Skocz do zawartości

[ból kolan] mimo teoretycznie poprawnej pozycji


Rudakita

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Borykam się z problemem bólu z przodu na dole kolan juz po przejechaniu małej odległości. Problemów z kolanami nigdy nie miałam, wcześniej jeździłam na jakimś starym rowerze "no name" 26 cali i nic nie bolało, problem pojawił się po zakupie roweru typu cross, 28 cali. Przeczytałam wiele poradników, również tu na forum i obliczyłam poprawną wysokość siodełka oraz ustawiłam jego pozycję tak, żeby rzepka byla na linii ośki pedała i niestety to nie pomaga. W momencie, gdy pedały są na przedłużeniu rury podsiodłowej, to ta noga, która jest zgieta w kolanie, właśnie jest zgięta bardzo mocno i najbardziej boli właśnie w takiej pozycji. Nie mogę już podwyższyć siodełka, gdyż nie dosięgnę wtedy drugą nogą do pedału bez kołysania biodrami. Oglądając zdjęcia profesjonalistów zauważyłam, że nie mają oni aż tak zgietych tych kolan, które są "u góry". Długość ramion korby to 170 mm, więc krótszej w rozsądnej cenie nie znajdę, a w starym rowerze też była taka długość i nic nie bolało (niestety nie pamiętam jak bardzo zginałam kolana). Czy zastosowanie bardziej wyprostowanej pozycji przez zmianę mostka coś pomoże? Będę wdzięczna za każdą poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana pozycji mogła być jedynie czynnikiem wywołującym dolegliwości w chorującym kolanie.
Dobór prawodłowej pozycji to nie leczenie, a profilaktyka. Najpierw powinnaś zdiagnozować dlaczego boli Cię kolano, wyleczyć to, a potem dopasowywać pozycję do zdrowego narzdu ruchu. Jeśli coś Cię boli to nie powwinnaś szukać pozycji uciekając od bólu bo to może powodować inne przeciążenia.
Poza tym prawidłowa pozycja nie bierze się z tabelek tylko powinna być indywidualnie dopasowana do Twojej anatomi i biomechaniki, dotychczasowych doświadczeń i planów związanych z jazdą na rowerze.

 

Podsumowując: 1 - diagnoza, 2 - leczenie, 3 - fachowy fitting

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem. Przecież długość ani proporcje nogi Ci się nie zmieniły, więc zgina się tak samo jak na poprzednim rowerze. Chyba, że tam korba była drastycznie krótsza w co wątpię. Bardziej bym się skupił na ustawieniach siodełka i nie koniecznie według tabelek a według własnych odczuć. Zwykle w podobnych przypadkach pomaga przesunięcie siodełka do tyłu. Warto spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedno kolano po poważnym urazie i po przejechaniu niewielkiego dystansu ból dawał się we znaki. Pomogło cofnięcie siodełka do tyłu i wyregulowanie jego wysokości. Teraz jest lepiej ale czasami ból wraca.

Dla pewności radzę Ci skonsultować się z lekarzem.

pozdrawiam.

R/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zaszkodzi by posmarować sobie przed i po treningu mięśnie wokół kolan kremem rozgrzewającym dip hot. Miałem kiedyś tak, że myślałem że bolały mnie kolana po treningu, a okazało się po jakimś czasie że to nie kolana a mięśnie wokół. Im są one mocniejsze tym kolano jest mniej podatne na urazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...