Skocz do zawartości

[opony] Szerokość balona a szrokość obręczy


shiler

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do osób który zakładały te same opony na obręczach o różnej szerokości wewnętrznej. Zastanawiam się nad zakupem nowych kół i został mi wybór obręczy. Na placu boju zostały obręcze o szerokości wewnętrznej 20 mm (DT XR331) i 22,5 mm (DT Xm401 29er). Zastanawia mnie jaka będzie reala różnica w szerokości tej samej opony na tych obręczach. Opony Prawdopodobnie na przód NN 29/2,25 tył RaRa 29x2,25. Różnica wagowa na zestawie kół 150 gram, niby mało niby dużo. Gdyby było mniej nie zastanawiał bym się. A tak kusi lżejsza. Jeżeli ktoś ma porównanie szerokości opon, niekoniecznie podanych będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś nie wierzyłem, że szerokość obręczy wpływa na szerokość opony. Na co dzień używam opon Bontrager Bontrager 29-2 (29x2,2") na obręczach o wewnętrzej szerokości 18mm. Balon ma na nich 54-55mm. Kiedyś jedną z opon pożyczyłem kumplowi, który ma obręcze szerokie na 25mm. Jak zobaczyłem, że u niego na kole moja opona jest "kwadratowa" i ma szerokość 58-59mm, to mi się płakać zachciało. Dodatkowo na wąskiej obręczy punkt styku u mnie przy 2.5 bar ma niecałe 2cm a u niego ponad 4cm!

 

Jak będę kupował koła, to nie wstawię w nich obręczy węższych niż 25mm wewnętrznie. Po prostu nie warto.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

moja opinia jest taka, że obręcz o szerokości wewnętrznej 25 mm to zdecydowanie za dużo - ja w zjazdówce mam obręcze 25 i 27 mm. 

Różnica po przesiadce na szersze obręcze będzie wyczuwalna jeśli przesiadasz się np z 17 mm na 21/22. Możesz sobie z komfortem pozwolić na niższe ciśnienie w oponie, zwiększysz przyczepność itd. Skoro jeździsz na oponach powyżej 2,0 to proponuję brać szersze obręcze. Gorzej jeśli w przyszłości będziesz chciał nałożyć jakieś kapcie 1,7 - wtedy będziesz wyglądał jak BMW na alu felgach i z niskim profilem gumy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem wszystkie "za" jeżeli chodzi o szerokość obręczy. Też uważam że 25 wewnętrznie dla XC to trochę za dużo. Wcześniejsze koła miałem ZTR Crest które mają 21 wewnętrznie. Teraz tylko zastanawia mnie jaka jest róznica przy szerokości 20 a 22,5. Bo jeżeli opona jest szersza tylko o 2 mm w balonie to nie powinno być dużej róznicy w przyczepności opony. Chodzi mi o realne pomiary jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze z brzegu porównanie:

 

http://mtbtires.com/site2/tech/38-general/96-29er-tires-on-different-rim-width-comparison

 

http://mtbtires.com/site2/tech/38-general/77-effect-of-rim-width-on-tire-width

 

Obręcz szersza o 4 mm poszerza balon o 1-2mm a bieżnik <1 mm.

 

Zmianę przekroju bardzo dobrze widać na tej wizualizacji:

 

659645d1323878159-tire-height-vs-rim-wid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...