Skocz do zawartości

[napęd]Zmiana z 3x9 na 2x9, jest sens?


Markus34

Rekomendowane odpowiedzi

Nawet jak kupisz 12-36 jaki widzisz problem zastąpić 12tke 11tką ?

Nie ma kaset 9s 11-36, są tylko 12-36 i 11-34 lub 11-32.

Problem z podmianą 12 na 11 polega na poprawności działania, powinieneś to wiedzieć. Koronki kaset mają swoje stopniowanie, są tak ułożone względem siebie, by zmiana była poprawna. Jak wsadzisz zamiast 12z 11z ten porządek zostanie zaburzony co gorsza, o ile inne koronki pozwalają na spiłowanie tego cienkiego wypustu i odpowiednie okręcenie, o tyle ostatnia 11z już nie. Ułożenie tej 11 fabrycznie będzie powodowało zakłucenia przy zmianach biegu na i z jedenastki.

 

Kolega ma korbę XT 9s, 3rz. Dokupienie blatu 40z i wsadzenie go w środek z młynkiem 28 nie będzie działało poprawnie. Po pierwsze prawdopodobnie ta 40z zahaczy o widełki tylnego trójkąta. Po drugie przerzutka będzie stanowić jakiś problem. Musiał by pozostać przy obecnej 3rz, ale jak zauważa modrzew, średnio to wygląda o ile nie będzie powodować wypadania łańcucha na zewnątrz.

Trzecia propozycja czyli przerzutka m665 od korb 2rz 9s. Ok, ale czy ona dobrze zadziała z tak powiększonymi blatami? Ona dedykowana była do 36/22 a nie 40/28. Myślę, że zaskoczyła by jeszcze z 38/24 i ewentualnie na coś takiego bym przerobił korbę.

Przerzutki 2rz od 10s są skonstruowane pod inną linię łańcucha tj. 48,8mm czyli o 2mm więcej niż m665. Te przerzutki mogą mieć problem z tak głębokim złożeniem się, by nie dochodziło do ocierania łańcucha na przełożeniu młynek => największa koronka kasety.

 

Co ja bym zrobił przy 27,5"? Dał bym układ 38/24 z przerzutką m665 i kasetę 11-34. Tyle w zupełności wystarczy, do 29" już może być twardo i tam 36/22 na korbie jest raczej lepszym i uniwersalniejszym wyjściem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to co, będzie problem z wyregulowaniem czy co bo nie kumam?

675 np.ma 38-24 a 40-24 to nie taka znowu różnica

 

Żadna 3 - blatowa zmieniarka nie obsłuży aż takiej różnicy. Musisz kupić zmieniarkę pod napęd 2x i wtedy ogarnie to różnicę 16 zębów między blatami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jednej rzeczy nie pomyślałem, że 40-tka może haczyć o widły, wyjdzie w praniu dlatego kupiłem używaną na próbę.

Czyli jak Beskid napisał 2x powinna dać radę, tak czy inaczej muszę kupić zmieniarkę, sprawdzę czy się to da wyregulować, jeśli nie spróbuję z blatem 38 chyba, że mnie wcześniej najdzie na kupno dwurzędówki to problem się całkowicie rozwiąże.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego ostatniego proponuję się trzymać. I to piszę ja, co używa korby na patencie ;)

Nie byłbym tak optymistyczny jak beskid, bo może i 16 zębów ogarnie, ale jak wspomniał Arni będzie jazda z regulacją bo korba 3-rzędowa z dwoma blatami ma inną linię łańcucha niż korba 2-rzędowa. Przerabiałem to u siebie i nówka sztuka przerzutka m677 wróciła na razie do pudełka, a wciąż pracuje stara m667.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutka 2rz od 9s jest pod blaty 36/22 a nie 40/28. Nie wiem jak wpłynie na zmiany biegów taki zestaw, może to nie chodzić perfekcyjnie.

Coś tam pisałeś o układzie 40/24, może być lipa, będziesz musiał prawdopodobnie podłożyć podkładki pod młynek, bo inaczej łańcuch może wylatywać na suport. Zębatki są uformowane pod konkretne młynki, akurat 40 jest pod 28z, 38 są dwie, pod 26 i 24, a 36 pod 22. Za małe młynki wymagają delikatnego odsunięcia, a takie odsunięcie o np. 0,5mm może powodować problemy z wrzucaniem łańcucha z małej na blat.

No i tak to już jest, najlepiej jest dążyć do konfiguracji producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już na początku zaproponowałem normalny zestaw 2x ze zmieniarką a nie szkłem tyłek ucieranie z przeróbkami 3 blatowej korby. Nie wiem jak są formowane blaty bo odnosiłem się tylko do pojemności zmieniarki przedniej. Blat 38T na pewno zadziała z młynkiem 22T na ten przykład. Ja bym wstawił korbę 2x 40-28T i nową zmieniarkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to nie jest budowanie domu, na błędy sobie można pozwolić, do tej pory kosztowało mnie to 35 zł a zmieniarkę i manetkę i tak muszę kupić.

Będzie kicha to napiszę, że jest kicha i nie warto tego robić, przeczyta to potem jakiś gimnazjalista to zaoszczędzi kasę i czas:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blat 38T na pewno zadziała z młynkiem 22T na ten przykład. Ja bym wstawił korbę 2x 40-28T i nową zmieniarkę.

Ja już raz na te na pewno się nabrałem z trekingową 36 i 22. Łańcuch przelatywał, bo był zbyt szybko wyrzucany w bok i przez to układał się za daleko na 22, a następnie spadał na mufę. Tu będzie prawdopodobnie podobna sytuacja, mała zębatka jest zbyt mała i łańcuch będzie za daleko się układał na niej. Wymaga to dla perfekcji minimalnego odsunięcia młynka od blatu. Dodam, iż była to właśnie korba od 9s, być może z 8s by taki manewr wyszedł bo w niej właśnie zębatki są o te mikro dalej od siebie.

No i dla ścisłości, są 2 zębatki 38, do 24 i 26z. Pewnie z tą pierwszą będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to co napisałem, masz tę 38 dedykowaną pod 24, czyli bardzo mała zmiana nastąpiła (tylko 2 zęby). Miał byś 38 do 26, to tak fajnie by już pewnie nie było.

Kolega kupił 40z dedykowane do 28, jak da 24 to zrobi niezgodność o 4 a nie o 2 zęby tak jak ty. To już może powodować te problemy o których piszę.

Nikt na to nie zwraca uwagi przyjmując za pewniak swoje kombinacje, a one często wynikają z totalnego przypadku. Tak jak pisałem wcześniej, przy za małym młynku o 4z + trzeba skorygować minimalnie odległość zębatek od siebie, ale jak to zadziała w odwrotną stronę, nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutek do 38/24 są dwa rodzaje, jedna obsługuje 38/24 i 36/22 a druga 38/24-26 oraz 40/28.

 

 

 

No ale między 40-24 a 38-22 jest tak sama ilość zębów różnicy

To nic, ale mamy dwa rodzaje zębatek 38z, jedna ma oznaczenie AM i jest wyprofilowana do działania z 24z, a druga ma (nie pamiętam tych literek) jest wyprofilowana do 26z, to są różne zębatki mimo, iż posiadają tę samą ilość zębów. To czyni ogromną różnice w działaniu i współpracy z małymi zębatkami. To co się uda z 38AM, już może nie udać się z tą drugą i potrzebne będą pewne zabiegi. Beskid miał 38AM i dając 22z na młynku zmniejszył go tylko o 2 zeby.

S kolei 40z jest chyba tylko jedna, do 28z, nie ma chyba do 30z. A zatem, jak dasz do 40z młynek 24, to dasz o 4 zęby mniejszy niż dedykowany, a to może powodować problemy o których piszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie zaskoczyłeś bo nie wiedziałem o różnicach między 38 a jak będę w takim razie chciał x9 to ma jakieś oznaczenie, które ją odróżnia?

Poważnie nie wiedziałem, że aż tak trzeba z tym kombinować , nie ułatwiają nam życia, ważne by wiedzieć o co w tym chodzi wtedy da się poskładać działający zestaw, tym bardziej mnie ciekawi czy to będzie hulać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia, że masz napęd 9rz. Szerokości zębatek są takie same w 9 i 10rz i łańcuch ci to obsłuży, ważny jest rozstaw otworów 104mm. Zresztą nie ma zębatek 38z do napędów 9rz i nigdy nie było z seryjnej produkcji Shimano. One pojawiły się wraz z napędami 10rz.

 

Wiesz, to są precyzyjne mechanizmy, drobne zmiany w specyfikacji są możliwe i dla tego jest popularne takie druciarstwo, ale jeśli się tylko minimalnie przedobrzy, to wychodzi kicha z tego. Już to przerabiałem, też mi pisali, że działa, że jest super, a tu kicha wyszła, bo zapomnieli napisać, że przeróbka tyczyła korby 8rz, a nie 9rz, więc zębatki były minimalnie bardziej od siebie rozsunięte. W takich zabawach wszystko ma znaczenie, nawet węższy łańcuch może coś tam skorygować (mi delikatnie, ale nie całkowicie pomógł), dla tego przestrzegam i piszę co może nas spotkać i z czego to wynika.

 

Ty się ciesz, że masz napęd 9rz, a nie 10. Przy dziesiątce taki manewr by ci już nie wyszedł, bo te cwaniaki, by nie dopuszczać do takich samowolek, zmienili linię łańcucha na korbie 2rz o 2mm. To pociągnęło za sobą zmianę zakresu pracy przedniej przerzutki i teraz przeróbka dziesiątkowej korby 3rz na 2rz już nie jest taka prosta, bo łańcuch będzie prawdopodobnie ocierał przy przełożeniu młynek=>największa koronka kasety. Sztaby ludzi nad tym pracują :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj, miałem chwilę to się w końcu zabrałem za składanie bike-a.

Przypomnę, że mam napęd 3x9

Korbe xt M770

Kaseta xt 11-34

Zmieniarka tył sram x0

Manetki sram x5

 

Dokupilem używany blat Slx 40t

W pierwszej kolejności musiałem spakować kominy bo montowane ten blat w miejscu 32, gdy to zrobiłem i poskładal do kupy zamontowanym w ramię( zębate nie obcierała o tylne widły, nawet gdy wyjąłem wszystkie podkładki spod sportu)

Finalnie jest jedna od strony korby a z drugiej wcale.

W międzyczasie odkryłem, że mój altus top swing oparł się na sprawach łączacych rury z mufą więc nie mogłem go opuści na tyle ile trzeba, zabrakło ok 4-5 mm, więc idzie do zmiany.

Drugi problem to odległości między zębatkami się zmniejszyła, ten blat jest inaczej profilowany i gdy łańcuch był na młynku i na 11-13-15 obcierał o blat 40.

Problem załatwiły podkładki ok 2 mm pod młynek.

Pewnie z innym blatem by nie było problemów?

Teraz wszystko elegancko działa, nie obcierała.

Manetka jak i Przerzutka jest 3rzędówa ale tak ustawiona, że chodzi na trójce i dwójce.

Sprawdzę jeszcze jak to będzie hulać jak zmienię altusa na x9.

Ale puki co to kosztowało mnie 40 za blat 40T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finalnie jest jedna od strony korby a z drugiej wcale.

Jak mufa 72mm to OK.

 

 

Drugi problem to odległości między zębatkami się zmniejszyła, ten blat jest inaczej profilowany i gdy łańcuch był na młynku i na 11-13-15 obcierał o blat 40.

Nic się nie zmniejszyło, normalna sprawa, przeczytaj instrukcje Shimano, jest tam o tym mowa właśnie. Zębatka 40z jest wyprofilowana do współpracy z 28z, co ty masz na młynku, nadal 22z? 

 

 

Problem załatwiły podkładki ok 2 mm pod młynek.

.

Dobrze to rozwiązałeś przy takiej dużej różnicy zębatek (jeśli zamiast 28 jest 22). Sprawdzisz w praniu jak ci to działa, czy nie ma zmulenia przy zmianie biegu 22=>40, a odwrotnie, czy czasem łańcuch nie będzie ci się zakleszczał pomiędzy zębatkami lub spadał na mufę. Jak będzie się zakleszczał, to będziesz musiał zmniejszać tę odległość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mufa ma 73 i tak w sumie powinno być.

 

Takie było moje pierwsze wrażenie, jeśli wieksza zebatka by załatwiła sprawę to jeśli mi coś nie będzie chciało grać to najwyżej ją zmienię, teraz mam 24.

 

Odnośnie spadania na mufę to chyba nie ma o co się martwić bo ja pisałem chodzi to na manetce 3x i 2-3 czyli środek i młynek.

Będę walczył, dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...