Skocz do zawartości

[rower] ostateczna decyzja-canyon spectral vs mondraker foxy r


damiok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Po wszystkich przymiarkach a było ich troszkę (Gigant Trance, Canyon Nerve, Scoot Genius, Ghost FS7, Haibike AM, Bulls WildMojo, Kellys Swag, GT, coś tam jeszcze...) stoje w zasadzie przed ostateczn decyzja z którą mam nie mały dylemat:

 

Canyon Spectral 6 https://www.canyon.com/pl/mtb/spectral/2016/spectral-al-6-0.html

vs

Mondraker Foxy R http://mondraker.pl/bikes/foxy-r-27-5/#!

gdzieś w tyle

Trek Remedy 7

 

Powiem szczerze na Spectralu jeździłem pożyczając go dosłownie na sekundkę od poznanych ludzi na Rychlebach w rozmiarze M-wydawał się ok. Jednak wiadomo takie przymiarki pod sklepem, czy na chwilkę to zdecydowanie za mało. Decyzje jednak trzeba podjąc. Patrząc po specyfikacji Foxy może mi przypasować, boje się troszkę dużego reach. Rower wygląda genialnie, jego wygląd hipnotyzuje przynajmniej mnie ;) Ale do rzeczy - jakie macie doświadczenie z w/w firmami, jak oceniacie ten sprzęt, i co sądzicie o geometri progersywnej w Foxy?

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ciekawości

czemu sram do Ciebie nie przemawia?

fakt jest taki, że osprzęt sramu jest często dużo droższy niż w shimano... ale zupełnienie nie wiem jak porównywać te klasy? X9 to takie XT, a X7 to SLX? czy może się mylę?

fakt, faktem osprzęt jak i geometria Foxy R to dla mnie troszkę "nowość". Do tej pory poruszałem się głównie w grupie Shimano, Tektro, Suntour, Rock Shocks. Zarówno napęd jak i hamulce SLX bardzo sobie chwalę, nie wiem jak Sram oraz Formula C1 mają się do nich. W Canyonie występuje chyba nowy amor Foxa? Co sądzicie o rozmiarze M z Canyona jak i Foxy dla mnie? 178 cm wzrostu, ok. 81 cm przekrok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie mogę się do srama ergonomi przyzwyczaić dopasować. Mam kości ręki tak a nie inaczej ułożone, gripow też nie trawie,jestem dostosowany do cyngli shimano. 11 lat na shimano i 7 lat na sramie,i jednak wolę shimano. Dodatkowo Sram jest dużo droższe a przepaść jakości do Shimano jest płytka.shimano może teraz spadło z jakości ale ja bynajmniej nie Odczuwam tego mocno.

Mondraker ma jakąś dziwną ta geometrie mi zupełnie nie odpowiada. Jakieś chińskie wynalazki typu x fusion sztyca,do mnie nie przemawia. Formula c1, miałem takową była niestety uciążliwa w obsłudze i awaryjna.slx katuje 2 rok i nic nie robiłem przy nich,nawet nie patrzyłem

Na stan zaciskow.jeździłem też w zimie i nic nie puchlo. Sam jestem ciekaw kiedy fox wypuści amortyzator z możliwością prostej zmiany skoku..

Sztyca Rs Reverb miażdży konkurencji suty, i prędko się to nie zmieni.

Najmniejszy problem z pracą,mało awaryjny, prosty bez stopniowania regulacji wysokości itp.

Jeśli chodzi o rozmiar ramy to mi wychodzi s mam 1.7 m wzrostu,więc dla ciebie m będzie dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sram do mnie nie przemawia bo jest mniej trwały od Shimano a ceny ma z kosmosu. Manetki to spawa indywidualna więc każdy za siebie decyduje. Od pewnego czasu dość mocno byłem za zmieniarkami od amerykańców ale od kiedy Shimano wprowadziło sprzęgło nie ma tematu. Hydraulika?? Zapominasz, że ją masz bo tylko klocki wymieniasz. Jest tak jak być powinno. Jak powiedziałem wszystko przemawia na korzyść Canyona i to nawet w tym najtańszym Spectralu. Co do rozmiaru to S- za mała a L-ka znowu za duża do ostrzejszej jazdy. M-ka to jest to a przekrok w obecnych konstrukcjach nie odgrywa już takiej roli. Trochę przymierzałeś więc powinieneś załapać o co chodzi. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, wielkie za komentarze. Zdziwiła mnie wręcz miażdżąca reakcja na niekorzyść Mondrakera. Rower wg mnie jest piękny, ale to kwestia gustu a o tych trudno dyskutować. Geometrii progeresywnej nie znam - musiałbym się przymierzyć. Patrząc na cyferki stwierdziłem, że to jest to - wydłużona sylwetka, przy niskiej ramie posiodłowej, którki tylni trójkąt, może przesadzony reach, ale przesiadka z HT XC byłaby taka "natualna". http://www.1enduro.pl/geometria-progresywna/ Do sprzętu Shimano mam bardzo duże przekonanie... Tak jak wspomniałem SLX sprawuje się bardzo dobrze u dziewczyny. Zarówno napęd jak i hamulce. Razem z kolegą mieliśmy natomiast sporo zabawy z Tektro 300 oraz Magurą MT2; SLX bez zarzutu. W temacie sztyc czytałem tylko, że Reverb http://www.1enduro.pl/sztyce-regulowane/#prettyPhoto zapewnia niezłą bezawaryjność, jednak w zasadzie odnoszę wrażenie, że każda ze sztyc poza niezaprzeczalną wygodą, konstrukcyjnie jeszcze raczkuje.

PS. może posiada ktoś w okolicach Będzina Spectrala w rozmiarze M i za dobrą flaszkę wybierze się na demonstracyjną przejażdżkę?

PS2. nie mogę nigdzie znaleźć zdjęć Spectrala w kolorach zielonych nawet starszych, wg produceta kolor z 2016 to zupełna nowość. Jestem strasznie go ciekaw, macie jakieś zdjęcia modeli z wcześniejszych lat w tym kolorze i możecie się nimi podzielić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obydwa są do##bre i którego weźmiesz, z tego będziesz zadowolony... różnią się... indywidualnymi preferencjami... nie wiem, czy komponenty użyte do konstrukcji jednego czy drugiego są wyraźnie lepsze/gorsze, ale w końcu kupisz towar z gwarancją, a nie na bazarze od mirka... wcześniej czy później wszystko się rozpada i trzeba coś tam wymieniać, chyba, że postawisz rower w pokoju, ale tego nie podejrzewam...

 

mimo, że jakiś czas temu mocno wygrywał canyon na mojej play liście przed tegorocznym zakupem, to tu chyba bym wybrał mondka... 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na forach endurotrophy czy emtb nikt nie kwapi sie z odp ;)

ciężki wybór to na pewno. osprzętowy bliżej mi do canyona - po prostu znam podzespoły i nie spodziewam się zaskoczenia in minus (napęd, sztyca, heble), natomiast u Mondrekera elektryzuje mnie wygląd i bardzo ciekawi geometria - na pewno spróbuje go. kurcze wydatek jednak nie mały, więc chce jak najlepiej tą kwotę spożytkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Progresywna geometria to nic szczególnego . Zobacz skracaja mostek wydłużają rure ok fajnie się rower prowadźi..czy to się tak naprawdę jepiej prowadzi sprawa dyskusyjna_mnie bynajmniej nie. dobra ale wszyscy się masturbuja krótkim ogonem, twierdząc że bez tego rower będzie jak Czołg. A w geo progresywnej mamy długi przód i żeby rower nie odpadal od ścianki, muszą dać długi....ogon!czyli robimy z roweru chopper krążownik który potrzebuje hektarów na zakret Hehe

dodajmy jesz cz e koła 29 i jest tankowiec. Widzisz? To wszystko marketing do wyciągania kasy.Niedawno krzyczano że kąt 65 to zjazdowe mają, dali65 do enduro i mówią że to dobrze podjeżdża. Podobnie było z kołem 27.5 coś tam daje ale hajs musi się zgadzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem i zgadzam się, że kwestie związane z marketingiem i zamydalniem oczu sa powszechna praktyką. Jak mówisz kasa musi sie zgadzać.

W tym wypadku Mondraker przynajmniej jest dość specyficzny gdyż porównajmy

Mondraker vs Canyon

reach 478 vs 430

stack 585 vs 598

dł. mostka 30 vs 60

długość górnej rury 635 vs 596

dł. rurek łańcuchowych 430 w obydwóch

 

Ostateczną długość można sobie sumować czyli dł. górnej rury + mostek? Jeśli tak to różnica jest 1 cm, przy takim samej dł. rurek łańcuchowych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sprawa jest prosta to znaczy napaliłeś się na tego Mondrakera i czekasz aż to potwierdzimy. Zajmujesz się cyferkami a wcale tym co chyba najistotniejsze czyli praca zawieszenia a tu były narzekania i na zbyt wiotki tył i trochę ponad przeciętne bujanie. Jego cena za to co oferuje jest po prostu za duża. Jedyne co go wyróżnia to przekombinowane geo i na tym jadą. Za 13K chodzą Spece FSR'y obok których ten Mondek nawet nie stał a do tego są zielone :icon_mrgreen: . I właśnie rozchodzi się o pracę zawieszenia. Na dzisiaj naprawdę ciężko podchodzić do sprawy tak jak to robisz bo równie ciężko trafić na całkiem skopany sprzęt. Aczkolwiek ja osobiście uważam, że ten Mondek jest może nie skopany ale jak już napisałem przekombinowany. Dlatego wzbudza tyle emocji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem i zgadzam się, że kwestie związane z marketingiem i zamydalniem oczu sa powszechna praktyką. Jak mówisz kasa musi sie zgadzać.

W tym wypadku Mondraker przynajmniej jest dość specyficzny gdyż porównajmy

Mondraker vs Canyon

reach 478 vs 430

stack 585 vs 598

dł. mostka 30 vs 60

długość górnej rury 635 vs 596

dł. rurek łańcuchowych 430 w obydwóch

 

Ostateczną długość można sobie sumować czyli dł. górnej rury + mostek? Jeśli tak to różnica jest 1 cm, przy takim samej dł. rurek łańcuchowych.

 

Jeżeli porówmujesz obydwa rozmiary M to różnica w rozstawie kół jest bardzo duża. Canyon 1153mm/Mondraker 1193mmm - to bardzo bardzo dużo jak na rower AM o skoku 140 mm i tym rozmiarze, czyli coś w rodzaju zwrotności krowy ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to jest właście dla mnie dziwne. bo sumując dł. górnej rury plus mostek wartość wychodzi dość podobna pomiędzy "klasyczną" geometrią a progresywną. długość tyłu także jest zachowana na podobnym poziomie. natomiast reach zmienia się drastycznie 478 vs 430. jak to się na jazde przekłada?


Skoro zmniejsza się długość mostka to musi być zachowana pozycja i geo więc wydłużają rure.

 

i to jest właście dla mnie dziwne. bo sumując dł. górnej rury plus mostek wartość wychodzi dość podobna pomiędzy "klasyczną" geometrią a progresywną. długość tyłu także jest zachowana na podobnym poziomie. natomiast reach zmienia się drastycznie 478 vs 430. jak to się na jazde przekłada?

 

 

Dla mnie sprawa jest prosta to znaczy napaliłeś się na tego Mondrakera i czekasz aż to potwierdzimy. Zajmujesz się cyferkami a wcale tym co chyba najistotniejsze czyli praca zawieszenia a tu były narzekania i na zbyt wiotki tył i trochę ponad przeciętne bujanie. Jego cena za to co oferuje jest po prostu za duża. Jedyne co go wyróżnia to przekombinowane geo i na tym jadą. Za 13K chodzą Spece FSR'y obok których ten Mondek nawet nie stał a do tego są zielone :icon_mrgreen: . I właśnie rozchodzi się o pracę zawieszenia. Na dzisiaj naprawdę ciężko podchodzić do sprawy tak jak to robisz bo równie ciężko trafić na całkiem skopany sprzęt. Aczkolwiek ja osobiście uważam, że ten Mondek jest może nie skopany ale jak już napisałem przekombinowany. Dlatego wzbudza tyle emocji. 

 

hehe, wiesz co to nie tak :) zgodzę się z Tobą - napaliłem się na Mondka ze względu na jego wygląd - dla mnie świetny... :) co do ceny dobrze wiesz, że kupuje są wyprzedaże, także cena 9.2k :) sztywną politykę cenową prowadzi chyba tylko canyon, tam nic nie urwiewsz ;/ jeśli natomiast chodzi o ciągnięcie wątku i klapki na oczach w stronę Foxy R to zupełnie się nie zgadzam. urzekł mnie owszem, ale temat geometrii i jej dobrego doboru jest dla mnie bardzo, ale to bardzo istotny dlatego zależy mi na pociągnięciu tego wątku i dokładnym zrozumieniu :)

 

I jeszcze jedna sprawa , nie zgub karty gwarancyjnej od Mondka :) Mają tendencję do zmiany kształtu ramy , niezamierzoną przez producenta . Co prawda wymieniają bez gadania, ale ....

 

podobno ramy zostały już poprawione. teraz dają wieczystą gwarancję.

 

Jeżeli porówmujesz obydwa rozmiary M to różnica w rozstawie kół jest bardzo duża. Canyon 1153mm/Mondraker 1193mmm - to bardzo bardzo dużo jak na rower AM o skoku 140 mm i tym rozmiarze, czyli coś w rodzaju zwrotności krowy ...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie, ciekawe czy koszty (jakie są) biorą na siebie? Stosunek cena / jakość super, niestety są pewne mankamenty.

W kwestii gwarancyjnej najlepiej byłoby kupić Treka, Ghosta, Gianta, Cuba itd. co ma dobrze rozwinięta sieć sprzedaży - podstawiasz osobiście i po kłopocie. Jednak za te 8 - 10 tys. nie mam szans kupić nic pokroju Canyon Spectral 5 czy 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Giant Trance 2 czy 1,5 to co?? Wersja 1,5 jest nawet sporo lepsza od Spectrala 6.0. Pełne najnowsze XT z genialnym stopniowaniem napędu na podjazdy 36-26 na korbie i 11-40 na kasecie. Na dzisiaj Giant pozamiatał wszystkich biorąc pod uwagę co i za ile oferują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...