Skocz do zawartości

[rama] Za długa, wymiana?


perkosz

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Ostatnio was pytałem o rower do 1200zł, i kupiłem lazaro V2. Wczoraj mi przyszedł, poskładałem i wsiadłem na przejażdżkę by przetestować, czułem się dziwnie wyciągnięty, myślałem że to uczucie po przesiadce z małego roweru. I dzisiaj po drugiej przejażdżce coś mi się nie zgadza,ramę wybrałem 21 calową, myślałem że będzie w sam raz bo mierze sobie 190cm, nogi mam dosyć długie. Rękami sięgam normalnie kierownicy, ale mam wyprostowane w łokciach prawie maksymalnie. Myślicie, że to kwestia przyzwyczajenia? Czy lepiej było brać 19cali? Jeżeli tak, to myślicie że będzie problem z wymiana, gdy rower jest po 2 jeździe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wygląda tak, długość od dzwonków do ziemii to 90cm.

Alagor właśnie mam takie wrażenie, że te 3-4cm kierownica jest za daleko. Ale pojezdze trochę przez 2-3 tygodnie zobaczymy jak się nie przyzwyczaje to wymienię na ciut krótszy. Chciałem się upewnić że wybrałem dobra ramę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja przesiadałem się z 20 letniej ramy mtb 17", na nowoczesną ramę 19", to nie dość że rura górna była niżej, mimo większego rozmiaru, to do kierownicy musiałem się porządnie wyciągnąć.

Taka jest obecnie geometria. Mam 178 cm wzrostu, długie nogi i jeżdżę na 19" ramie 26" koła. Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia i zmiany podejścia. Siodełko wysoko (żeby noga była prosta kiedy pięta jest na pedale) i możliwie płasko wypoziomowane. Mostek z ujemnym wzniosem i nisko. W takiej konfiguracji do kierownicy trzeba się istotnie wyciągnąć. Z początku jest dziwnie, ale potem okazuje się że daje to ogromne możliwości kontroli nad rowerem i lepiej się jeździ.

 

Natomiast w kwestii zmniejszenia odległości od kierownicy to można zrobić co najmniej 2 rzeczy. Po pierwsze przybliżyć siebie do kierownicy, poprzez przesuniecie siodełka do przodu, a po drugie przysunać kierownicę do siebie, poprzez wymianę mostka, obnieżenie mostka przełozeniem podkładek dystanowych, odwróćeniem mostka, regulacją kierownicy, bo jest gięta.

 

Osobiście nie wierzę w to, że rama 21" jest dla Ciebie za duża. Trzeba po prostu poeksperymentować i dostosować rower do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast w kwestii zmniejszenia odległości od kierownicy to można zrobić co najmniej 2 rzeczy. Po pierwsze przybliżyć siebie do kierownicy, poprzez przesuniecie siodełka do przodu,

Wydaje mi się, że nie czytałeś tego:

http://facetbiega.blogspot.com/2013/08/prawidowa-pozycja-na-rowerze.html

Moim zdaniem - można zrobić tylko jedną rzecz: zastosować krótszy mostek. Ale to powinno wystarczyć są dostępne mostki nawet krótsze niż 5 cm. Duża rama - oprócz problemu z przekrokiem - to także - wyżej stery, ale jeśli wystarcza regulacji - nie widzę problemu. Zwłaszcza, że mostki mają różne kąty nachylenia.

A właściwie, to można zrobić 2 rzeczy: dłuższy mostek + węższa kiera lub odwrotnie = taka sama pozycja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ręce wyprostowane w łokciach to nawet nie próbuj się przyzwyczajać, bo pozycja jest zła. Przekrok jest dobry, więc wrzuć krótszy mostek bez wahania, zwłaszcza że koszt jest prawie żaden.

 

Swoją drogą to gość miał ten sam problem w lazaro ponad rok temu. Najwyraźniej mostek 100mm do tej geometrii to jakaś pomyłka.

 

edit: a, i gdyby ktoś (jak w tamtym wątku) próbował Cię straszyć, że krótszy mostek to nerwowe zachowanie roweru, właściwą reakcją będą prześmiewcze komentarze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowery popularne tzw. bułkowozy - w ogóle nie mają mostków i nie słyszałem, żeby ktoś narzekał na złe prowadzenie. Sam jeździłem na takich przez wiele lat i przy prędkości 40 km/h nie miałem problemów ze sterownością.

Problemem są raczej długie mostki i to nie ze względu na prowadzenie, a raczej na trwałość. Właśnie przedwczoraj pękł mi mostek 12 cm :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bts, nie powiem batalia gruba w tym temacie co podałeś, aż się można przestraszyć :P Przeglądałem parę mostków, ceny są widzę niskie, więc z wymiana nie będzie problemu w razie czego. A proponujecie coś konkretnego pod ten rower?

Sam wątpię w to by przy skróceniu mostka o parę cm rower stał się nie stabilny, raczej chyba odwrotnie wygodniejsza pozycja daje nam większą stabilność na mój chłopski rozum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A proponujecie coś konkretnego pod ten rower?
 

Ważne żeby średnica pasowała do kierownicy. Wznios jakiś umiarkowany. Długość sobie sam oceń - nie wiem ile masz teraz (100?), ale pewnie potrzebujesz 60 lub 80 mm.

 

A, i jeszcze upewnij się że masz siodło odpowiednio wysunięte do przodu. Na necie można znaleźć poradniki jak to prawidłowo ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...