Skocz do zawartości

[ Klucz Dynamometryczny] Pomoc w interpretacji wyników pomiarów


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Postanowiłem dzisiaj sprawdzić swój klucz dynamometryczny pod kątem dokładności pomiarów. Klucz był zamocowany do bardzo mocno dokręconej śruby, a na jego końcu przywiązałem sznurek z odważnikami. Potem kręciłem ustawieniem siły dokręcania aż do momentu kliknięcia, a pomiar powtarzałem kilka razy dla pewności.

 

Oto co mi wyszło.

 

Długość ramienia ( od środka mocowania do punkty zawieszenia ciężarku): 24 cm

 

4,9kg- klik przy 11,8 Nm ( 4,9 to nie pomyłka, miałem jeden odważnik 1,9 kg)

4kg- klik przy 9,4 Nm

3kg- klik przy 7,6 Nm

2kg- klik przy 5,3 Nm

 

Czy jest ktoś kto jest w stanie zinterpretować dla mnie wynik? Dokładniej mówiąc, chodzi mi o niedokładność ( na + lub - ) klucza podaną w %

 

Od zawsze byłem "nogą" z fizyki i matematyki, także będę bardzo wdzięczny za obliczenia  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moment siły = siła * ramię

siła = masa * przyspieszenie

 

ramię = 0.24 m

przyspieszenie ziemskie = 9.81 m/s2

 

No to liczymy ile powinno wyjść dla poszczególnych ciężarków:

M1 = 4.9 kg * 9.81 m/s2 * 0.24 m = 11.54 Nm

M2 =    4 kg * 9.81 m/s2 * 0.24 m =   9.42 Nm

M3 =    3 kg * 9.81 m/s2 * 0.24 m =   7.06 Nm

M4 =    2 kg * 9.81 m/s2 * 0.24 m =   4.71 Nm

 

i porównujemy z tym, co wyszło:

11.8 / 11.54 = 1.02

  9.4 / 9.42   = 0.998

  7.6 / 7.06   = 1.08

  5.3 / 4.71   = 1.13

 

Wartość powyżej 1 oznacza, że Twój klucz zawyża siłę, a wartość poniżej 1 na odwrót.

Np. 1.13 to siła zawyżona o 13%. Przyłożyłeś tylko 4.71 Nm, a klucz pokazał, że to już 5.3 Nm.

 

Moim zdaniem to świetne wyniki. Widać, że im mniejsza siła tym większe niedokładności, ale praktycznie w żadnym przypadku klucz nie zawyżył siły (a to jest niebezpieczne), bo różnica 0.2% w drugim pomiarze jest pomijalna, a w pozostałych trochę zaniżał, ale niedużo.

 

Jaki to klucz i od jak dawna go posiadasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, pogrzebałem w internecie i znalazłem sposób a Wy potwierdziliście tylko moje wyliczenia  :thumbsup:  Cieszę się z takich wyników bo lepiej przykręcić trochę za lekko niż pozrywać śruby  :thumbsup:

 

O dziwo jest to klucz Castoramy za 90 zł ( 5-25 Nm), używam go od roku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki, pogrzebałem w internecie i znalazłem sposób a Wy potwierdziliście tylko moje wyliczenia  :thumbsup:  Cieszę się z takich wyników bo lepiej przykręcić trochę za lekko niż pozrywać śruby  :thumbsup:

 

O dziwo jest to klucz Castoramy za 90 zł ( 5-25 Nm), używam go od roku

 

Jak Ci się ten klucz sprawuje ? Nie brakuje nic momentu < 5 Nm ?? Dość atrakcyjna cena. Jeszcze chyba przydałaby sie przedłużka do kompletu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci się ten klucz sprawuje ? Nie brakuje nic momentu < 5 Nm ?? Dość atrakcyjna cena. Jeszcze chyba przydałaby sie przedłużka do kompletu

 

Troszeczkę brakuje właśnie, ale wszystkie najważniejsze elementy mieszczą się w zakresie.

 

Co masz na myśli mówiąc przedłużka?

 

Ja na wejściu kupiłem sobie od razu przejściówkę na bity i wszystkie najpopularniejsze rozmiary. Bit kosztuje 1,50 za sztukę a od kiedy ich używam, zapomniałem co to wyrobione gniazda itd.

 

Warto też sobie zorganizować mały klucz w kształcie litery T na który można wsadzić właśnie przejściówkę z Bitami- najpierw lekko dokręcamy czymś takim a potem dokręcamy kluczem dynamometrycznym z założonym momentem.

 

Mniej czy bardziej precyzyjny, od kiedy używam nie mam problemu że coś się luzuje, jest nierówno skręcone itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem ten klucz: https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/narzedzia-reczne/klucze-i-wkretaki/klucze/nasadowe/klucz-dynamometryczny-macallister-1-4.html

ale ostatecznie wziąłem Topeak za 70 zł bo miał w zestawie nasadki. Może kiedyś też pokuszę się o sprawdzenie dokładności :)

Czy coś takiego ??

 

https://www.rowerystylowe.pl/p-4689/rowerowy-klucz-dynamometryczny-topeak-combotorq-wrench

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...