Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też bym się obawial, ze obniżenie spowoduje oparcie się wózka o tylne widelki... ale równie dobrze może być wszystko ok. Roznica co 10 z między koronkami jest ( 40 30 20 ) więc działać powinno dobrze. Sprawdź czy obniżenie o te 3-5 mm przerzutki nie spowoduje, że wózek dotknie ramy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie lepiej, skoro duża tarcza i tak nie była używana może lepiej zainwestować w nowocześniejszy zestaw, do którego łatwiej w przyszłości będzie dostać części ... zależy od możliwości/chęci zainwestowania większych środków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc lepiej, mam na myśli właśnie nie wydawanie kasy. Dlatego szukam taniego rozwiązania. Równie dobrze moze byc ta korba 40/30/22 do tego przerzutka za 70 pln i suport za 60 i już koszty idą w górę. Jeśli wydanie więcej o 130 pln to nie problem to można i tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korba FC-MT200 zniechęca mnie tym że jest nierozbieralna. Przy tej cenie to już robi różnicę. O ile mogę sobie pozwolić na MT100 za 70pln przy niewymiennych tarczach to już wydać prawie 2x więcej za octalink chyba się nie opłaca. Użytkownik roweru nie jest aż tak świadomy :)

W tej sytuacji chyba najlepiej będzie zakupić korbę z decathlonu plus pewnie suport. I prawdopodobnie pozostanę wtedy przy obecnej przerzutce przedniej oraz długości łańcucha. Bo do 44T musiałby być 2 ogniwa dłuższy. A w przyszłości będzie możliwość zwiększenia pierwszej tarczy czy też wymiany tarcz po zużyciu. Jeszcze zapuyam też o potencjalne wymiany tarcz. Jeśłi teraz zakupie 42/32/22 to bez większego problemu potem można włożyć zarówno 44T (MC18 niby jest do 42-44T) lub 40T przy załozeniu zmiany przedniej przerzutki?

Czy mogą mnie spotkac jeszcze jakieś dodatkowe niespodzianki przy zakupie suportu? W pierwszej kolejności wiem że trzeba sprawdzić jaka ma być długosć ośki suportu dla tej korby. Wiadomo że suport na kwadrat. A jak wygląda sprawa średnicy suportu? Tam może się kryć problem? Najpierw rozłożyć co mam, czy raczej nie powinno być problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już są dylematy które sam musisz rozwiązać, zakup korby z Decathlonu to dobre rozwiązanie moim zdaniem. Niestety nie ma tam podanego modelu korby, średnica suportu jest na 99,9%  typowa pod suport BSA ...

Co do tarczy 44 to przerzutka mogła by się nie wyrabiać (jest pod różnicę zębów 10, a przy 32/44 różnica była by 12)

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fd-mc18 to alivio bodaj z 1999 roku, dobra przerzutka, ale na 100 % nie będzie dobrze współpracować z zębatką 44 z ( łańcuch będzie się klinować przy próbie wrzucania na nią itp. ) Jeśli nie chcesz wydawać niepotrzebnie kasy i suport masz dobry - to sprawdź jaką ma długość ( trzeba zrzucić korby żeby to sprawdzić ) Co do rodzajów suportów na kwadrat to poza długością osi musisz sprawdzić szerokość mufy ( szerokość ramy - dziury w której siedzi suport - będzie albo 68 albo 73 mm i możesz to sprawdzić w każdej chwili od dołu zwykłą linijką nawet ) oraz rodzaj/rozmiar gwintu - po wyjęciu suportu, mierząc suwmiarką tam gdzie jest gwint, jeśli wyjdzie poniżej 35 mm jest to standardowy gwint angielski BSA 34,6 mm ( 95 % takich jest w rowerach ) lub jeśli wyjdzie Ci ponad 35 mm będzie tam gwint włoski ITA 35,6 mm. ( 5 % i maleje ). Jeśli nie zależy Ci na każdym groszu, to nie sprawdzaj długości osi suportu, kup to :

http://allegro.pl/shimano-korba-fc-m361-42-32-22t-170mm-oslona-i7142481255.html

plus suport za 30 pln max jakiś  np. firmy Neco  122,5 mm

Jeśli jednak suport obecny jest ok i ma inną długość np. 113 mm to korbę kup taką :

http://allegro.pl/mechanizm-korba-sr-suntour-xct-bialy-42-32-22-i6742420903.html

Korba do  której przed chwilą dałeś linka fc-m410 ( która kosztowała max 120 pln kiedy była dostępna, współpracuje z osią 113 mm  ) to też jest dedykowana pod 7/8 biegów, ale  podobnie jak fc-m361  świetnie sobie z napędem 9 rzędowym poradzi. Bez obaw.

 

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to niby dlaczego korba 8 rzędowa nie nadaje się do napędu 9 rzędowego ? byle linia łańcucha miała 50 mm i wszystko będzie działało idealnie. Skoro jest tak źle to dlaczego u mnie z kasetą 9 rzędową idealnie współpracuje korba 11 rzędowa ?

Według tabeli Shimano, korba FC M410 z suportem 113 mm ma linię łańcucha 50 mm :

http://rowersport.pl/sklep/media/strona/img/biblioteka/17061_instrukcje.pdf

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba wyciągasz odwrotne wnioski, zębatka 24 ma większą średnicę niż 22, a więc pojemność korby jest taka sama ale przerzutka pracuje wyżej . Jej dopasowanie do korby o mniejszej średnicy spowoduje właśnie ocieranie o widełki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Rulez napisał:

A to niby dlaczego korba 8 rzędowa nie nadaje się do napędu 9 rzędowego ? byle linia łańcucha miała 50 mm i wszystko będzie działało idealnie.

 

Ja tam nie jestem w pełni świadomym uzytkownikiem roweru. Mój Giant ma jakieś 20 lat i jeżdżę i co najwyzej zmieniłem łańcuch i wolnobieg. A jak zmieniałem to na takie jakie było przewidziane przez producenta.

Teraz czemu ma niedziałać - dla mnie jak z tyłu mam 9 rżedów na na korbie napisane że przewidziana do napędu 7/8 rzędów to zaczynam się zastanawiac czy będzie dobrze. Żeby potem nie wyszło że wszystko fajnie, ładnie i w miarę tanio tylko że ciagle są z tym problemy. Nie wiem czemu dana korba jest dedykowana do danego typu napędu z tyłu. MOge się domyślac że np tylna przerzutka determinuje grubosć łańcucha - dla 9rz łańcuch musi być cieńszy i dlatego może byc problem jesli załoze korbę dedykowaną do 7/8 rzędów. Ale to moje rozważania dyletanta. Dlatego tu jestem. Zeby zasięgnoąć opini i czegoś się nauczyć. Jeśli to że dana korba jest dedykowana do napędu 8rz nie przeszkadza to bardzo fajnie bo to otwiera nowe możliwości. Z moich poszukiwań wynika że Shimano nie robi korb o przełożeniach 42/32/22 do napędów 9rz. Właśnie zaczeło mi się wydawać że jestem skazany na korbę 44/32/22z np. Suntour XCM. Nawet wydaje się ciekawą propozycja przynajmniej pod wzgledem cenowym. Choć chyba ten sam problem co w obecnej korbie - wymienialna tylko najwieksza tarcza. No ale cena ponizej 90pln

Wiem już co to linia łańcucha. A przynajmniej tak mi się wydaje. Ale czy reguluje sia nia podkładkami dołączonymi do suportu czy kupuje sie je osobno. Takie pytanie lajkonika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, SoloTM napisał:

Sprawdziłem wszystkie opcje, ta przerzutka będzie dobrze współpracowała tylko z korbą 42/32/22.

A to oznacza korbe dedykowaną do napedów 8 rzedowych lub zakup korby do napędu 9rz i wymiane największej tarczy z 44 na 42T. Żaden sklep internetowy chyba nie zrobi takiej modyfikacji "za darmo" to jest nie zamieni zębatki w regularnej cenie korby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zrozumiałem :)

Zatem Decathlon nadal w grze. Ma przewagę nad XCM bo wymienne sa wszystkie tarcze.

Plusem ujemnym jest to że jest nieco droższy i pewnie będzie trzeba wyminieć suport. Przy XCM na razie trudno powiedzieć. I tak trzeba sprawdzić.

22 minuty temu, SoloTM napisał:

Sprawdziłem wszystkie opcje, ta przerzutka będzie dobrze współpracowała tylko z korbą 42/32/22.

A jeszcze zapytam - jak sie to sprawdza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...