Skocz do zawartości

[łańcuch 9s] rozwiązanie problemu po skuciu...


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

Dziś na szybko przed treningiem musiałem przedłużyć łańcuch o 2 ogniwa - shimano hg53, 9 rzędowy. Oczywiście standardowym problemem chyba większości przypadków - łańcuch nie chodzi płynnie - w moim przypadku w ogóle nie chodzi, ogniwa są za bardzo ściśnięte  :bye2:

 

I wtedy, trzymając w ręce klucz imbusowy 5mm, przyłożyłem go do ogniwa. Prawie pasował... :whistling:  No to młotek i w wbiłem go w to szersze ogniwo, a następnie szybkim ruchem go przekręciłem (jak najbliżej skuwanego ogniwa). O dziwo ogniwo chodziło jak oryginalnie skute. Potem była sytuacja odwrotna - śrubokręt, młotek i klucz na zewnątrz. Dlatego śrubokręt bo to miałem pod ręką. Założyłem spinkę i w drogę  :thumbsup:

 

Przed całą operacją psiknąłem trochę WD40.

 

Sytuacja miała miejsce z łańcuchem 9rz. shimano, dlatego nie próbować tego robić z łańcuchem 10,11 rzędowym... No chyba że klucz 4mm. Próba mocno ryzykowna, opłaciła się  :sweat:

 

A wy jakie macie sposoby na ten problem?

Dodam, że w gdy miałem 8rz. problem nie występował (HG40)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście standardowym problemem chyba większości przypadków - łańcuch nie chodzi płynnie - w moim przypadku w ogóle nie chodzi, ogniwa są za bardzo ściśnięte  

Więc może pora nauczyć się jak poprawnie używać skuwacza? Zawsze przy wciskaniu sworznia ogniwa są ściśnięte za mocno.

Wystarczy popatrzeć z której strony pin wystaje mocniej, i właśnie z tej strony delikatnie go wypchnąć korzystając wypustu który jest na środku szczeliny w skuwaczu.

Tak jak widać to tu: http://naprawrower.pl/assets/pictures/5/poradniki/rozk_lancuch/rozk_lancuch_32.jpg

Nie potrzeba do tego żadnych młotków, śrubokrętów ani "przełamywania" w rękach łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem nałożyłem nowy smar shimano :)

Miałem 6 ogniw łańcucha na podobnym stopniu zużycia z drugiego roweru.

Zginanie w jedną i drugą stroną nie pomogło... Z całej siły też - miałem wrażenie, że go złamię.

 

Właśnie o taki patent chodziło, na przyszłość się przyda może i innym :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

ogniwa za bardzo scisniete nalezy delikatnie rozgiac plaskim srubokretem (srubokret wkladasz w szczeliny ogniw i obracasz lewa/prawa); nastepnie nalezy sprawdzic czy trzpien nie wyskoczyl i ew. poprawic skuwaczem; jesli sie to zrobi "po dziadowsku" to latwo o samo-rozkucie sie lancucha, ale troche precyzji i wszystko smiga jak ta lala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...