drugiego roweru mtb (enduro) tyle że pod pedały platformowe. Myślę że bez bloków te buty dadzą radę na platformach. 

 

Moje pytanie jest następujące czy jest sens dokładać do modelu MT5 względem MT3? Różnica jest w systemie sznurowania: w MT3 są klasyczne sznurówki a w MT5 rzep i sznurek na zacisk. Dodatkowo MT5 mają nieco wzmocniony przód buta dodatkową warstwą gumy.. Z jednej strony fajnie że jest rzep z drugiej strony rzep się potrafi szybko zużyć i to podważa decyzję o zakupie droższego modelu.

 

Z góry dzięki za rady.

 

Pozdr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam MT3 od ... nie wiem, kilak tys. km. Kupione jako pierwsze SPD.

Wygodne, w miarę miękkie, bloki prawie wcale nie wystają ale mimo wszystko słychać je na asfalcie. Całkiem wygodnie się też w nich chodzi.

Sznurowanie: nie sprawia problemow ale mam wrażenie, że jest różnica w wymiarze butów. Prawy but jest jak by cały czas za luźny, a jak ściągnę mocno sznurowadła to but trochę uciska w stopę. Wrażenie luzu jednak mija po paru kilometrach. Buty się "ustawiają" i zasznurowane normalnie są dopasowane ale mimo wszystko wygodne. Same sznurowadła chowam z prawej strony do buta, bo pętelka z gumki wg mnie wcale się nie sprawdza.

Buty całkiem przewiewne, w chłodne wiosenne dni zakładałem czasem ochraniacze. Latem jak to latem, przy +30 tylko w sandałach było by przyjemnie. 

Montaż i ustawienie bloków nie stanowi żadnego problemu.

Nigdzie nie obcierają. Na razie nie widać śladów zużycia.

Wzmocnienie w MT5 nie jest wg mnie do niczego potrzebne. Chyba, że się ścigasz po górach i boisz się uderzeń. W normalnym użytkowaniu zbędne. U mnie o MT3 zadecydowała cena - ok 250 zł z blokami. te "lepsze" były za drogie.

Ogólnie - polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasek to jednak wygodny dodatek, bo nie trzeba kombinować z upychaniem sznurowadeł. Oczywiście rzepy zużywają się z czasem,

zwłaszcza część z "włoskami". Jeśli jest ona przyszyta do paska, to nie ma problemu z wymianą ( przynajmniej u mnie nie było). 

Co do używania z platformami - pomijając twardszą podeszwę, istotny jest także wzór bieżnika/klocków w podeszwie.

Szczególnie istotne jest to w przypadku pedałów klatkowych, bo nacięcia w ramce i bieżnik buta mogą słabo do siebie pasować i wymuszać

niewygodne ułożenie stopy na pedale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chce kupić swoje pierwsze buty spd i póki co modele z tej serii najbardziej mi się spodobały, przynajmniej nie wyglądają jak porsche dizajn :P używane będą do jazdy po mieście, na szosę (rekreacyjnie) oraz do mojego drugiego roweru mtb (enduro) tyle że pod pedały platformowe. Myślę że bez bloków te buty dadzą radę na platformach. 

 

Jeśli przez pedały platformowe rozumiesz takie z pinami, to te buty w ogóle nie będą się na nich trzymać. Raz, że spód jest plastikowy, dwa - jest wygięty z przodu. Kompletnie nie dadzą rady.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za odpowiedź. Co prawda jeszcze nie wiem czy Mt3 czy Mt5 ale generalnie któreś z tych bucików wybiorę na pewno bo cena/wygląd i jak czytam jakość jest bezkonkurencyjna.

 

Co do używania ich z platformami to zdaje sobie sprawę że mogą się nie nadawać głównie przez twardość podeszwy, po prostu spróbuję i zobaczę jak się sprawują z pinami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ziomeczku, pozwolisz ze sprostuję bo wyjdę na ignoranta i idiotę..

to nie będą moje jedyne buty, mam już jedną parę pod platformy. Generalnie użytkuję dwa rowery, jeden enduro a drugi pomiędzy cx a gravelem (gt grade) którym śmigam głównie do roboty, po mieście i rekreacyjnie poza miasto ale raczej są to krótkie wypady średnio po 30km, max 100km. Zakupiłem do tego drugiego roweru dwustronne pedały spd bo chcę po prostu spróbować tego systemu. Jak już wspomniałem buty szosowe kompletnie mi się nie podobają.. chce kupić bardziej uniwersalne buty w których można normalnie chodzić a na takie właśnie MT3 i 5 wyglądają, poza tym już je mierzyłem i są dla mnie bardziej wygodne od szosowych.

Kompletnie nie widzę sprzeczności z używaniem ich do jazdy po szosie, bo czemu by niby? Utarte konwenanse że na szosie trzeba jeździć w obcisłych ciuszkach, ogoloną łydą i butach na zatrzaskach szosowych? (; Jak już wspomniałem na szosie jeżdżę rekreacyjnie nie potrzebuję tej super sztywności buta szosowego.

 

Co do platformy to po ich zmierzeniu odniosłem wrażenie że dadzą radę choć argumenty Solar21 są przekonujące ale to nie jest dla mnie priorytetem by te buty użytkować z platformami, mało konkretnie się wyraziłem widocznie w pierwszym poście.. Jak już się przekonam do spd to wtedy może w enduro wymienię pedały na spd i takie buty będą jak znalazł.

 

Temat napisałem po to by się dowiedzieć czy warto dopłacać do droższych MT5 względem MT3. Nie chcę sobie niczego utrudniać i pamiętaj że to co Tobie się wydaje słuszne nie musi takie być dla kogoś innego.

 

pozdr ziomeczku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie bym wybrał MT5 i nie ze względu na rzep, ale z uwagi na system sznurowania.

Normalne sznurowanie lubi się rozwiązywać, a i samo zawiązywanie i rozwiązywanie jest często upierdliwe.

Ten system sznurowania który jest w butach MT5 to wg mnie rewelacja, prosty w użyciu i pewnie trzymający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elo ziomek, ze tak smiesznie napisze....

Posiadam MT5 a zastanawialem sie nad MT3. Mialem juz 2 pary butow Shimano poprzednich generacji z sznurowkami i rzepem i nigdy nie mialem problemu. Rzep pomimo totalnego zmechacenia nadal trzymal. Zdecydowanie wole rzepa, poniewaz nim glownie sciagam stope - jest szeroki, wiec fajnie chwyta.

Natomiast niespecjalnie podoba mi sie w uzytkowaniu brak sznurowek tylko jest ta sciagana linka. Do niej rowniez nic nie mam w sensie "linka" poniewaz uzytkowalem kupe roznych butow z tym systemem / Adidas, Puma, Salomon, Decathlon/ i nie mialem problemow, tylko mam szeroka stope i zostaje jej bardzo malo, jest krotka. Zle mi sie wtedy tym operuje /sciaga/, mam wiec w miare to usrednione i calosc sciagam wspomnianym rzepem. Jezeli oczywiscie potrzebuje to reguluje tym ustrojstwem.

Przy okazji jest to najtwardszy but w porownaniu do poprzednich Shimano. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...