Skocz do zawartości

[Aplikacje rowerowe] jakie polecacie?


Rekomendowane odpowiedzi

Hejo
Jako, że chcę zrezygnować z Endo postanowiłem poszukać czegoś innego. Dla porównania przetestowałem 3 apki Endo, Navime, Strava.

Na początek trochę dywagacji, na końcu suche liczby.
 

1. Endo rezygnuję bo zaniża dystanse min. 10% (jednak przy dobrze skalibrowanym liczniku rowerowym nie ma to znaczenia) i strasznie knoci wartości wysokości. Wyjeżdżałem z punktu A i robiłem jazdę po lesie góry, doliny etc. po 30 km wracam do punktu A a wiec tego samego i co ja "pacze?". W górę 116 m. w dół - 324 m. Pomijam już wartości ale kolosalne różnice pomiędzynimi. Bo ja wróciłem do tego samego miejsca powinno wyjść na ZERO no +/- kilka metrów. W dodatku odpaliłem sobie Endo na rajdy (lasy: Gdynia, Gdańsk, Krokowa) szczęśliwy  po przejechaniu kilkudziesięciu km, patrzę w Endo a tu 6 km ...... Się zgubił w lesie i nie zadziałał.

Fajna i łatwa w obsłudze apka. Mogę ją poleciś jak biega po asfalcie na samych prostych na płaskim. Ale na zakrętasach i w puszczy, w górę w dól nie daje rady. Zostawię tylko na narty po pokazuje Vmax. Można dodawać treningi ręcznie. Ok opcja do pływania.

2. Navime i Strava no szukałem i natrafiłem na te dwie. Strava zauważyłem, że jest popularna wśród napieraczy z wyglonymi nogami, więc warta uwagi. Navime nawet jakoś mnie przekonuje i jest "popolsku". W obu przypadkach słuszałem, że są dość dokładne o wysykości.
Tak czepiam się wysokości podawane precyzyjne bo głównie o ten parametr mi chodzi. DST, średnie, cal, etc to jest w liczniku.
Po co mo wysokości pomimo, że mieszkam nad morzem?
Bo jeżdżę sobie MTB po lasach nie interesują mnie płaskie ścieżki tylko zróżnicowany teren, a do domu mam zawsze pod górę. Chcę potem analizować moje trasy z planowanymi rajdami, bo wówczas wiem co mnie czeka.

 

Test jaki przeprowadziłem może nie jest długodystansowy ale przynajmiej na tak krótkim odcinku już widać jaka apka daje radę i jakie sa różnice.
 

Oto warotści z mapy

Trasa w dół i górę z buta. Trasa dokładnie po tym samym miejscu. Start / Meta dokładnie w tym samym miejscu.
Odcinek, z licznika rowerowego i mapy to właśnie ok. 1900 m, wyskokości wartości pobrane z http://www.geocontext.org/publ/2010/04/profiler/pl/

DST 1900 m, wys. max. 67 m wys. min. 25 m, deniwelacja 42 m różnica poziomów.
 

 

O co na to apki?

 

ENDOMONDO

  • Dystans 1.95 km
  • Min wysokość 61 m
  • Maks. Wysokość 112 m
  • Łącznie w górę 125 m
  • Łącznie w dół 118 m

Prównując z powyższym ..... sami skomentujcie.
Na plus Endo mogę dać, że tym razem (o dziwo wyjątkowo) był najblizszy oficjalnego DST.

 

NAVIME

to sprytne uRZądzenie podaje wartości z dwóch parametrów
GPS i mapy wczytanej i tu widać różnice.

DST 2,08 km

Wysokość - dane z gps Średnia wysokość 86.35 m Najniższy punkt 61.0 m Najwyższy punkt 119.0 m Maksymalna różnica 58.0 m Łączna wysokość podjazdów 330.0 m Łączna wysokość zjazdów -291.0 m Dystans podjazdów 0.98 km Dystans po płaskim 0.89 km Dystans zjazdów 0.76 km

Wysokość - dane z mapy (SRTM) Średnia wysokość 50.77 m Najniższy punkt 23.0 m Najwyższy punkt 71.0 m Maksymalna różnica 48.0 m Łączna wysokość podjazdów 52.0 m Łączna wysokość zjazdów -52.2 m Dystans podjazdów 0.72 km Dystans po płaskim 0.51 km Dystans zjazdów 0.82 km

 

GPS pomijam bo się zamotał. Istotne są wartości podane z mapy, które bardzo nie wiele się różnią od podstawy jaką podałem.
Co ważne "łączna wysokość zjazdów/podjazdów" wychodzi na ZERO. Dokładnie mierzone w tym samym punkcie START META.

Dodam jeszcze, że w Navime można sobie ustawić odczyt GPS co ileś sekund. Np domyślnie jest co 6 sek a można przstawić na 3 sek. albo dłużą wartość. Ustawiłem na 3 sek. bo domyślam się że będzie precyzyjniej.
Maksymalna róznica 48 m łącznie w górę 52 m. Skąd te 4 metry? ano na tej trasie jest i w górę i w dół

 

STRAVA

zapodaje dane tylko z GPS ale ten się wydaje być odczyt bardzo dobry.

DST 2,4 km

wyskość max 74 m

wysokość min. 30 m

różnica (deniwelacja) 40 m

łącznie w dół -33 m

łącznie w górę 32 m

 

Łącznie góra / dół wychodzi na -1 m to prawie nic. OK.  Choć tu różnica jest 20 m do NAVIME.
Tu się nieco pogubiło.

 

Na tak krótkim odcinku widać róznice nawet pomiędzy starvą i navime ale i tak te są najbliższe rzeczywistości.
Jaką wybrać? Strava nawet na samym GPS daje radę ale navime jest chyba najbliższe prawdy, zapewne dlatego, że czerpie z mapy bo na GPS daje ciała.
Co wybrać Stravę? Czy Navime? Czy jak wjadę w las to Navime też się sprawdzi?
Coż test jak wspomniałem był na krótkim odcinku i po szosie z buta.
Pewnie przyjdzie czas na las i ciężki teren wówczas zobaczymy.
Póki co na SZOSĘ, ulicę etc polecam NAVIME.
Las? na to przyjdzie czas.
Dziękuję za uwagę. Jeśli macie jakieś wnioski i uwagi chętnie przyjmę;-)
PS> Chętnie dodałbym jakieś rzuty ekranu ale jet ograniczenie jakieś zdjęć więc liczby musza starczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Się zgubił w lesie i nie zadziałał.
 

Jeżli gubisz zasięg GPS to nie jest to wina apki lecz twojego telefonu...a dokładnie mówiąc modułu gps. Gdzie trzymasz telefon? w plecaku, w kurtce czy w uchwycie?

 

 

 

Dla porównania przetestowałem 3 apki Endo, Navime, Strava.
 

sprawdź jeszcze IpBike - można tam ustawić automatyczny export pliku np.: .gpx do dowolnego programu

 

a tak na marginesie ... jeśli dokupicie sobie czujnik kadencji i prędkości pod ANT+ to nie dość że bedziemy mieli na telefonie info o kadencji, to jeszcze w endemondo informacje na temat prędkości i dystansu będą dokładniejsze ... przypominam że w endomondo tez trzeba wpisać obwód koła.

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leniu

telefon trzymalem raczej w kieszeni kutrki. Faktem jest, że podczas rajdów przemieszałem się przez zadupiaste i mocno zalesione odcinki, czasem jakiś wąwóz się napatoczył. Ale bywaly odrkyte dluższe odcniki i to mnie najbardzi zdziwiło.
Możesz mieć rację, że coś nie tak z modułem w mim telefonie. Teraz będe mieć okazję to sprawdzić bo mam już inny.
Pomyślę z IpBike moze też będzie git. - dzięki zapodpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz wyeksportować plik z zapisem wycieczki z endomondo do stravy itp. Ja tak robię i jakoś nie widzę kosmicznych różnic w odległości. W wysokościach już tak. Tak samo w Vmax. Strava nie wiem skąd bierze wartości ale są zawyżone. Wracając do pomiaru odległości. Przy dobrze zmierzonym obwodzie koła, między licznikiem a endomondo na 120km miałem różnicę 80 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też używałem NAVIME, polecałem znajomym, dobre bo Polskie :) Ale, zawsze jakieś jest. Trafiłem na kilka przypadków gdzie program przestawał działać po ok 30 min rejestrowania, co skutecznie odstraszało od jego dalszego użytkowania.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to Ci teraz nie powiem jakie to były słuchawki, nie patrzę ludziom w telefony.

Z tego co pamiętam to były to: Huawei - z obecnej oferty któregoś z operatorów; jakieś Samsungi (niższe modele) sztuk dwie; jakiś LG (również niższy model).

 

Sam nie doświadczyłem tego problemu (samsungi SIII oraz S5).

Podejrzewam że producenci telefonów coś kombinowali z oszczędzaniem energii i procesy długo wiszące przy zablokowanej słuchawce były ubijane.

Objawy w każdym wypadku bardzo podobne, program przestawał rejestrować po ok 30min. Ponowne jego uruchomienie i dalej można ok 30min rejestrować.

Gdy ekran jest podświetlony cały czas nie ma tego problemu, ale to już wymaga zew źródła zasilania.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu bardzo zdenerwowałem się na endomondo :/ ...chyba czas na powrót do IpBike i ręczny export pliku do endo.

Po podłaczeniu czujnika S&C prędkośc zaczyna mi skakać od zera do danej prędkości. W IpBike wszystko działa...

Usunąłem czujnik z endo i próbowałem go znowu sparować...nie dość że znajduje tylko S lub tylko C to jeszcze nie chce się połaczyć ... sprawdzam w IpBike...działa.

Dzisiaj daje ostatnią szanse dla endo... :)

Miał ktoś problem z taką skaczącą prędkością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam, że też używałem jakiś czas temu Endomondo. Czasem wkurzało mniej czsem bardziej. Postanowiłem przesiąść się na Stravę, ale w wersji mobilnej free to trochę bieda... Ogólnie trening ze smartfonem jakoś mi nie leżał, nurtowało mnie pytanie: kupić uchwyt na rower czy nie... Jakiś czas temu ktoś polecił mi Garmina. Dużo o tym czytałem, pytałem etc. Wreszcie się zdecydowałem i kupiłem Garmin Edge 500 z czujnikami. Nigdy więcej nie odpalę smartfona po to aby zarejetrować trening. Polecam!

Cena odstrasza, ale warto (można rozbić na raty :P)

P.S. Sorki za OT :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Powiem Wam, że też używałem jakiś czas temu Endomondo. Czasem wkurzało mniej czsem bardziej. Postanowiłem przesiąść się na Stravę, ale w wersji mobilnej free to trochę bieda... Ogólnie trening ze smartfonem jakoś mi nie leżał, nurtowało mnie pytanie: kupić uchwyt na rower czy nie... Jakiś czas temu ktoś polecił mi Garmina. Dużo o tym czytałem, pytałem etc. Wreszcie się zdecydowałem i kupiłem Garmin Edge 500 z czujnikami. Nigdy więcej nie odpalę smartfona po to aby zarejetrować trening. Polecam! Cena odstrasza, ale warto (można rozbić na raty :P) P.S. Sorki za OT :)

 

tez sie zastanawiam nad garmin edge. Porownywales moze edge 500 z 510? Co sklonilo cie do wyboru 500 (oprocz ceny)?

 

Pozdrawiam

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam, że też używałem jakiś czas temu Endomondo. Czasem wkurzało mniej czsem bardziej. Postanowiłem przesiąść się na Stravę, ale w wersji mobilnej free to trochę bieda... Ogólnie trening ze smartfonem jakoś mi nie leżał, nurtowało mnie pytanie: kupić uchwyt na rower czy nie... Jakiś czas temu ktoś polecił mi Garmina. Dużo o tym czytałem, pytałem etc. Wreszcie się zdecydowałem i kupiłem Garmin Edge 500 z czujnikami. Nigdy więcej nie odpalę smartfona po to aby zarejetrować trening. Polecam!

Cena odstrasza, ale warto (można rozbić na raty :P)

P.S. Sorki za OT :)

 

 

No ale czym rozni sie Garmin Edge z czujnikami or np IpBike z tym samymi czujnikami? (ja wlasnie uzywam takie konfiguracji: IpBike + GSC-10 i Garminowy pulsometr) poza tym, ze Edge przychodzi od razu z rowerowym mocowaniem? Baterii wystarcza mi na okolo 10 godzin jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez sie zastanawiam nad garmin edge. Porownywales moze edge 500 z 510? Co sklonilo cie do wyboru 500 (oprocz ceny)?

 

Pozdrawiam

Pawel

Generalnie 510 można łączyć z Garmin Connect na smartfonie. Nie potrzebuje tego. Kończę trening, wracam do domu, podłączam pod lapka i mam wszystko. Ekran dotykowy też mi nie potrzebny. A cenowo jest duża różnica.

Mi też zależało żeby z tym biegać. Do 500 mam pasek na rękę i to jakoś wygląda, natomiast 510 jest już duży.

 

 

No ale czym rozni sie Garmin Edge z czujnikami or np IpBike z tym samymi czujnikami? (ja wlasnie uzywam takie konfiguracji: IpBike + GSC-10 i Garminowy pulsometr) poza tym, ze Edge przychodzi od razu z rowerowym mocowaniem? Baterii wystarcza mi na okolo 10 godzin jazdy.

Zapewne tylko tym, że ja mam przed sobą Garniaka i działa mi to wszystko wyśmienicie. Nie potrzebuje i nie chce wyciągać tel. gdyż mój nie obsługuje ant+ a nie mam zamiaru go zmieniać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam niestety telefon bez ant+, do tego z fatalnym GPSem, wydawać 300zł na telefon z ant+ i dobrym gpsem, to już lepiej garmina, mimo że mam sigme rox 6.0 CAD... Tak używam stravy (głownie dla segmentów), wcześniej używałem sport-trackera i też było dobrze, generalnie służy mi to tylko do logowania śladu gps, nie podpinałem nigdy żadnych urządzeń pod to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wydawać 300zł na telefon z ant+ i dobrym gpsem, to już lepiej garmina,

Każdy woli coś innego ... ja wole mieć lepszy telefon na którym sobie pogram, zrobie zdjęcia, poserfuje i wykorzystam przy tym na rowerze.

Po co mi garmin? pewnie trzeba to ładowac tak samo jak telefon...żeby był ślad w endo czy stravie to trzeba wziąć do domu i zgrać trase ...więc ja widze same minusy.

Telefon dobrze działa z ant+ na aplikacji IpBike tylko że też pózniej ręcznie trzeba zgrac do endo (do starvy ładuje sam).

Jednakże najbardziej podoba mi się endo bo mam tam znajomych i trasy na których mogę rywalizować...niestety ale nie działa do końca idealnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz Edge 510 to bateria starcza na ok. 20h. Do tego nie musisz się podlaczac pod kompa... Na Endo i Strave wrzuca z automatu, wystarczy podpiąć pod Garmin Connect. Na Garmin Connect nawet wydaje mi się że statystyki treningu wyglądają lepiej bow Endo to jeden wielki rozpierdyl jak ktoś ma kilka wykresów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość forestowy

Z telefonami i garminami jest trochę jak z SPD. Raz się przesiądziesz i już nigdy nie wrócisz do starych rozwiązań.

Nie ma porównania w wygodzie użytkowania z "telewizorami" ~ 5 cali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...