Skocz do zawartości

[rower] 29-er do rekreacyjnej jazdy


Alkir

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w temacie.

Szukam roweru na dużym kole do rekreacyjnej, spokojnej jazdy. Drogi polne i leśne, trochę górek w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Nie wykluczam roweru crossowego, ale jakoś w porównywalnej cenie MTB wygląda zawsze lepiej.

Chciałbym, aby sylwetka była dość wyprostowana, czyli rama raczej z tych o krótszej długości horyzontalnej ramy niż dłuższej. Nie przeszkadza mi też to że kierownica może być dość wysoko. nie zależy mi na sztywnych osiach, ale chciałbym mieć przyzwoity amortyzator i minimum deore osprzęt.

Budżet do 4 tys. zł, wzrost 180cm, przekrok 83-84cm.

No i ponieważ mam już swój wiek, kolor musi być stonowany.

Na razie (chyba, bo jestem laikiem) wykluczyłem Author Instinct i Kross B7, B8, bo mają górna rurę  przy rozmiarze 19 cali o długości 620mm, czyli prawdopodobnie wymuszają wyciagniętą pozycję, a tego chcę uniknąć.

 

P.S. Dopuszczam opcję używanego roweru, aczkolwiek tylko w idealnym stanie technicznym i wizualnym, zwracam na to uwagę.

 

 

 

 

pzdr Alkir

Edytowane przez Alkir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Może coś z Cube,które są krótsze : http://allegro.pl/cube-ltd-pro-29-2015-blackline-19-slask-wyprzedaz-i5889130777.html

Z cross'ów : http://www.bike-discount.de/en/buy/radon-scart-light-9.0-465097

Cross trochę ponad budżet,ale osprzęt wystarczający,a wygląd jak dla mnie OK.

 

Wyżej wymieniony Megamo ma taką geometrię,że zapomnij ...

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Cube się interesuję, tylko one mają jakąś dziwną rozmiarówkę i musiałbym gdzieś w Trójmieście namierzyć sklep z tą marką. Generalnie są jakby mniejsze niż wynika to z "przypisanego" rozmiaru. Jest fajny używany i tani cross na allegro Cube ale właśnie ta rozmiarówka powoduje, że chyba po prostu byłby za mały.

Radon fajny, ale ponieważ mam czas to może wynajdzie się coś tańszego - tu chyba dochodzi jeszcze wysyłka.

 

Zresztą mam dylemat jak dobiera się rozmiar roweru crossowego - bo to ani nie MTB, ani nie trekking...

 

 

Edytowane przez Alkir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Rozmiar cross'a powinien być mniej więcej pomiędzy MTB,a trekkingiem - przy czym bliżej MTB jeśli mamy zacięcie bardziej sportowe lub bliżej trekka jeżeli preferujemy komfortową jazdę rekreacyjną.

Dam Ci przykład : ja przy podobnych warunkach fizycznych do Twoich w przypadku wymienionego Radona wybieram ramę 48,bo preferuję dość agresywną jazdę w terenie mieszanym,a Ty pewnie wybrałbyś rozmiar 52.

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower musisz przymierzyć. Zacznij może od tego jakie modele rowerów są w trójmieście i taki kup. Pojedz do Zuchlińskiego w Gdynii i przymierz. Tam masz największy wybór . Ceny możesz utargować 5-10 %. Ewentualnie Unibike w Tyslar w Gdańsku lub KROSS w rowersi tez Gdańsk

Edytowane przez maczet190399
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Chciałeś krótko,no to masz :)

Mostek ma kąt jak w prawdziwym mieszczuchu. :whistling:

Pytanie tylko ,czy chcesz wydać 2,5 k na model 2013 :icon_question:

Jednak horyzontalnie ma 58,5 cm : http://olimpiasport.pl/sklep/produkt/rower_cube_nature_pro_2013/7448.779.1.1.pl.0.htm  ,ale z tak wysoko podniesioną kierownicą - dzięki mostkowi o dużym kącie ,rower robi się znacznie krótszy.

 

 

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostek można zawsze wymienić, nawet mam jakąś amoebę vitro w garażu. Siodelko też ma jakieś sztukowane od innego modelu, ale również mam swoje dobrej klasy więc nie problem. Tylko że jak to rama 19 cali, to pewnie będę musiał mocno wysunąć sztycę i kto wie czy przy normalnym mostku nie będę miał kierownicy niżej jak siedzenie, a tego chciałbym uniknąć (uraz z tego MTB).

2013 mnie nie przeraża, ma ładne malowanie i chyba ciut lepsze wyposażenie niż obecny model nature pro z 2015-2016 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Myślę,że jak wysuniesz trochę sztycę,to będzie OK ( na moje oko nie będziesz jej musiał mocno wysuwać ).

Nie zastanawiałeś się nad nowym rowerem :icon_question:

Za podobne pieniądze można mieć dobrze wyposażone : http://allegro.pl/rower-romet-orkan-5-0-hydraulika-xt-mega-cena-i5916555784.html   lub  http://allegro.pl/rower-28-19-romet-orkan-6-0-cross-wwa-2015r-i5847669713.html

Podobno w modelu 6.0 można zmieniać biegi na postoju - taka ciekawostka. :icon_cool:

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te romety jakoś tak z wyglądu są dalej od roweru na polne i leśne ścieżki a bliżej do roweru miejskiego - taki już mam, Gazelle. Ja chcę coś zbliżone do MTB 29 cali lub właśnie takiego MTB.

Nie upieram się przy używanym, ale mam wrażenie, że jak zadbany to będą to sensowniej wydane pieniądze, chociaż przy obecnych wyprzedażowych cenach nie musi wcale tak być.

Ten cube mi bardzo odpowiada wizualnie, ale trochę trudno się rozmawia ze sprzedającym, za cholerę nie mogę ustalić z nim rozmiaru, bo katalogowo tego Cube nie było w rozmiarze 49cm, były albo 48 - ten byłby chyba jednak za mały, albo 50cm - tu już byłoby ok.

porównałem jego geometrię z moim dawnym MTB na małych kołach z ramą 18,5 cala i wychodzi:

- prawie identyczna długość horyzontalna górnej rury

- ten sam kąt widełek tylnych

- mniejsza długość główki ramy w Cube

- mniejszy rozstaw osi w Cube (mierzony od osi do osi, być może całkowita długość roweru Cube jest większa z racji większych kół).

 

Reasumując: nadal wiem że nic nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

... takiego MTB,czyli cross'a :laugh:

 

Szczerze,to jak dla mnie Romet wygląda bardziej " naturalnie " od Cube z naturą w nazwie,który tę komfortową pozycję ma tylko dzięki dużemu wzniosowi mostka i jest to zrobione nieco " na siłę ".

 

Romet ma bardziej komfortową geometrię,ale " normalny " mostek,więc pozycja jest pośrednia - gdzieś między sportem,a komfortem,jednak bliżej tego drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzymierzałem się wczoraj w sklepie do kilku rowerów - Scott i Specialized. Rozmiary M i L czyli 19 cali oraz jeden cross XL czyli 21 cali - przynajmniej wg sprzedawcy, nie mierzyłem. Ale tak na "sucho", bez jazdy.

Wnioski lakoniczne - gdyby w MTB 29er (przymierzałem Scott aspect 910 i Specialized Crave comp.) zmienić kierownicę na odrobinę węższą i mostek na odrobinę wyższy - pozycja podobna do crossa. Amortyzatory wyglądają na solidniejsze w MTB, ale to zrozumiałe.

Rozmiar crossa 19 czy 21 - w zasadzie różnica odczuwalna niewielka, jakby na tym mniejszym siedzi się jeszcze bardziej wyprostowanym lub... bardziej zgarbionym (bo jest odrobinę krótszy).

 

I w kontekście tego Cube z linku powyżej martwią mnie dwie rzeczy - to ewentualne "zgarbienie" i czy przypadkiem butami nie będę zahaczał przy skręcie o przednie koło - tego nie sprawdziłem.

 

Generalnie patrząc przez pryzmat ceny coraz bardziej mnie kusi ten Cube, druga opcją (prawie dwa razy droższą) byłby Specialized Crave comp z 2015 roku - cena wyjściowa 5645zł, a do wzięcia za 4560zł. Tylko pewnie musiałbym dołożyć do wyższego mostka i nieco węższej kierownicy, wiec parę stów dojdzie tak czy tak.

 

Drogie Bravo, co radzicie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rekreacji nie bierze się mniejszej ramy, bo wymusza ona bardziej pochyloną i agresywną pozycję. Ramę dobiera się prawidłowo do wzrostu.

 

Praktycznie w każdej szosie, czy crossie, czy przełaju będziesz haczyć stopą o przednie koło. Szczególnie, jeśli nie masz dziewczęcej stopy. Nie ma to znaczenia, bo rower w czasie normalnej jazdy nie skręca dzięki mocnemu skrętowi kierownicy, tylko na zasadzie przeciwskrętu. Kierownica służy tylko do wytrącenia roweru z równowagi i pochylenia w zakręcie, a rower jedzie po łuku z powodu walcowatego przekroju tylnej opony.

 

Haczyć o przednie koło możesz tylko na zawodach w stójce...

Edytowane przez Mateusz30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główka ramy niżej, wiec przy tych samych ustawieniach musisz dać dłuższy mostek, a kierownica wyjdzie niżej.

Nie ma żadnego problemu, żeby uzyskać zrelaksowaną pozycję na rowerze xc. Nie obcinasz rury sterowej i dajesz kierownicę równo z siodłem. Mniejsza rama będzie generować problemy z długością podsiodlowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak, tu masz rację. Stąd pewnie w tym rowerze Cube z linku zamontował ktoś mostek o bardzo dużym wzniosie. ale, powiedzmy, po skorygowaniu właśnie takim mostkiem można ustalić pozycję rowerzysty mniej pochyloną czy zrodzi to inne konsekwencje w upośledzeniu geometrii roweru i pozycji rowerzysty na nim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem wcześniej, mam 180cm wzrostu i długosć nogi około 83-84cm.

http://www.bikekatalog.pl/2013/rowery/1513/foto:3/

A to jest link do geometrii tego omawianego Cube w rozmiarze 50.

Niestety nie mam opcji przymierzenia roweru Cube ale przymierzałem rowery crossowe Specialized 19 i 21 cali - różnica niby minimalna ale wg Sprzedawcy na 19 byłem jednak trochę bardziej zgarbiony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z geometriami crossów jest różnie. 21" w przypadku cross przy Twoim wzroście powinno być ok.

 

Pamiętaj, żeby ustawić sobie kierownicę na równej wysokości z siodłem i wtedy sprawdzać dopasowanie. A nawet wyżej o 1, czy 2 cm, bo jeszcze siądzie na widelcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...