Skocz do zawartości

[wolnobieg] Czy przerzutka Shimano Altus poradzi sobie z 14-34?


KaRolthas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem w trakcie zmiany napędu w rowerze. 

 

Postanowiłem przy okazji zwiększyć przełożenie napędu. Mój obecny to: PRZÓD 42-34-24, TYŁ x7 14-28.

 

Obecnie na najwyższym biegu uzyskuję przełożenie 3x (42/14) co mnie w ogóle nie zadowala.

 

Zdecydowałem więc, że zmienię korbę na 48-38-28, co przy zachowaniu takiego samego wolnobiegu da przełożenie 3,43x, lub 3,69x gdybym znalazł wolnobieg z 13 zębami.

 

Z drugiej jednak strony, zwiększenie liczby ząbków na najmniejszym kole zębatym korby, spowoduje, że bieg 1:1 z przełożenia 0,86x zmieni się na 1,0x, które do tej pory miałem na biegu 2:1. Czasami bardzo niskie przełożenie się przydaje, szczególnie gdy wjadę w błoto, albo na strome podjazdy.

 

No więc zobaczyłem na allegro, że istnieją również wolnobiegi 14-34, które na biegu 1:1 dałyby przełożenie 0,82x. Problem w tym, że ostatnia zębatka (34z) jest dużo większa od przedostatniej (24z) - PATRZ OBRAZEK.

 

No i tutaj jest sedno sprawy. Czy moja najzwyczajniejsza przerzutka Shimano Altus, da sobie radę by wbić łańcuch na tę zębatkę?

 

Niestety mam ograniczony budżet toteż nie mogę sobie pozwolić na wymianę wolnobiegu na kasetę, lub przerzutki i manetki.

post-199030-0-49087300-1469026601_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Minęło trochę czasu, ale może komuś ta informacja się przyda.

 

Generalnie jest dużo lepiej niż się spodziewałem. Po regulacji wszystkie biegi wchodzą i schodzą elegancko, mimo tego iż na biegu 2 (prawie największa koronka) kółko przerzutki "nachodzi" na zębatkę największą (34T). Jednak po zmianie na manetce z 2 na 1 bieg wskakuje natychmiast, bez nawet najmniejszego chrobotania - oczywiście gdy nie naciskam zbyt mocno na pedały.

 

Trochę gorzej jest z zębatką 13T. Na niej czuć leciutkie chrobotanie, którego przyczyny nie mogę znaleźć.

 

OBRAZKI: http://imgur.com/a/4jtsc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...