Skocz do zawartości

[łańcuch]Zużycie w 182Km


jarek135

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w szoku, patrząc pod każdym względem!

 

Rowery kupiłem nowe z osprzętem korba XT, kaseta SLX, łańcuch cn-hg54 HG-X. ( rowerów sztuk dwie, w obu przypadkach identycznie )

 

Na dniach kupiłem Campagnolo Veloce C10 x2 aby było do rowerów na podmianę systematycznie... Suwmiarkę i spinki Sram'a.

Mierzę ten mój łańcuch na 10 ogniwach i ma:

1. 132,6mm 

2. 131,55mm

 

Mierzyłem to kilka razy, bo nie dowierzam! 

 

Rowery od nowości zrobiły 182Km i fakt, lekko nie miały, bo cały czas po lesie, zjazdy/podjazdy, na podjazdach często siłowo, aż do momentu, kiedy wszystko się ślizga i nic już nie pomaga, ja 84Kg, żona 66kg, ale wszystko wydaje mi się niemożliwe! Teraz żałuję, gdybym wiedział, najpierw kupiłbym suwmiarkę, później 4 łańcuchy. Teraz muszę i tak kupić jeszcze dwa i jestem o przesyłkę do tyłu.

 

Jestem potwornie ciekaw, ile wynosi pomiar dla nowego shimano cn-hg54. Bo nie wierzę, że urósł o ponad 5mm na 10ogniwach w tak krótkim czasie. Idę mierzyć nowego Campagnolo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzone według: ( ostatnia strona )

http://www.campagnolo.com/media/files/035_35_Technical%20manual%20-%2010-speed%20chain%20-%20Campagnolo_05_2013.pdf

 

W takim razie jak mierzyć i ile ma mieć oryginał, bo mi się wydawało, że 2,54*5=127mm... Ale chyba nie.

 

Nowy Campagnolo ma: 132,15mm mierząc dokładnie według producenta.

 

Ed:

No i się okazuje, że źle mierzyłem!

Bo nie mierzyłem 10 ogniw, a powiedzmy 10,5, bo według instrukcji Campagnolo nie mierzy się 10 ogniw, a więcej! 

 

Dokładnie według ich pomiarów trzeba odjąć 5,25 ( odległość węwnętrzna ogniwa ) = 132,6-5,25=127,35mm

 

Nowy Campagnolo ma: 126,9mm

Sam producent zaleca wymianę przy ~0,275% zużycia. Dość szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej mierzyć łańcuch między środkami sworzni (cieżko jest uchwycić środek, dlatego ja jedną szczękę suwmiarki zachaczam o krawędź pina i o odpowiadającą krawędź 10 pina). Teoretycznie nowy łańcuch powinien mieć 127,00mm, więc dopuszczalne zużycie (+0,75%) wynosi 127,95mm.

 

Mieżac wg instrukcji jaką masz, do pomiaru dodajemy błąd wynikający z zużycia rolek.

 

Mam w safie nowy łańcuch XT Hg-95 czekający na montarz z nową kasetą. Mierzyłem go i ma 127,30mm, więc nowy łańcuch ma już 0,30mm zużycia na 10 ogniwach czyli +0,24%.

 

Obecnie dorzynam dwa łańcuchy HG54 i HG74. Podmiany robie co ok 500-1000km zależnie, czy obecnie zamontowny był już dłuższy.

 

Co śmieszne niby lepszy HG74 rozciągnął się do 127,90mm przy łącznym przebiegu ok 6500 km, a łańcuch HG54 dalej jeździ przy przebiegu łacznym 7825km i ma wymiar 127,75mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...