Skocz do zawartości

jackon15

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    159
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez jackon15

  1. Cube sie nie odezwal. Ja mam 2 nowe tarcze rt-56 Majac z przodu Nobby Nica zupelnie zapomnialem o temacie. Z Rocket Ron mial wieksze tendencje do wpadania w wibracje. Delikatniejsza jest.
  2. Mogę dodać, że wymieniłem oponę na Nobby Nica i nic się zmieniło. Delikatne wibracje na sam koniec hamowania tylko przednim kołem pozostały. Przy normalniej jeździe tak się nie robi, więc od wymiany tarczy problem jest niewyczuwalny.
  3. Jak dobrze, że są fachowcy na tym forum! Dzięki za wyjaśnienie.
  4. Poszperałem w necie. Na hasło Reba solo air negative spring google daje sporo opisów dokładnie takich samych przypadków. Przyczyny nikt tam nie podaje z całkowitą pewnością ale wygląda, że w ściance górnego golenia jest zagłębienie które w pozycji pełnego rozciągnięcia pozwala wyrównać ciśnienie między komora negatywna i pozytywną. Czasami ten "kanalik" może się przytkac albo nie zadziała w wyniku szybkiej zmiany cisnienia i ciśnienie w negatywnej nie spada bo amor nie rozciąga się już do końca. Zwykle jest tam też trochę oleju który wylatuje przy spuszczaniu dolnym zaworkiem. Przy serwisie obejrzę sobie ten kanalik. Jak głupoty napisałem mnie poprawcie.
  5. Kupilem nowy rower 2,5 roku temu... jedynie 2 razy robilem podstawowy przeglad sciagajac dolne lagi, smarujac uszczelki i wlewajac przez otwory od dolu po 5ml oleju. Blisko 3.000 km na liczniku (to jeden z 2 rowerkow) a calkiem ladnie chodzi, cisnienia nie traci, tlumienie dziala wiec "troche" rozciagam te 50h jazdy z instrukcji... Obejrzalem pare zdjec z wyjazdow, ok. rok temu zaczal sie stopniowo obnizac. Brakuje mi tylko szczypiec do sciagania tej zawleczki i dzialam z przegladem...
  6. Shotgun i Documosa - rozwiazaliscie problem! Dzieki! Odzyskane 15mm skoku. Rzeczywiscie jest tam zaworek od dolu. Nacisnalem i chlusnelo brazowa piana! Opryskalo mnie i sciane. Po zapachu zgaduje sie, ze jest to spieniony olej do smarowania - ten czerwony. NIe wiem dlaczego sie tam dostal. 2 razy spuszczalem i pompowalem amor. Podnioslo sie do oryginalnej pozycji i jest OK! Uszczelka konczy sie 10mm ponizej zncznika 10%. Zastanawia mnie tylko ten olej w komorze negatywnej. Musialo zassac z dolnej lagi (dolnego lagu?). Mysle, ze jeszcze warto to spuscic z kolami do dolu, zeby olej zlecial. Tak czy inaczej juz komplet czesci na przeglad jest przygotowany, ale na dzisiaj nie jest to jakos super pilne. Do zrobienia.
  7. Sprawdziłem. Rower kołami do góry, odkręciłem śruby, wbiłem je lekko żeby móc ściągnąć dolne golenie. Wyjąłem obie śruby i ściągnąłem golenie kilka centymetrów, ale tak żeby nie ściągnąć ich że ślizgów. Nic się nie zmieniło. Ale już wiem w czym rzecz. Sprężyna nie wysuwa się do końca i jest o 15mm krótsza. Także wygląda że bts ma rację. Powietrze przeszło pod tłok i nie pozwala wrócić w najniższe położenie. Tylko że to jest Solo Air. Nie ma zaworu od dołu. Czy jest tam jakaś komora negatywna? Tak patrzę na schemat i zastanawiam się czy powietrze pod tłokiem jest szczelnie zamknięte.
  8. Dobry pomysł. Dzięki. Jutro spróbuję odkręcić sruby przy rowerze odwróconym kołami do góry. Przed chwilą spuściłem powietrze przy podniesionym kole i amor sam się ściskał. Jak napompowalen do 120 psi to się podniosło nieco powyżej 10%. Normalnie mam ok 70psi. Jest więc jakieś podciśnienie w latach lub (jeżeli to możliwe) nadmiar powietrza pod tłokiem. Podalbys mi link albo tytuł takiego filmu na YT? Sam nie znalazłem.
  9. Hej! I jak się skoczyła historia? Dzisiaj zobaczyłem, że moja Reba solo air 100mm bez obciążenia ma SAG 15mm. Generalnie czas na przegląd. Pytanie tylko czy problem leży po stronie sprężyny czy tłumika?
  10. Oba tloczki ruszaja sie perfekcyjnie, precyzyjnie wysrodkowane, oba wyjezdzaja o taki sam dystans, tarcza jest dokladnie na srodku wyciecia w obudowie hamulca.
  11. No i wstawiłem RT64. Problem prawie zniknał. Nie ma już tych dużych drgawek przy V rzędu 20/30km/h, więc da się jeździć. Przedtem po prostu szarpało. Teraz wydaje się bardzo gładko i jedynie przy hamowaniu samym przodem jest moment ok 10-12km/h kiedy pojawiają się znacznie mniejsze drgawki. Mam wrażenie, że świeża Rocket Ron na przedzie, która jestdosyć elastyczna na tych wysokich i pustych w środku bloczkach mogą mieć tutaj wpływ na "rozmiękczenie" układu. Niedługo będę wymieniał na Nobby NIc więc się dowiem.
  12. W trakcie. Zmieniam na RT64. Zamowione. Czekam tez na odpowiedz z Cuba. Sprzedawca dal mi maila do osoby z centrali w Niemczech. Sprawa sie rozciaga przez urlop oraz wyjazdy z rodziną na drugim rowerze. Pochwale sie czy dziala na 100%.
  13. Dobra rada, dzięki. Miałem już wprawdzie zamówienie przygotowane w jednym sklepie internetowym na wersję RT64 ale jeszcze nie złożyłem zamówienia. Napisałem na stronie Cube.eu - zobaczymy czy ktoś się odezwie. W sumie niewiele firm w rowerze za 5000 zł wstawia hamulce XT.... chcieli dobrze... Będę informował.
  14. Ja właśnie sprawdziłem. NIe mogę przypiłować adaptera bo krawędź tarczy na obwodzie nie zmieści się w wycięciu w zacisku. - jest tylko max 1,5 mm zapasu pomiędzy obrysem tarczy a krawędzią szczeliny. Zresztą na tyle jest identycznej szerokości pasek nie obtarty przez klocki. Wpisałem w googla: "XT rt54 vibration" i wygląda na to, że te ta tarcza po prostu ze swoimi wycięciami powoduje problemy z zaciskiem XT. Znalazłem opisy problemu zarówno dla Reby jak i dla Foxa z kompletem XT + RT54 - co ciekawe często są opisy dla rowerów Cube LTD Anglojęzyczny: http://forums.mtbr.com/brake-time/shimano-xt-brake-vibration-1018184.html Oraz na włoskim: https://www.mtb-mag.com/forum/threads/consiglio-sostituzione-freno-anteriore.352593/ I tutaj piszą, że są 2 rodziny hamulców i tarcz . Wąskie i szerokie. Hamulce XT są wąskie a tarcze RT54 są szerokie. I są niekompatybilne. Rzeczywiście tarcze od najtańszych do RT54 mają szerokie "taśmy" a od RT64 wzywż mają wąskie. Idąc tym tropem ściągnąłem Shimano 2015 product compatibility table. Hamulce BR-M785 są opisane jako narrow i nie są kompatibilne z tarczami RT54 Muszę wymienić. Cube źle skompletował rower (aczkolwiek inni w tej cenie dawali dużo gorsze hamulce niż XT więc nie mogę narzekać). Dla mnie sprawa wyjaśniona. Tabelka w załączniku
  15. Właśnie chciałem zapytać co sądzicie o wysokości położenia klocków względem tarczy. Też mi się teraz wydaje, że jest trochę za wysoko. Być może akurat krawędź klocka trafia na krawędź tego dużego wycięcia, klocek wpada do środka i powoduje szarpanie. Adapter kosztuje mniej niż tarcza więc mogę go 1-2mm przypiłować i obniżyć klocki. Tarcza jest normalnie czysta jak łza, tylko w geście rozpaczy maznąłem to błotem żeby trochę przeszlifować kocki i powierzchnię tarczy. Żadnych luzów nigdzie nie ma. Drgania już od dawna chyba się pojawiają, ale się chyba nasiliły lub zaczałem nanie zwracać większą uwagę. A co do drgań na klamce to czuć jakeś nierówności. NIe jest gładko jak z tyłu.
  16. Odkrecilem tarczę i na małej szlifierce dopilowalem te narożniki. Załaczyłem fotke jak wyglądały. Dokrecilem, próba i d...a. Próbuję więc opcji że skreceniem sterów. Dokrecilem aż kierownica nie obracala się pod swoim ciezarem po obroceniu koła i troszkę jakby mniejsza amplituda drgań, ale problem pozostał. Lekko więc odkrecilem ale ciasniej niż przedtem. Dodaj jeszcze że już wymieniałem klocki przód tył i bez zmian. Czyli myślę, że tarcza musi odejść. Choć nie wiem dlaczego. Nie widzę tam już żadnych nierównomierności.
  17. Dzisiaj pojezdzilem, popatrzyłem i chyba winna jest tarcza. 4 płatki mają w narożnikach ząbki pozostałe po operacji wycinania. Prawdopodobnie powoduje to nierownimierny opór i miękki widelec wpada w drgania. Oszlifuje, a jak nie pomoże to wymienię.
  18. Wystarczy chwycić za te dolne lagi XCRa lub XCMa, żeby zobaczyć jaka jest różnica w sztywności. I nie drga jak odchudzona Reba... A może tą tarczę (zanim ją wymienię) warto trochę "zmatowić" drobnym papierem ściernym?
  19. Rzeczywiście przy dużych prędkościach strach dotykać przedniego hamulca. Na razie jestem najbliżej teorii Dokumosa bo nic innego nie widzę.
  20. Akurat żona ma w rowerze obie 160mm. Jakbym wstawił taka to zmieni się typ tarczy, średnica tarczy, brak adaptera. Sporo zmian na raz. Muszę wiec chyba taka tarcze nabyć. Jest film na Youtubie gdzie tarcza była przypalona w jednym miejscu i objawy były takie same bo nie hamowała równo, tak jak piszesz. Ale tam było widać inny kolor. Tutaj tego nie dojrzalem.
  21. Teraz jest dosyć twardo, nieco ponad 10% ugiecia. Przedtem było 20% i bez zmian. Tłumienie na kamienie ustawiam bliżej zajączka a na fałdy w lesie bliżej żółwia. Bez zmian. Drganie jest poprzeczne, nie podłużne do goleni. Przód -tył. Najbardziej wyczuwalne na asfalcie. Coś podobnego widać na Foxie po lewej w filmie poniżej. Tarcza dokrecona momentem z nakrętki. Nic się tutaj nie rusza. Dodam jeszcze że w wibracje wpada przy średniej siłę hamowania.
  22. Tak. Wyjalem dzisiaj klocki. Cała powierzchnia równo starta. Bez rantow itp. Hamulec, klocki, tarcza i adapter są Shimano więc położenie jest takie jak trzeba. Pomyślałem że może z adapterem do większej tarczy siła działa na większym ramieniu co sprawia że układ jest zbyt wiotki.
  23. Cześć, od jakiegoś czasu nie zaglądałem, ale wróciłem. Szukałem podobnego tematu ale było tylko coś o złych adapterach. Problem: przy hamowaniu na równej nawierzchni w określonym przedziale prędkości rzędu 15-30kmh amorek wpada w wibracje. NIe ma żadnych luzów - amor sie po prostu wygina przód tył Klocki rowne Hamulce XT z orgyginalnym adapterem Tarcza Shimano RT 54 180 mm prosta Klocki żywiczne - oryginalne Z tego co widzę ten amorek jest po prostu bardzo miekki. Mam porownanie do Suntoura XCM w rowerze żony. Tam jest beton (i plus 1,2kg wiecej...) Wydaje mi się, że on się po prostu ugina plus wykręca a potem wraca, wpadając w rezonans. Zastanawiam się co by pomogło: - wstawic tarcze 160mm - wstawic bardziej gladkie tarcze Ktoś przerabiał temat z sukcesem?
  24. Cześć, spóbuje się wczepić w temat, choć może bardziej przyziemnie. Chciałem spróbować skrócić mostek z 90mm na 70mm (kąt 6st) w moim Cube LTD Race One. Wyjąłem dosyć solidny mostek Cube Performance 150g ze wszystkimi śrubami na klucz 5mm (8Nm) i kupiłem Radon Stem Eco 125g ze wszystkimi śrubami na klucz 4mm (5-7Nm) Masa nie była tutaj żadnym priorytetem. Różnice śrub/momentów zobaczyłem dopiero po dostawie. http://www.bike-discount.de/en/buy/radon-stem-eco-459074/wg_id-480 Waże 66kg więc bez wyzwań dla sprzętu. Jeżdżę normalnie. Dzisiaj miałem pierwszą jazdą i prawdopodobnie przez zbyt słabe przykręcenie (musze kupić klucz dynamometryczny...) w pewnej podbramkowej sytuacji kierownica obróciła mi się o 90stopni i ... "strzeliłem gola" aż mi wlazło błoto i liście między obręcz i oponę. Czy ten mostek Cube jest pancerny dla osobników 120kg czy też ten nowy Radon jest na niedzielne wycieczki po parku i lepiej go wymienić?
  25. A czy modele ze sztywna osią nigdy nie mają tego problemu drgań przy hamowaniu?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...