Skocz do zawartości

[technika jazdy na stojąco] jak wpływa na kolana?


mloxey

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Kiedyś widziałem reklamę butów spd, które wyginają sie w pedale na boki. Ponoć miało to powodować, że kolana się nie przeciążają. Teoria jest taka, że stając na pedałach i kiwaniu na boki cały rower sie przechyla na boki wrac z pedałami, a wtedy wpięta stopa kolarza zmuszana jest do wygięcia w bok, a cała noga w lekki łuk. Przenoszenie obciążenia na takiej wygiętej nodze powoduje ponoć zajeżdżanie sie kolan.

Wiadomo, że od lat ludzie "pompowali" na stojąco pod góry i żyją w zdowriu.

Co sądzicie? Czy to chwyt marketingowy producenta butów czy realne zagrożenie dla kolan? Mnie się wydaje, że trochę prawdy w tym jest, bo jakby nie było noga sie wygnie jak jest zapięta w spd, a rower się przechyla. Czekam na wasze opinie.

 

p.s. dawniej więcej stawałem na pedałach podjeżdżając pod góry i mam już za sobą rehabilitację kolan parę lat temu. Od kilku lat staram sie podjeżdżać na siedząco i problemy z kolanami w takim stopniu nie występują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyklad jaki opisujesz (z kiwaniem roweru) powoduje przy dluzszej jezdzie nic innego jak przeciążenie więzadeł pobocznych. Taki SPD wyginajacy sie z pewnoscia jest bardziej przyjazny kolanom. Aczkolwiek patrzac z biomechanicznego punktu widzenia to duzo lepsze od SPD byly pedaly z noskami (dla zdrowia oczywiscie). Tylko oczywiscie ma sie wtedy mniejsza moc, gdyż nosek ulega pewnej amortyzacji przy ciagnieciu pedalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...