Skocz do zawartości

[bol kolan] jaka przyczyna?


dejw_cz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

od pewnego czasu mam problemy z kolanami. Wszystko zaczelo sie w sierpniu, kiedy to z niczego nic zaczely mnie bolec na poczatku jednej wycieczki. Przejechalem wtedy ok. 130 km, myslac, ze to tylko taki jednorazowy przypadek i ze bedzie ok. Dwa tygodnie wczesniej mialem urlop, kiedy to dosyc intensywnie jezdzilem, ok. 100 - 120 km co drugi, trzeci dzien.

Niestety w czasie kolejnych wycieczek nie bylo duzo lepiej, czasem bolalo tylko jedno, np. prawe, potem znow lewe. Bol nasila sie szczegolnie kiedy silnie pedaluje pod gorke. Wczoraj zrobilem 72 km po Gorach Izerskich i juz po ok. 6 km pod gore czulem lewe kolana, potem bylo lepiej, ale bol zupelnie nie ustal. Od tego roku mam SPD, najpierw nic nie zmienialem w ustawieniach, w czerwcu podwyzszylem siodelko (czulem troche dyskomfort, po podwyzszeniu jezdzilo mi sie duzo wygodniej). Czy bol moze byc spowodowany ustawieniami blokow w SPD lub wysokoscia siodelka, jesli pare miesiecy nie bylo z tym problemu? Czy sposob odzywiania moze miec wplyw?

Bede wdzieczny za wasze odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

od pewnego czasu mam problemy z kolanami. Wszystko zaczelo sie w sierpniu, kiedy to z niczego nic zaczely mnie bolec na poczatku jednej wycieczki. Przejechalem wtedy ok. 130 km, myslac, ze to tylko taki jednorazowy przypadek i ze bedzie ok. Dwa tygodnie wczesniej mialem urlop, kiedy to dosyc intensywnie jezdzilem, ok. 100 - 120 km co drugi, trzeci dzien.

Niestety w czasie kolejnych wycieczek nie bylo duzo lepiej, czasem bolalo tylko jedno, np. prawe, potem znow lewe. Bol nasila sie szczegolnie kiedy silnie pedaluje pod gorke. Wczoraj zrobilem 72 km po Gorach Izerskich i juz po ok. 6 km pod gore czulem lewe kolana, potem bylo lepiej, ale bol zupelnie nie ustal. Od tego roku mam SPD, najpierw nic nie zmienialem w ustawieniach, w czerwcu podwyzszylem siodelko (czulem troche dyskomfort, po podwyzszeniu jezdzilo mi sie duzo wygodniej). Czy bol moze byc spowodowany ustawieniami blokow w SPD lub wysokoscia siodelka, jesli pare miesiecy nie bylo z tym problemu? Czy sposob odzywiania moze miec wplyw?

Bede wdzieczny za wasze odpowiedzi.

 

może to zbyt mocny nacisk na pedały jest przyczyną tego bólu kolan u Ciebie - jazda ze zbyt niską kadencją negatywnie wpływa właśnie na kolana pojawia się ból, nie naciskaj tak mocno na pedały tylko zwiększ kadencję. W Izerach są bardzo długie ale niebyt strome podjazdy, więc kolana także są poddawane ciągłym dużym obciążeniom, co przy niskiej kadencji może skończyć się bólem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za reakcje - sprobuje wiec obnizyc siodelko, a jesli to nie pomoze to pobawie sie ustawieniami blokow na SPD - filmik mysle pomoze i takiemi laikowi jakim jestem ja ;) Zastawia mnie tylko, ze pol roku nie bylo problemu a potem z niczego nic sie pojawil, ale to moze jest spowodowane tym, ze w sierpniu troche przesadzilem z natezeniem wycieczek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodów może być mnóstwo, niekoniecznie związanych z ustawieniami ale od tego zacznij.

Pokombinuj z wysokością siodełka, pozycją siodełka na suportem (kąt rury podsiodłowej) sprawdź z jaką kadencją jeździsz.

Po tych testach będziesz wiedział więcej i może (oby) ból zniknie.

A może po prostu przeciążyłeś i czas odpocząć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem jeszcze odniesc sie do kadencji - wydaje mi sie, ze nie mam problemow z niska kadencja, staram sie tak dobierac przewody, abym mial luz i raczej pedaluje z wysoka czestotliwoscia. Przy wycieczkach w powiedzmy nie gorskich warunkach kolana zaczynaly bolec po przejechaniu ok. 50-60 km.

 

 

 

 

A może po prostu przeciążyłeś i czas odpocząć?

 

Calkiem mozliwe - zbliza sie zima a w zime nie jezdze, wiec bede odpoczywal pare miesiecy, licze, ze to moze pomoc (o ile problem nie jest w ustawieniach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na dobrą sprawę to tu na forum nie znajdziesz właściwiej odpowiedzi. To tylko gdybanie.

Powodów może być cała masa od złych ustawień na rowerze,po przemęczenie a skończywszy na jakimś uszkodzeniu kolana.

Dlatego też na Twoim miejscu spróbowałbym skorygować ustawienia np.siodła we wszystkich kierunkach ale jednocześnie udał się do ortopedy. Z takim sprawami, nie ma żartów, wiem bo znam to z autopsji.

pozdr.

R/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...