Skocz do zawartości

[Remont] Kross Level A6 2009 - czy warto remontować


Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post na tym forum więc Witam Wszystkich serdecznie!

Użytkuję rower Kross Level A6, rocznik 2009, wersja z hamulcami V-brake. Przez pierwsze 3 lata katowany był na zawodach MTB, a następne 3 lata jeździłem trochę mniej intensywnie MTB + dojazdy do pracy (łączny przebieg około 20-25 tys. km). Chciałbym wrócić do ścigania się, jednak stan niektórych podzespołów to uniemożliwia. Tu pojawia się moje pytanie do Was czy warto inwestować w niego czy dozbierać i kupić coś lepszego/porównywalnego? Budżet to max 2,5kPLN.

 

Specyfikacja:

Koła: 26”

Widelec: Rock Shok Dart 3

Dźwignie przerzutek: Shimano SLX M660 Rapidfire Plus

Przerzutka tył: Shimano SLX M662 Shadow, długi wózek

Przerzutka przód: Shimano SLX M661

Korba: Truvativ Firex 3.3, 44-32-22 z.

Środek suportu: Truvativ GXP

Łańcuch: CN-HG-53

Kaseta: Shimano SLX, 9 b.

 

Co do wymiany:

- amortyzator (obecnie to już praktycznie jest kołek, nic nie tłumi),

- koła (pasek na obręczy informujący o ich zużyciu już jest niewidoczny, łożyska w tylnym kole są „słyszalne”, bębenek dogorywa),

- hamulce (chcę zastąpić v-brake’i tarczowymi hydraulicznymi),

- kaseta, łańcuch, przednie zębatki,

- przerzutka tylna (na obecnej są już takie luzy, że po wyregulowaniu trudno wrzucić komfortowo żądany bieg),

- suport (nie wiem czy jest konieczna jego wymiana, pomimo upływu lat i kilometrów nie ma na nim luzów, pracuje bezgłośnie i bez oporów),

- stery (sytuacja j. w.),

- siodełko i inne (linki, pancerze + „gumki”, gripy, osłona na ramę pod łańcuch).

 

Manetki przerzutek wydają się być w stanie idealnym, były przeze mnie serwisowane i czyszczone. Przednia przerzutka pracuje prawidłowo i nie wykazuje oznak zużycia. Lakier na ramie jest w dobrym stanie. Kasetę, zębatki, tylną przerzutkę chcę pozostawić z tej samej grupy (SLX). Łańcuch – 2x CN-HG53 + 2x spinka Connex. Większość prac jestem w stanie wykonać samodzielnie, także koszty robocizny można pominąć.

 

Wstępnie obliczyłem, że na zębatki, kasetę, przerzutkę tylną, łańcuchy + spinki, gripy, siodełko, linki itp. Wystarczy mi 800zł.

Nie wiem jaki dobrać amortyzator, koła i hamulce tarczowe tak, by zmieścić się w reszcie założonego budżetu.

Co byście polecili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy warto zależny tylko od ciebie :) 

Lewo zmieścisz się (o ile w ogóle) w budżecie wymieniając zużyte elementy ale na pewno jest to za mało na nowy rower, szczególnie gdybyś chciał zachować osprzęt SLX i jeszcze do tego 29er. 

 

Ja bym zrobił tak:

kaseta alivio, łańcuch KMC X9e, zębatki korby alivio - 250-300zł

przerzutka slx - 150zł

koła coś z DT (używane)  - 500zł

hamulce SLX - 500zł

Zostaje 1000 na amortyzator i pierdoły. 

Czasem za 500zł można wyrwać coś ciekawego używanego, a za 700 to z placem w nosie :)

Zostaje 300 na opony :)

 

Oczywiście wszystko pod warunkiem, że "lubisz" ten rower. A jeżeli chcesz coś świeżego to obecne graty wystawiasz na portalu aukcyjnym. Wyrwiesz z 500-600zł i masz już 3tys na coś nowego. Co za to można kupić już sam sobie sprawdź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem ofertę Kross, Cube, Kreidler i w cenie do 4kPLN większość waży od 1 do 2kg więcej niż mój i jedynie tylna przerzutka SLX, reszta osprzętu Deore. Więc teoretycznie przesiadka na nowy byłaby krokiem wstecz. Poza tym codziennie muszę ten rower wnieść na 3 piętro także waga jest dla mnie ważna.

 

No tym Krossie jeździ mi się idealnie, miałem okazję przejechać się dwoma 29" i niezbyt mi pasowały. Opony jeszcze są ok, nie będę kupował nowych.

 

Jeżeli chodzi o części wolę kupić nowe niż używane.

Wstępnie ustaliłem tak:

- kaseta SLX 150zł,

- przerzutka tylna SLX 190zł,

- zębatki SLX 150zł,

- dwa łańcuchy HG53 (nie wiem czy jest uzasadnione kupowanie droższego łańcucha) 90zł,

- siodełko 100zł ?

- linki, pancerze, gripy itp. 120zł

Razem 800zł.

Następnie:

- hamulce tarczowe - z SLX, ze względu na cenę, chciałbym zrezygnować. Liczę na Was, że doradzicie mi jakieś w miarę dobre niższej klasy.

- koła – szybki research na allegro i te chyba są najlżejsze z przedziału cenowego 400-500zł, co o nich możecie powiedzieć, są warte ceny?

http://allegro.pl/kola-26-alexrims-td24-novatec-d041-2-disc-8-9-10-i5814012085.html

- amortyzator – tu już nie wiem co szukać i na co zwracać uwagę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- kaseta SLX 150zł,

 

Alivio vs SLX to różnica paru gramów. Czy warto tyle dopłacać?

 

 

przerzutka tylna SLX 190zł,

 

Za 100 można znaleźć prawię nową, nawet XT. Posłuży równie długo. :)

 

 

- dwa łańcuchy HG53 (nie wiem czy jest uzasadnione kupowanie droższego łańcucha) 90zł,

 

Jest uzasadnione, szczególnie jeżeli kupisz kasetę za 150zł. Do dziewiątki polecny jest C9, ja bym rozważył KMC X9e.

 

 

siodełko 100zł ?

 

Twoja D twój wybór.

 

 

hamulce tarczowe - z SLX, ze względu na cenę, chciałbym zrezygnować. Liczę na Was, że doradzicie mi jakieś w miarę dobre niższej klasy.

 

Nie. Jest sporo innych części gdzie można oszczędzić, tu nie.  

 

 

koła – szybki research na allegro i te chyba są najlżejsze z przedziału cenowego 400-500zł, co o nich możecie powiedzieć, są warte ceny? Koła 26 Alexrims TD24 Novatec D041/2 disc 8/9/10 (5814012085) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

 

Sprawdź, daveo.pl, na forum dawid. Na pewno zaproponuje coś odpowiedniego do budżetu i zastosowania. 

 

 

amortyzator – tu już nie wiem co szukać i na co zwracać uwagę.

 

Najtańszy sensowny http://activia.sgl.pl/czesci/amortyzatory-przednie/raidon/26-cali/41, potem jest epixon. Używanych nie polecam, już na pewno nie przez internet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witajcie! :thumbsup:

 

Remont zakończony sukcesem. Wszystko wykonane własnymi rękami bez pomocy serwisów itp. Całość zajęła mi około 4 wieczorów. Teraz jeździ się wyśmienicie.

Zdecydowanie najtrudniejsze dla mnie było serwisowanie manetek SLX i nabicie gwiazdki do rury sterowej. Składanie rozebranej na czynniki pierwsze manetki jest bardzo frustrujące. :yucky:

 

Udało się zmieścić w założonym budżecie (z wykluczeniem zakupu siodełka, który przełożyłem na późniejszy termin). Poniżej tabela zawierająca zestawienie kupionych podzespołów i ich cen.

d3bd8c06127a7.png

 

Dzięki za pomoc! :thanks:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...