Skocz do zawartości

[lekki jeździec] Na czym oszczędzić masę gdy mało ważę


jackon15

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie chodzi o wybór - tunning czy wyjmiana. Budżet nie jest określony.
 
Teraz te koła mnie trochę zaskoczyły - czy coś źle zmierzyłem? zapomniałem o odjęciu czegoś?
Już w kołach w cenie 215zł za przednie jest waga 915g (z nie prawie 1200)

http://aventurasport.pl/pl/p/Kolo-rowerowe-MTB-Shimano-29-WHMT35F9M-przod-24-H/2101

Różnicę widzę jedynie w mocowaniu tarczy - Centerlock wydają się mieć mniej materiału przy piaście.

Czy z moją wagą 66kg mógłbym wziąć 24 lub 28 szprych?

Obecne mają 32 "porządne szprychy". Pewnie dobre do DH :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Od złej strony się za to zabierasz. Siodełko, sztyca, korba... Odchudzanie roweru zaczynamy od kół i amortyzatora, bo na tych dwóch częściach najłatwiej zejść z wagą i rzeczywiście wpływa to na komfort jazdy.

 no właśnie

daj wylajtowne fele, szprychy cieniowane i oponki

i masz k 1 kilo do przodu i lżej odrazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie informacje, bo jak widzicie dopiero zdobywam wstępną wiedzę na ten temat.

 

Rowerek kosztował w lato z małym rabatem jakieś 2550 zł.

Waży 14,1 kg i ma dokuczliwy amortyzator. Kupiłem go, żeby zobaczyć czy mi się spodoba MTB.

 

Żeby go poprawić do poziomu jaki mnie interesuje (wymagania w międzyczasie wzrosły) musiałbym wstawić - liczę nowe części bez promocji, ale też bez kosztów wysyłki, i narzędzi do korby:

 

- Amortyzator    RS Gold 30 TK Solo Air - 1.149zł - redukcja 1.000g - 1.149 zł/kg lekkości

alternatywnie     Reba solo Air                   1.499zł - redukcja 1.200g - 1.249 zł'kg

 

- Koła                zakładam ok. 1700 g      - 1.000zł - redukcja  ok 800g - 1.250 zł/kg

- Opony             Rocket Ron 2.1               -    178zł - redukcja  ok.290g - 613 zł/kg (oczywiście opony i tak kiedyś wymienię)

- Korba              Deore M590                   -     240zł - redukcja ok 330g - 727 zł/kg

 

Hamulce, przerzutki itp - chyba sobie lepiej odpuścić.

Łączny koszt upgradu bez kosztu opon (zakładam, że opony zmienie na RoRo jak sie zużyją) to 2.389zł za redukcję masy o 2.130g czyli średnio 1121zł / kg lekości i miałbym łączną masę 11.970g (plus oczywiście zysk w postaci dobrego amortyzatora)

 

Sumarycznie miałbym rower 12kg w cenie 4939zł.... :(

Oczywiście znajdując jakieś okazje, albo sprzedając stare części można to trochę zredukować.

Dodając lżejsze opony RoRo miałbym łączną redukcję 2.420 g czyli finalną mase roweru 11.680 g.

 

Ma to sens? Rower już kupiony, rama mi się podoba. Oglądając amortyzatory zwróciłem jednak uwagę, ze tej półce cenowej amortyzatory są częściej w wersji ze stożkową rurą, co mnie trochę zniechęca w inwestycję w tą ramę.

Czy lepiej poczekać aż się ten rower "zamortyzuje" i kupić jakiś nowy na jesiennej wyprzedaży?

Za 4.000zł miałbym już sprzęt z Rebą i częściami Deore/XT a koła jeszcze można odchudzić o 600 g(np. Giant Talon 27.5 0 LTD - nie wiem ile waży. kosztuje 4.399 ale daja bony na 400zł)

 

Zapraszam do wymiany opinii.

Edytowane przez jackon15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciężko stwierdzić , ja miałem podobnie , z tym ,że jeździłem na 1/1.8 i powoli zbierałem sobie części ( m.in rame z taperowaną główką ) . Piszesz ,że rama ci się podoba , no czy właśnie czy nie o to chodzi ? Dla mnie bynajmniej mój rower musi mi się podobać oraz spełniać moje oczekiwania . Może póki co same koła i opony by wystarczyły plus korba , wtedy w gdy wymieniasz rame wrzucasz amorka  i kółka już masz gotowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scenariusz z wymianą ramy odrzucam z 3 powodów:

1. To amortyzator jest jednym z głównym powodów całej idei upgrade'u - ciężki i słaby

2. Rama waży ok. 1.750 i podoba mi się jej malowanie i kształ.

3. Łączny koszt dorówna praktycznie ceni nowego roweru a pozostanie ciągle różnica na osprzęcie i mnóstwo roboty

Edytowane przez jackon15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro rama zostaje, to poszukaj dobrego widelca z prostą sterówką, nie jest to póki co niemożliwe choć nie wystarczy pójść do pierwszego lepszego sklepu i będzie ;)

Napisz do Activii, może znajdzie się jeszcze Epicon lub Axon czy jakiś Marcok w atrakcyjnej cenie. Chyba, że koniecznie musi być Rokszoks ;)

Edytowane przez modrzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknięcie wątku.

Chciałbym podziękować za wszystkie porady. Zrozumiałem zakres koniecznych wymian i że jest tego dużo...

 

Uznałem, że nie ma co za dużo inwestować. Trzeba spróbować rozsądnie sprzedać całkiem jeszcze świeży rower bo nie ma jeszcze żadnych uszkodzeń. Poszedłem więc do sklepu rozejrzeć się i przy okazji kupić rowerek synkowi i wyszedłem z ...  zamówieniem na Cube Race One 29" 2015

 

Okazało się, że już dzisiaj sprzedaje się końcówkę roku 2015 (nie pomyliłem się - 15-go) a potem może jeszcze będą.

Cena wynosi 1000€ (jestem teraz we Włoszech) więc ok. 4.300zł i jeszcze pompkę dostanę (dostawa za 4 tygodnie)

 

Jest to tylko 1750zł więcej niż zapłaciłem za Talona a w zamian dają:

- Reba                                           (jak zobaczyłem jak to pracuje....)

- całe oprzyrządowanie jest XT - przerzutki, hamulce, korba, manetki - trochę boję się o koszty serwisu...

- szeroka mufa robi wrażenie

Cięzko było się oprzeć. Mam nadzieję, że jest trochę przewymiarowany w aspekcie wytrzymałości na moje potrzeby i długo mi posłuży...

Waga 12,2 ale widzę, że przy wymianie opon można będzie trochę zjechać i będzie poniżej 12.

 

Pozdrawiam i zamykam wątek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...