Skocz do zawartości

[korba] xt 8000 przejście z 2x11 na 1x11


clip7

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

FC-M8000-2 ma linie łańcucha 48,8 mm co oznacza, że duży blat jest zamocowany około 53,05 mm od osi roweru

Mierzyłeś te wartości? Strasznie dużo wychodzi jak na tak wąski łańcuch. 

 

To jest celowy zabieg producenta, nie ma być kombinowania, trzeba kupować cały zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat wyczytałem te info w internetach. A dokładniej odległość pomiędzy zębatkami w korbach, około 8,5 mm. Ale jak męczyłem się z moją deorką to organoleptycznie, bez pomiarów, przekonałem się, że faktycznie w takiej odległości znajduje się ten blat. Widać to po przekosach. Między moją obecną LŁ 48mm a starą na dużym blacie = 53mm jest ogromna różnica w przekosie łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt faktem z młynka faktycznie ładnie obsługiwało mi całą kasetę. Problemem jest tylko rozmiar. Nie wiem do jakich maksymalnych rozmiarów są produkowane zębatki NW dla tego rozstawu śrub. No i także wygląd byłby hmmm... dyskusyjny :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zasypaliście mnie stertą info a ja po prostu tego nie łapię, chyba nie jestem za kumaty.

Może z innej beczki.

Załóżmy, że mamy 2 identyczne rowery. Z tą tylko różnicą, że w pierwszym jest napęd xt 8000 1x11 z linią łańcucha powiedzmy A a w drugim jest xt 8000 2x11 z linią łańcucha B. Czy to założenie jest dobre, bo może już tu mamy problem? Może jest tak, że napędy 1x11 i 2x11 muszą mieć inną geometrię ramy? Jeśli nie to przejdźmy dalej.

Demontuję 2 zębatki korby z napędu 2x11 i na duży blat wkładam zębatkę nw z offsetem (jeśli takowa jest zamontowana w korbie 1x11) z korby 1x11. Na mój rozum w ten sposób otrzymuje linię łańcucha A na rowerze, na którym wcześniej był napęd 2x11.

Jeśli linią łańcucha nadal jest inna to oznacza, że jest różnica w szerokościach łożysk korb? Czy ja dobrze rozumuję?

 

Cały czas chodzi mi o to, że jak założę blat korby do 2x11 taki, jaki jest dedykowany do 1x11 (nie wiem czy jest on tam z jakimiś podkładkami czy bez) to uzyskam taką samą linię łańcucha jak w 1x11? Jeśli nie to z czego wynika ta różnica, skoro korba z zębatką będzie identyczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę źle to rozumiesz. Są dwie linie łańcucha, tylna i przednia. Tylną liczymy od osi roweru do środka kasety a przednią od osi roweru do środka układu blatów.

Cały myk polega na tym, by tak dobrać wszystkie elementy napędu by obie wartości były możliwie najbardziej zbliżone.

I tak dla korby 2 rzędowej linie łańcucha liczymy spomiędzy zębatek, w tym xt wynosi ona 48,8mm, co oznacza, że duży blat jest zamocowany 53,05 mm od osi roweru a mały 44,55 mm od osi roweru. Wynika to stąd, że rozstaw między zębatkami wynosi około 8,5mm.

W xt jednorzędowym linia łańcucha wynosi 50,4 mm i oznacza to, że duży blat jest zamocowany dokładnie w takiej odległości od osi roweru.

Tak więc zakładając zębatkę z 2mm offsetem na miejsce dużej w dwurzędowej korbie, otrzymasz linie łańcucha 51,05 mm ponieważ 53,05 - 2 = 51,05. Tak więc różnica jest minimalna ale twoje B nie będzie równe A.

Kolejny myk jest taki, że tylna LŁ dla rozstawu widełek 135mm zawiera się w przedziale 46-48 mm i do takiej linii łańcucha musimy dążyć z przodu, by łańcuch nie miał za dużych przekosów i żebyśmy skutecznie operowali jak największą ilością biegów z danego blatu korby. Tak więc jeżeli po prostu założysz zębatkę z offsetem na miejsce dużego blatu w twojej korbie i posiadasz ramę z rozstawem tylnych widełek 135 mm, to będzie Ci do tej idealnej LŁ brakowało 3 - 4mm i możesz mieć zbyt duże przekosy łańcucha na biegach 1 i 2 z tyłu, co może powodować problemy z działaniem napędu.

 

Aha i jeszcze jedno - jeżeli założysz zębatkę na miejsce dużej w korbie dwurzędowej i tą zębatka nie będzie miała offsetu, to wtedy twoja LŁ będzie wynosiła 53,05 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak dla korby 2 rzędowej linie łańcucha liczymy spomiędzy zębatek, w tym xt wynosi ona 48,8mm, co oznacza, że duży blat jest zamocowany 53,05 mm od osi roweru a mały 44,55 mm od osi roweru. Wynika to stąd, że rozstaw między zębatkami wynosi około 8,5mm. W xt jednorzędowym linia łańcucha wynosi 50,4 mm i oznacza to, że duży blat jest zamocowany dokładnie w takiej odległości od osi roweru. Tak więc zakładając zębatkę z 2mm offsetem na miejsce dużej w dwurzędowej korbie, otrzymasz linie łańcucha 51,05 mm ponieważ 53,05 - 2 = 51,05. Tak więc różnica jest minimalna ale twoje B nie będzie równe A.

 

Ciągle nie rozumiem. Przecież korba XT 8000 dla 1x11 i 2x11 to ta sama korba. Ma ona mocowania na mały i duży blat. W 1x11 po prostu miejsce na mały blat jest puste a zamiast zwykłej zębatki na dużym blacie założona jest specjalna zębatka NW. To dlaczego po przełożeniu tej zębatki tak jak była zamontowana w 1x11 (do tej samej korby) nagle zmienia się odległość od osi roweru. Z czego to wynika bo nie kminię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z wyglądu są identyczne. Jak masz tę korbę 2rz to zmierz sam, w jakiej odległości od osi ramy jest duży blat (jego oś w przekroju).

 

Budensyn, skąd ci się biorą tak małe wartości LŁ na kasecie? Źle to obliczasz. Dla 8-10 rz wynosi ok. 45mm, a dla 11rz ok. 43/44mm.

 

135:2=67,5mm

kaseta od brzegu widełek oddalona jest na ok. 4,5mm

szerokość kaset ok. 37mm (11rz nieco szersza)

37:2=18,5mm

67,5-(18,5+4,5)=44,5mm

To o 2/3mm mniej niż piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam napęd 2x11 i na pewno zmierzę. Może ktoś ma 1x11 do przymiarki?

 

To, że korba jest identyczna znalazłem na zagranicznych forach. To ciekawe.

Ciekawe jest też po co w korbie dedykowanej do 1x11 są otwory zarówno na małą jak i dużą tarczę. Jeśli ma być inna to byłoby lepiej dla nich, żeby robili otwory tylko na jedną tarczę, dla zarobku. Wtedy przejście na 2x11 wiązałoby się ze zmianą całej korby, a wiec mieliby zysk.

Może po prostu w jednej opcji jest jakaś podkładka pod łożysko, zmieniająca linię łańcucha?

 

Przeglądałem teraz allegro i rzeczywiście dla samych korb bez tarcz podają linię łańcucha 1x11 50,4 a 2x11 48,8. Może fabrycznie do 1x11 jest dodana jakaś podkładka albo rzeczywiście się różnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne osadzenie na ramieniu? Jeden odlew, a inne osadzenie, to zmniejszy koszty produkcji, bo nie trzeba robić osobnych form itd. Podobnie jest na 3rz, ten sam odlew ale dodatkowo obróbka pod trzeci, zewnętrzny blat i też inne osadzenie na wielowypuście ramienia. Trzeba by się dokładnie temu przyjrzeć z bliska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Arni - jeden odlew ale inne osadzenie osi. Mniejsze koszty produkcji. Pozatym w korbie w FC-M8000-1 z zasady nie powinno być miejsca na montaż młynka.

 

http://lietubike.com/image/FC-M8000_11/wingnts/03.jpg

Ciężko znaleźć jakieś zdjęcie w dobrej jakości ale dla mnie tutaj nie ma otworów na montaż młynka. Otwory wyglądają jakby nie miały gwintu i do tego są na jednej linii z blatem, więc gdyby zamontować młynek, to by się stykały ze sobą. Ale mogę się mylić.

 

Tak czy tak FC-M8000-1 i FC-M8000-2 jedyną znaczącą różnice mają właśnie w LŁ. Tak to są te same korby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawe ramiona nie są identyczne choćby dla tego, że w wersji 3rz mamy wyfrezowane miejsce na zewnętrzny blat. Na schemacie nie ma w ogóle mowy o prawym ramieniu, a te musiały by mieć przynajmniej dwa oznaczenia seryjne. 

 

Można zrobić jeszcze inaczej, wyfrezować powierzchnię do której przykręca się zębatkę zewnętrzną w wersji 2rz. Wystarczy zebrać 2 czy 3mm materiału i mamy zmianę położenia tej zębatki. Proste i skuteczne, a eliminujące możliwości samoróbek, by przejść z 2x na 1x. Podobny zabieg zastosował przecież SRAM w którymś modelu korby (nie pamiętam teraz w jakim, pisaliśmy o tym).

W tym przypadku do ramion korby 1rz nie da się wkręcić młynka, bo zębatki będą zbyt blisko siebie, pisał o tym Budensyn

 

Aby rozwiać wątpliwość, musiał by ktoś przymierzyć dwa ramiona do siebie stawiając je osią na płaskiej powierzchni. W ten sposób naocznie da się stwierdzić, czy miejsce mocowania zębatek przypada w tym samym miejscu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...