Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

1.Czy któryś z poniższych łańcuchów 11 rz. dogada się z kasetą xtr m980 10 rzędową?

2.Który z tych łańcuchów 11 rzędowych będzie stosunkowo najwyżej ceniony:

KMC x11,Sram pc 1130 czy Shimano hg 601 ?

Zostało mi trochę przypadkowych gratów i chciałbym sobie poskładać zimowy napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fala77 napisał:

Witam.

1.Czy któryś z poniższych łańcuchów 11 rz. dogada się z kasetą xtr m980 10 rzędową?

2.Który z tych łańcuchów 11 rzędowych będzie stosunkowo najwyżej ceniony:

KMC x11,Sram pc 1130 czy Shimano hg 601 ?

Zostało mi trochę przypadkowych gratów i chciałbym sobie poskładać zimowy napęd.

Ad1. Każdy się dogada.

Ad2. Ilu użytkowników tyle opinii, od dłuższego czasu kupuję i używam KMC i jestem z nich zadowolony, bardziej niż z Shimano.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy spinka od łańcucha KMC 11rz może pasować do łańcucha Shimano 105 10rz? Bo mam 2 spinki od 11 rze. Patrząc na producentów spinek to KMC, Shimano, Wippermann czy Sram to spinka pasuje to większości łańcuchów. Jedynie kwestia rzędów. Nie mówię o skrajnych przypadkach czy spinka 8rz pasuje do 12rz bo na pewno nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten łańcuch  ( 105 ) ma szerokość pin 6.1 mm,  ( kmc 10 tki mają szerokość 5.88 mm ) szerokość kmc 11 rzędowych to 5.65 mm, więc  nie ma opcji żeby węższa spinka od kmc 11 rz ( 5.65 mm ) spięła łańcuch 10 rzędowy. ( czy to  szerokości 5.88 - kmc - czy  shimano 6.1 mm )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam pytanie. Składam sobie Primala 29',rama z rocznika 2018 z boostem z tyłu. Chcę wykorzystać do niego koło, które posiadam z osią 142 i do tego adapter pod 148. I teraz pytanie jaką kupić korbę, z boostem czy bez. Mam wątpliwości z tego powodu, że kaseta na osi 142 z adapterem będzie jednak leżała te 3 mm bardziej do środka niż przy osi 148. W jakiej korbie będzie prawidłowa linia łańcucha w standardowej czy z boostem ? Nie chcę na razie kupować tylnej piasty i przeplatać bo mam jeszcze kupę innych rzeczy do kupienia a koła są bardzo dobre. Chcę kupić korbę dwurzędową Shimano i założyć blat narrow wide. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SoloTM napisał:

Ten łańcuch  ( 105 ) ma szerokość pin 6.1 mm,  ( kmc 10 tki mają szerokość 5.88 mm ) szerokość kmc 11 rzędowych to 5.65 mm, więc  nie ma opcji żeby węższa spinka od kmc 11 rz ( 5.65 mm ) spięła łańcuch 10 rzędowy. ( czy to  szerokości 5.88 - kmc - czy  shimano 6.1 mm )

No racja. To zostaje kupienie spinki od shimano czy kmc do łańcucha 10 rz.

A najlepszy sposób na zmierzenie łańcucha czy jest wyciągnięty i nadaje się do ponownego zamontowania jak nie ma się prządu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kamar59 napisał:

A najlepszy sposób na zmierzenie łańcucha czy jest wyciągnięty i nadaje się do ponownego zamontowania jak nie ma się prządu?

Są różne sposoby, np. na suwmiarkę. Ja stosuję najprostszy i najdokładniejszy, umyty łańcuch wieszasz na gwoździu lub rozciągasz na podłodze i mierzysz dokładną miarą jego długość na 100 ogniwach. Teoretycznie powinno być 1270 mm, ale nawet wyjęte z pudełka łańcuchy często nie mają zakładanej długości. Wystarczy obliczyć % wydłużenia łańcucha żeby wiedzieć czy jest szansa jeszcze na nim pojeździć: ("długość łańcucha"/1270)-1*100 = % wydłużenia. Łańcuch powyżej 0,7% trzeba szybko wymienić, bo kaseta może już nie przyjąć nowego łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z proporcji

1270 mm - 100 %

1279 mm - x %

X = 1279 * 100  i wynik dzielimy przez 1270 = 100,70866 % czyli  łańcuch dłuższy o 9 mm ( na 100 ogniwach ) jest wyciągnięty o 0,70866 %.

Łańcuch dłuższy o 10 mm czyli 1280 mm ( na 100 ogniwach ) bedzie wyciągnięty o 0,787 %.

Oczywiście jeśli przyjmujemy, że nowy ma 1270 mm ( na 100 ogniwach )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tor23 napisał:

Panowie, mam pytanie. Składam sobie Primala 29',rama z rocznika 2018 z boostem z tyłu. Chcę wykorzystać do niego koło, które posiadam z osią 142 i do tego adapter pod 148. I teraz pytanie jaką kupić korbę, z boostem czy bez. Mam wątpliwości z tego powodu, że kaseta na osi 142 z adapterem będzie jednak leżała te 3 mm bardziej do środka niż przy osi 148. W jakiej korbie będzie prawidłowa linia łańcucha w standardowej czy z boostem ? Nie chcę na razie kupować tylnej piasty i przeplatać bo mam jeszcze kupę innych rzeczy do kupienia a koła są bardzo dobre. Chcę kupić korbę dwurzędową Shimano i założyć blat narrow wide. 

Korbę lepiej z, przecież dasz adapter który to przesunie kasetę do zewnątrz w porównaniu do 142mm.

Przemyśl to jeszcze raz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jaki adapter. Ja mam takie, że po dwóch stronach montuje się tulejki 3mm i takiej też grubości podkładkę pod tarczę hamulcową ale są też takie montowane z jednej strony i wtedy pod tarczę trzeba dać monstrualną podkładkę 6mm oraz przeciągnąć obręcz na szprychach te 6mm. Tylko ten drugi typ adaptery daje linię boost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wg mnie to pisał o pierwszym typie bo wspominał o przesunięciu kasety do środka o 3mm. W takim przypadku korba boost to słaby pomysł. A korba non boost może nie pasować (szerokość tylnych widełek). U mnie w primalu mam korbę 2X non boost z poprzedniej epoki z założoną tylko 1 zębatką co daje linię około 51mm i to działa całkiem znośnie z adapterem typu 1 .

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak w moim. Stara korba (np. M617, M625 albo coś z wyższej półki np. M785) z jednym blatem zrobi robotę. W przypadku primala 27,5 z 2018r. jedyna zębatką jaka wchodzi to 32 (zarówno okrągła jak i oval). No i korba typowo jedno-blatowa odpada bo nie wlezie zębatką a korba boost wejdzie ale będzie upośledzony napęd na dużych koronkach kasety.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tor23 napisał:

Chcę wykorzystać do niego koło, które posiadam z osią 142 i do tego adapter pod 148.

Czytając to, zaraz pomyślałem o adapterze boost 6mm,  więc jak są  dwa i podkładka pod tarczę 3mm to korba bez.

Edytowane przez Alf200
zmiana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...