Skocz do zawartości

[Korba] Potrzebny druciarski patent na przedłużenie żywota


Rekomendowane odpowiedzi

Jest sobie korba RaceFace Prodigy DH na oś ISIS. Jest bardzo fajna, pasuje kolorem (biały) do roweru. Ale gniazdo osi w lewej korbie trochę nie daje rady - po maksymalnym dokręceniu jest lekki luz (tylko na boki, nie ma jeszcze luzu w kierunku obracania korbą). Chciałbym, żeby ta korba jeszcze trochę pożyła. Raczej jej nie sprzedam, ale po prostu szkoda mi ją powiesić na ścianie. Znacie jakiś druciarski sposób na przedłużenie żywota? Z korbami na kwadrat robiło się tak, że wkładało się żyletkę połamaną na cztery, a tutaj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starym rowerze wycialem male blaszki z puszki po napoju i przykleilem je delikatnie w rowkach na osi suportu. Pozniej nabilem ramie mlotkiem i w tej formie wytrzymalo okolo miesiaca. Po tym czasie dalem grubsze blaszki, uzylem jeszcze loctite dla pewnosci i tym razem wytrzymalo okolo pol roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druciarskie metody:

1. drut stalowy, cienkie gwoździki stalowe  etc - nabijać w przestrzenie pomiędzy ząbkami do uzyskania pożądanej sztywności .

Podkładka , nakrętka i jeździć do pełnej agonii urządzenia.

 

2. żywica epoksydowa, inna masa chemoutwardzalna   (np. służąca do posadowienia  maszyn na fundamentach)

 

3. spawanie punktowe dla ustabilizowania.

 

Demontaż  w przypadku 2 i 3 nieodwracalny  - tylko radykalnymi metodami - czyt. szlifierka kątowa.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z tymi drucikami myślałem, w podobny sposób zrobiłem sobie zablokowany bębenek Shimano do ostrego koła. Myślałem nawet, żeby naciąć rowki na grzbietach wielowpustu w korbie, żeby druciki się leciutko zagłębiły w materiale gniazda w korbie.

 

Nie przemawia do mnie metoda "chemiczna" czyli kleje, żywice, bo wydaje mi się, że to się wszystko powykrusza. Macie jakieś doświadczenia? Żywicę epoksydową raczej wolę stosować łączenia włókien szklanych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

bo wydaje mi się

dobrze to ująłeś - wydaje Ci się :D

Mi się nie wydaje, sąsiadowi któremu kleiłem pedał do korby w której był wyrwany z mięsem gwint nadal się nie wydaje bo dalej na tym śmiga. Kleiłem też tylny trójkąt w jakimś starym holenderskim rowerku i jemu też się nie wydaje ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje ci się :) 
Przeciętna żywica spokojnie da radę, byleby dobre proporcje zastosować wg. instrukcji. 

U mnie w 2 widelcach tak się dolna miska sterów trzyma, bo nie chciało mi się wbijać na jakieś taśmy miedziane czy innych guseł odstawiać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio, staram się używać tego wyrażenia ("wydaje m się") wtedy, gdy nie dałbym sobie ręki uciąć za poprawność danego stwierdzenia. Natomiast myślę, że lekko przeceniacie możliwości żywicy, nie wszędzie jest w stanie wytrzymać. Chociaż byłem pod wrażeniem, gdy w jednej z ram przykleiłem epoksydówką oporę pancerza przedniej przerzutki - oczywiście trzymało się.

 

Co do korby: zastosowałem metodę mechaniczną (wyprostowane zszywki dają takie fajne druciki o przekroju prostokątnym), po skręceniu sztywno, ale jeszcze nie jeździłem - próby jutro.

Edytowane przez adriansocho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...