Skocz do zawartości

[budowa] rower uniwersalny


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam już mtb, szosę i singlespeeda, ale dalej czuje że żaden z tych rowerów nie pasuje mi w 100%, chcę więc złożyć kolejny. Tym razem chciałbym żeby był to rower uniwersalny, nadający się na codzienny dojazdy do pracy, po mieście i w dłuższe trasy, na asfalt, szuter, albo jeszcze trudniejszy teren. Celuje coś w rodzaju przełaja/trekkinga, rama cromo, koła 28, hamulce cantilever, kierownica pewnie baran, fajnie jak by były mocowania pod bagażniki(przód/tył), napęd może 1x10? Jakiej ramy szukać, jaka geometria i rozmiar będzie odpowiedni? Chciałbym żeby pozycja do jazdy była dość wygodna, żeby bez problemu można było łykać kilometry, ale również w razie potrzeby rozpędzić się do 40km/h. Nie wiem czy to odpowiedni temat, ale chciałbym kupić już jakaś bazę i zacząć ją przygotowywać pod siebie.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie Authora Ronina i problem masz z głowy. Kupłem go i jest ok .

 

wygląda fajnie, ale nie napisałem jednej ważnej rzeczy, nie interesuje mnie zakup gotowego roweru, a tym bardziej nowego, a co za tym idzie budżet również nie jest zbyt wygórowany, max 2 tys. zł, ale chciałbym zmieścić się w 1000, nie zależy mi na wyglądzie, wysokich grupach osprzętu, rower ma po prostu spełniać swoje zadanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 1000 a nawet 2000 zł to musisz mocno ograniczyć swoje wymagania, choć jakbyś był zainteresowany to będę sprzedawał swój rower na ramie accenta nordcapa , cały osprzęt XT, rama 20 cali , sztywny widelec , hamulce tarczowe BB7 Zmieszczą sie nawet opony 2 calowe.

Edytowane przez zadra1965
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne rowerki sam bym coś takiego sobie złożył zwłaszcza na wzór Moots i Surly z drugiego zdjęcia.

Do ramy przełajowej włożysz węższe opony niż do trekkinga.

Dodatkowo trekking ma inną geometrię niż przełaj więc i pozycja inna.

Musisz sobie sam odpowiedzieć co Ci bardziej pasuje.

 

Myślę, że spokojnie zmieścisz się w budżecie do 2tys. Najgorzej będzie znaleźć odpowiednią ramę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Odkopuję temat :D

Wow, trochę czasu minęło, znalazłem fajnego dawcę części, tzn. głównie ramy. Jak będzie już u mnie wrzucę zdjęcia. Plany co do roweru nieznacznie się zmieniły, wybrałem przeróbkę starego mtb, na stalowej ramie, więc koła 26, szerokie opony, widelec aktualnie amortyzowany, ale zastanowię się jeszcze czy go zostawić, czy wsadzić sztywny. Przeznaczenie, głownie jazda po mieście + wycieczki w tereny nizinne, szuter, las. W przyszłości może większe dystanse. Budżet mimo chorych cen max 1500zł, ale będę starać się ograniczać go gdzie tylko się da.

Do zrobienia mam na pewno nowe koła, ale bije się jeszcze z myślami, czy kompletować sobie nowe na piastach maszynowych novateca, czy kupić jakieś gotowe, używane. Z używkami problem jest taki że za ok 300zł to loteria, cieżko znaleźć coś dobrego i niezużytego, jak już znajdę na alle czy olx fajny zestaw, to w opisie często pojawia się informacja że jedno z kół ma bicie i nie wiadomo czy da się wycentrować. Myśle że warto jednak dołożyć trochę kasy i kupić nowe, komplet piast max 200zł + jakieś obręcze 2x75zł + szprychy i nyple ok 80zł, z zaplataniem sobie poradzę dojdzie tu tylko koszt wycentrowania w serwisie.

Problematyczną kwestią jest napęd, który przyprawia mnie o ból głowy. Ceny są kosmiczne, przebitka na grupie deore M6000 w porównaniu do zeszłego roku to prawie 2-3razy. Zastanawiam się nad zestawem microshift advent, aczkolwiek w takim przypadku napęd będzie 1x9, ale kaseta 11x42 dla moich potrzeb będzie aż nadto, jedyny minus w takim systemie to manetka, wybór ograniczony praktycznie do jednego modelu, który to nie jest najlepszej jakości. Straszna bieda jeśli chodzi o części używane 😕  w przedziale do 200zł za samą przerzutkę, mam tylko zajechane/uszkodzone/wybrakowane egzemplarze, a patrze na przerzutki 9/10/11, nawet z krótkim wózkiem, które obsłużą kasetę do max 36T. Uh, możecie coś doradzić? 

 

Edytowane przez flamner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Obrien Nigdy nie używałem manetek bez indexacji i raczej nie chciałbym się już pakować w tego typu rozwiązanie, no chyba że trafię gdzieś przy okazji taką manetkę to nie omieszkam przetestować :D 

Thumbshifty za to bardzo mi się podobają, niestety te retro(najfajniejsze) są indexowane pod napęd 7x, pod 9x jest coś takiego jak SUNRACE SLM96, i jeszcze microshift ma SL-M19-R pod swój system ADVENT, niestety raczej nie do dostania nigdzie 😕 

W rowerze mam wolnobieg 7x, tylną przerzutkę shimano stx i jakieś gripshifty, więc raczej cały zestaw jest do wymiany, no chyba że zostanę przy 9x z np 10-32t to myślę że ten stx da jeszcze rade. Najbardziej męczy mnie ten ADVENT :( Można go dostać trochę taniej, obrandowany jako rockrider z decathlona

przerzutka tył : https://www.decathlon.pl/p/przerzutka-tylna-advent-1x9-rzedowa-ze-srednim-wozkiem/_/R-p-202613 - 200zł

kaseta 11-42: https://www.decathlon.pl/p/kaseta-mtb-9-rzedowa-11x42/_/R-p-202614 - 160zł

manetka: https://www.decathlon.pl/p/manetka-tylnej-przerzutki-9-rzedowej/_/R-p-202612 - 90zł

w sumie wychodzi ok 450zł

Edytowane przez flamner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...