Skocz do zawartości

[Przerzutka/korba] Problem z przerzutkami po wymianie korby


Kant

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam rower Kross Evado 3.0, rocznik 2015. Z przodu mam zamontowaną fabryczną przerzutkę Shimano Altus FD-M191 i wymieniłem korbę z fabrycznej SR Suntour XCC 48/38/28T na Shimano Deore M590 48-36-26T. Czyli korba dedykowana dla 9 przełożeń została założona do zestawu opartego o części 8 biegowe.

 

Po wymianie korby nie jestem w stanie tak wyregulować przerzutki aby móc wrzucić trzeciego przełożenia z przodu - wygląda to jakby przerzutka nie była w stanie się przesunąć wystarczająco daleko aby łańcuch mógł przeskoczyć z środkowej tarczy na największą. W związku z tym mam pytanie - jest to spowodowane wadliwym montażem (dałem przy suporcie dwie podkładki od strony napędu - tak jak pisało w wszystkich poradnikach), czy winy szukać w potencjalnie uszkodzonej przerzutce, która mogła ucierpieć jakiś czas temu od wkręconej w łańcuch sznurówki?

 

 

 

 

 


 


 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wymieniłem korbę z fabrycznej SR Suntour XCC 48/38/28T na Shimano Deore M590 48-36-26T.

Zmiana pojemności i przerzutka nie ogarnie. Wymień na coś z odpowiednią pojemnością i wszystko powinno wrócić do normy , oczywiście jeśli suport masz odpowiedniej długości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulowałem ogranicznik. Wygląda to jakby przerzutce brakło skoku - nawet dopychając ręcznie największa tarcza jest za daleko aby chwycić łańcuch - tzn. łańcuch próbuje przeskoczyć, ale nie daje rady. Zakładałem, że jeżeli zmieniłem korbę z 48/38/28T na 48/36/26T (dwa zęby różnicy) to będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie bo zawsze przerzutka jest dobrana pod konkretne stopniowanie.

 

Jak byś zmienił na np. 42x32x22 to by działało bo zachowane są skoki między zebatkami.

 

Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że w pojedynczym przypadku przerzutka o niewłaściwej pojemności  zadziałała nie znaczy, że zawsze zadziała i że będzie działać tak jak trzeba. Mi też udało się ustawić LX 560 z korbą 44-32-22 (i jeszcze napęd na 9x). Musiałem podnieść wodzik na 5mm nad zębatkę, zamiast książkowych 1-3.  

 

Ale ... jak zmieniłem na dedykowanego LX-a to dzień do nocy na plus dla dedykowanego. Nie polecam kombinowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nic kombinować nie musialem temu mnie to zdziwiło. zmieniłem napęd z 8s na 9s, został tylko łańcuch a na przodzie ustawiłem tylko ograniczniki i naciąg linki

Zmień łańcuch bo sobię sowy napęd zniszczysz

 

Wysłane z mojego H60-L04 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że ta korba (M590) jest jakaś specyficzna bo nie tylko ja mam z nią taki sam problem. Zastanawiam się, czy zamontowanie przerzutki M590 nie rozwiazałoby problemu. Zakładam, że zbieżność nazw nie jest przypadkowa. Po takim zabiegu (przód 9s, tył 8s) lepiej mieć łańcuch 8s czy 9s?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wynika wyłącznie z tego, że przerzutka jest wykonana dla różnicy 10t pomiędzy przełożeniami 2 i 3 a nowa korba ma 12t. Miałem dokładnie identyczny problem z przerzutką  TX51 (bardzo podobna do M191) i taką sama korbą. Pomogła wymiana przerzutki na M530.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz na myśli przerzutkę przednią FC-M590?

 

Jeżeli tak to nie nadaje się bo jest do korb 42-32-24T czyli pojemności 10T i 18T

 

http://bike.shimano.com/media/techdocs/content/cycle/SI/SI_5NB0A/SI-5NB0A-001-00-Eng_v1_m56577569830747488.pdf

 

Potrzebujesz np. FD-M660 (tylko nie wiem, czy masz dolny, czy górny ciąg, bo ta twoja obecna jest uniwersalna).

 

A jak może być górny ciąg i down swing to polecam:

http://allegro.pl/shimano-deore-lx-m570-przerzutka-przod-34-9-i6783542624.html

 

(no i średnica i kąt rury podsiodłowej musi być pasować).

 

 

Japoński oryginał a nie to badziewie, co obecnie w Chinach trzepią.

 

Podaj dokładne dane tzn:

kąt rury podsiodłowej

szerokość obejmy

górny czy dolny ciąg linki

czy może być down swing czy tyko top swing

 

Wtedy można polecić konkretny model.

 

P.S.2.

 Żeby było śmieszniej to ta twoja obecna była dedykowana do korby 48T-38T-28T ale jak widać 10T/20T się zgadza, stąd działała OK.

http://cycle.shimano.co.jp/media/techdocs/content/cycle/SI/Alivio-Acera/FrontDriveSystem/SI_6R3FA_001/SI-6R3FA-002-ENG_v1_m56577569830671853.pdf

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...