Skocz do zawartości

[Amortyzator] Widelec 29er do roweru 700c ?


pdrogi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

czeka mnie przekładanie ramy w moim rowerze crossowym. Nowa rama to Cube Nature Pro 2015. Przy okazji zmiany ramy zastanawiam się nad zmianą widelca na trochę lepszy. Obecnie posiadam Suntour NVX HLO o skoku 63mm. Jego kultura pracy jak i masa nie są dla mnie szczytem marzeń, więc zacząłem się rozglądać za czymś lepszym i przede wszystkim lżejszym.

 

Zależy mi na czymś z blokadą skoku w manetce, mocowanie tylko pod hamulec tarczowy, najchętniej Post Mount. Ważę 75kg więc nie wiem czy powinienem szukać sprężyny powietrznej czy raczej "coil"?

 

Szukam szukam i ceny widelców do roweru 700c zaczynają mnie wprowadzać w stan przygnębienia... Z poszukiwań wywnioskowałem że szczytem marzeń dla 700C jest widelec "Air" z regulacją tłumienia powrotu i manetką Remote Lock. U suntoura są to najwyższe modele z serii NRX:

NRX E RL-R http://katalog.bikeboard.pl/produkt,2013,amortyzatory-przednie,8362

NRX S http://katalog.bikeboard.pl/produkt,2014,amortyzatory-przednie,11935

 

Ale ceny oscylują w granicach 850-1000+ zł !! :icon_confused:

 

Znalazłem jeszcze Rock Shox Paragon, również w "atrakcyjnej" cenie 1000zł

http://allegro.pl/rock-shox-paragon-gold-tk-sa-65mm-disc-28cali-i5726356285.html

 

dodatkowo osobno muszę dokupić manetkę

http://allegro.pl/manetka-amortyzatora-rock-shox-pop-lock-prawa-i5758123144.html

 

WTF?! No chyba tu kogoś pogięło?

 

Tym czasem do 29er'a można znaleźć widelec o tych samych parametrach jak nie lepszych, np Raidon RL-R Air za pół ceny:

http://allegro.pl/amortyzator-sr-suntour-raidon-rlr-29-disc-cz-i5627940415.html

 

O co chodzi z tymi widelcami do 700C? W czym są one lepsze od innych że ceny są x2 dla podobnych parametrów?

 

No i bardziej życiowe pytanie: czy można chociażby takiego Raidona ze skokiem 80mm włożyć do roweru crossowego 700c ? Czy ktoś próbował takiej kombinacji?

I co byście radzili wybrać przy mojej wadze 75kg? "Air" czy "coil"?

 

Co byście radzili?

 

Pozdrawiam!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wagę masz akurat taką, że mógłbyś się wpasować w sprężynę, ale w powietrze zawsze warto zainwestować, bo tam jednak dopasowanie jest idealne i to nie tylko pod wagę, ale i pod styl jazdy.

 

Oczywiście z technicznego punktu widzenia możesz zamontować widelec MTB. Ciekawe, że wg internetu widelce 700C są takie same na wysokość jak widelce 29er ze skokiem 100 mm - ~49 cm od osi do korony. Może niech to ktoś jeszcze potwierdzi czy lepiej jednak wziąć mniejszy skok, ale uwzględniając, że widelec MTB bardziej się ugnie na wstępie to pewnie lepiej wziąć "standardowe" 100 mm.

 

Różnica w cenie wynika raczej z tego, że widelce z wyższej półki do crossa są mało popularne, a średniej półki (czyli taki RAIDON) praktycznie wcale nie ma.

Edytowane przez seraph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten RAIDON trochę ciężki :/ Tutaj masz na zamówienie w fajnej cenie Rock Shox: http://www.bikestacja.pl/pl/amortyzator-rock-shox-paragon-tk-solo-air-65-canti-czarny-31252.html

Bardzo dobrym wyborem będzie NRX S - miałem go w poprzedniej ramie i sobie chwaliłem. No i najlżejszy który obecnie posiadam i polecam to RST Vogue Air. Świetna waga - nieco ponad 1600g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na Raidona 2016 RL-R na koło 27,5 cala. Rozmawiałem z użytkownikiem ACTIVIA (@ACTIVIA - dzięki wielkie za poradę i pomoc :thumbsup: ) i doradził mi właśnie ten widelec po uprzednim ustawieniu skoku na 75mm. Cenowo wychodzi dużo lepiej niż NRX S lub NRX E, wagowo powinno być podobnie. A konstrukcja jest lepsza z tego co usłyszałem i bardziej przyszłościowa (np. wymiana kartridża). Dam znać jak już rower zostanie złożony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy kolega pdrogi mógłby się pochwalić jak sprawuje mu się kombinacja Raidon z rowrem crossowym.

Jestem w podobnej sytuacji i przymierzam się do wymiany swojego obecnego amortyzatora NVX o skoku 75 mm, w rowerze Unibike Viper w ramie 23'. Też początkowo myślałem o typowym amortyzatorze do crossa z wyższej półki np NRX E-RL, ale teraz się zastanawiam czy nie warto byłoby nieco dołożyć i wziąć np Epixon'a XC R-RL - który to jest pewnie z dwie klasy lepszy (bardziej sztywny, więcej regulacji, lżejszy itp.). Tak się zastanawiam jakie są przeciwwskazania do zamontowania takiego amortyzatora? Rozumiem, że może to nieco niepasować wizualnie do węższych opon, ale co z resztą? W moim rowerze odległość od osi piasty do korony wynosi około 50 cm, skok amortyzatora wynosi 7,5 cm. Z tego co udało mi się znaleźć to wymiary większości amortyzatorów z 29er o skoku 100 mm mają właśnie podobną wysokość, więc w czym jest problem. W serwisie powiedzieli mi, że zmieni się geometria (że będzie mi podrywało przednie koło na podjazdach), ale do końca nie potrafili wytłumaczyć dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w serwisie im się wydawało, że widelec 29' musi być wyższy niż 700C, ale nie umieli potwierdzić :teehee: Do tego aż na tyle wyższy żeby przez to podrywało koło to nie byłby na pewno chyba, że podjazd miałby minimum kilkanaście %... Ja powiedziałbym nawet, że widelec XC o skoku 100 mm może okazać się niższy, bo przy tej samej wysokości "na sucho" ma większe ugięcie wstępne.

 

Wg mnie aż Epixon do crossa to trochę przesada - Raidon jest jak najbardziej OK. No chyba, że liczysz gramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower odebrałem z serwisu parę dni temu i jak na razie mam za soba tylko krótką przejażdżkę 30 minutową. Za wiele więc nie mogę powiedzieć ale pierwsze wrażenie jest świetne. Amorek pracuje naprawdę fajnie, bez porównania lepiej niż poprzedni NVX. Tylko odległość od opony do amorka jest niewielka, mam aktualnie na kołach Smart Samy 28x1.6 cala. Na montaż błotnika raczej nie ma szans przy takiej oponie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pdrogi: widzę, że miałeś dokładnie taki sam amortyzator co ja mam w tej chwili (kowadło które waży prawie 2,7 kg!), opony też takie same. Zastanawia mnie, dlaczego wziąłeś amortyzator przeznaczony na koło 27,5? Miałeś mniejszą odległość od osi piasty do korony? Chyba, że zdecydowały właśnie względy wizualne - bo takie amortyzatory przystosowane są do szerszej i grubszej opony, co przy przy oponie 28x1.6 mogłoby wyglądać trochę dziwnie.

Pamiętasz może jaką miałeś odległość od osi piasty do korony w NVX i jaką masz teraz (i przy jakim skoku)?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tam tym roku sam dobierałem klientowi amorek Raidon do trekingu i Raidon 29" był za wysoki, zas 27,5" idealnie pasował pod trekingu 28" tylko że tam akurat klient nie montował żadnych błotników

Jak nie zapomnę to dam wam tu fotkę  samych dolnych lag Raidona 27,5 oraz NVX 28" żeby można było porównać dokładną wysokość amorka XC do trekingu

Edytowane przez ACTIVIA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ACTIVIA: a mógłbyś podać jaka jest zmierzona odległość od osi piasty do korony np w Raidonie 29 RL-R i Raidonie 27,5 RL-R i tak samo w Epixonie RL-RC 29? Ewentualnie jaka jest waga tych amortyzatorów. Bo nie mogę takiej informacji nigdzie znaleźć. Wiem, że dla koła w 29erach i skoku 100 mm, jest to odległość w granicach 490-510 mm - z tych informacji które znalazłem (patrząc na amortyzatory różnych producentów) - ale wolałbym wiedzieć dokładnie.

 

Będę wdzięczny za taką informację.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym wdzięczny.

Jeśli chodzi o mój wybór, to wolę wziąć EPIXON'a zamiast np RAIDON'a, albo NRX'a bo chciałbym wybrać już trochę przyszłościowo. Kto wie, może w końcu złożę swój rower na ramie typowo 29er MTB. Póki co jeździ mi się dobrze na mojej ramie, a trochę boję się wejść w 29er'a, w którym jak wiadomo sylwetka jest bardziej sportowa (a tym samym często mniej wygodna). Z drugiej strony oprócz objeżdżania ścieżek, czasami lubię sobie wjechać w jakiś las, gdzie są gorsze warunki, ale szybko mi się odechciewa z taką amortyzacją jaką mam u siebie. Swoją drogą często powtarzany jest tutaj na forum tekst, że rama w rowerze to podstawa i dopiero mając odpowiednią warto dokonywać dalszych modernizacji. W sumie się z tym zgadzam, chociaż wyszło, że i tak robię to od d... strony, bo za chwilę tylko rama mi zostanie do wymiany. Jednak patrząc na najbardziej popularną ramę na forum, czyli PEAK 29' (którą pewnie bym kupił), która kosztuje ok. 600 zł, to wychodzi mi, że będzie to jeden z tańszych komponentów w rowerze :D

 

ACTIVIA: jeszcze miałbym takie pytanie: wg Ciebie który z tych dwóch amortyzatorów byś wybrał z tych dwóch: EPICON RL-RC 29 (oś 15mm) z 2014 r., czy nowszy, ale bez regulacji kompresji EPIXON RL-R 29 (oś 9mm) z 2016 r.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 2016 Suntour rozdzielił już Epixony na XC i TR XC to tylko pod oś 9mm i kartridz ma tak jak w Raidonie nierozbieralny zaś TR tylko pod oś 15mm i kartridze w wersji RLR i RLRC rozbieralne - Przez to Epixona pod os 9mm z 2016 ci nie polecam

Najlepsze rozwiązanie dla ciebie był by Epixon RLRC 2015 pod os 15mm, ze względu tego że amorek pod 29er ma dość wysokie dolne lagi i na zwykłej osi  to bardzo pracuje, zaś pod oś 15 mm usztywnia ten dół

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, jednak się machnąłem - pomiar robiłem jakiś czas temu (ale mierzyłem co innego ;-)) Bo 50 cm to mam od osi piasty do dolnej bieżni sterów, a odległość od osi piasty do początku korony to tylko 43 cm. Więc chyba faktycznie bardziej dopasowany byłby amortyzator pod koło 27,5' i to pewnie z obniżonym skokiem do 80 mm.

 

Activia, pdrogi: prośba do Was, jakbyście mogli mi podać jaka jest długość od osi piasty do początku korony, będę bardzo wdzięczny.

 

Poniżej foto w jaki sposób mierzyłem:

https://drive.google.com/file/d/0B1U9KDogyioURUdGaDV2N3hTcGM/view?usp=sharing

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez bercov
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zazwyczaj mierze środkiem amorka a nie z boku, ze względu tego że korona ma w środku różne półłuki co to wpływa głównie na  wysokość amora. Może być tak że na jednym i drugim amorku mierząc bok będzie taka sama długość, natomiast mierząc odległość od osi do dolnej części korony to mogą się wtedy różnić wysokością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jeśli korona może też mieć różną wysokość, to może wtedy najlepiej zmierzyć do dolnej miski sterów (czyli do miejsca gdzie zaczyna się główka ramy). U siebie mam wówczas od osi piasty do dolnej miski sterów 50 cm. Teraz już niestety nie sprawdzę jaką grubość ma korona w środku mojego amortyzatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem u siebie odległość od osi piasty do dolnej krawędzi korony (czyli do końca górnej goleni) i mam:

NVX - 42,5 cm

Raidon 27,5 (skok 75mm) - 40cm

 

Jak zmierzyłem dodatkowo wysokość samej korony (czyli do dolnej miski sterowej) to wyszło mi to samo dla obu modeli.

Czyli wygląda na to że można wkładać takiego Raidona ze skokiem 100mm w miejsce NVXa.

 

Tylko jest jeszcze kwestia taka jaki skok ma rzeczywiście mój NVX. W specyfikacji roweru miałem podane 63mm ale czy tak jest naprawdę to nie wiem.

 

@Activia, jest sposób żeby sprawdzić skok NVXa bez rozbierania go?

 

Pozdrawiam!


Aha jeszcze zważyłem swojego NVXa i wyszło mi ponad 2800g więc podmiana na Raidona dała prawie 1kg mniej w masie roweru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pdrogi: wielkie dzięki za zmierzenie. Wychodzi na to, że mam praktycznie to samo co Ty. Teraz tylko kwestia czy lepiej, tak jak pisałeś RAIDON/EPIXON 27,5 na 100 mm skoku, czy może 29 na 80 mm skoku (myślę, że powinno być podobnie). W chwili obecnej mam też Smart Sam'y 28 1.6, ale w przyszłości chciałem wrzucić 1.75 i się zastanawiam czy wejdą pod tą 'podkową' od amortyzatora. Z tego co pisałeś nie ma tam wiele miejsca. Fajnie by było jakbyś zmierzył jeszcze to.

 

Co do v-braków w moim rowerze, to wymieniam i koła i hamulce na tarczówki, więc to już nie będzie problemem.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...