Skocz do zawartości

[Hamulce hydrauliczne] Dziwne strzelanie na zaciśniętym hamulcu.


Spyb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od około 3tyg. jestem posiadaczem roweru Kross Black Edition 3. Rower ten posiada 2 hamulce hydrauliczne Shimano Disc M446 i mam z nimi pewien problem. Rower ma przejechane około 100km i podczas pierwszych dwóch wypadów nic się nie działo z hamulcami, lecz podczas przedostatniej przejażdżki hamulec tylni w trakcie jazdy po nierównym terenie na zaciśniętym lekko hamulcu zaczyna strzelać mniej więcej właśnie z okolic tarczy/zacisku. Podczas ostatniego wypadu było podobnie. Tak samo jest podczas gdy rower stoi i zacisnę hamulec tylni i podniosę tylne koło na 5-10cm w górę i puszcze, słychać wtedy taki strzał... Nie wiem z czego to wynika a prawdę mówiąc podczas jazdy mi to przeszkadza bo gdy zjeżdżam i nacisnę hamulec to on od razu zaczyna strzelać i jak jadę po wertepach to średnio jest to przyjemne... Podczas normalnej jazdy bez hamowania wszystko jest okej, leczy gdy zacisnę klamkę to za każdym razem to samo i nie wiem co jest przyczyną tych strzałów :/.

 

Przed chwilą wyregulowałem hamulec, posprawdzałem czy tarcze i zaciski się trzymają i czy nie mają luzów i wszystko jest w porządku, wyjąłem też koło i zamocowałem z powrotem i dość mocno zacisnąłem zacisk.

 

Nie byłem z tym jeszcze w sklepie gdzie kupiłem rower, żeby to zobaczyli bo może jest to łatwe do usunięcia i nie trzeba będzie iść do sklepu, dlatego mam pytanie czy wie ktoś o co chodzi i co zrobić aby hamulec działał normalnie podczas jazdy po nierównym terenie?

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Najprawdopodobniej są to tłukące się klocki w zacisku. Klocki sa tam "luzem" i podczas hamowania ona łapią za tarczę, a jeżeli koło porusza sie po bardzo nierównym mozę to powodować taki dźwięk przypominający metaliczne stukanie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

To trzeba dokładnie obadać czy to faktycznie to. a co z tym zrobić ... jak by ci się chciało i faktycznie to był klocki, możesz zeszlifować troszkę boki, by klocki były mniejsze czyli luźniejsze a zacisk w miejscu gdzie klocki uderzają o korpus zacisku okleić papierem przykładowo.

 

To spowoduje wygłuszenie dźwięku ... i przy okazji będzie sie nadawało do tematu o druciarstwie rowerowym :D Ale najpierw dokładnie obadaj sprawę. Jeżeli przedni tak nie robi zamieć klocki miejscami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedni też tak robi ale ciszej i tylko wtedy gdy "wyłączę" amortyzator a to robię rzadko to przód mi nie przeszkadza zabardzo.

 

A jak pójdę do sklepu (Galerii sanowej, dokładnie Martesa - widzę że jesteś z Przemyśla to wiesz o co chodzi :D) żeby mi to sprawdzili to myślisz że coś z tym zrobią czy odeślą mnie z kwitkiem...? :/

Bo nie chcę sam nic robić przy tym żeby potem nie było problemów z gwarancją w razie czego :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Faktycznie sąsiad :P w takich sklepach pracują ludzie zazwyczaj po np socjologii albo innej ciekawiej dziedzinie nauki, wątpię by ktokolwiek wiedział o co kaman :P W sumie każde hydrauliki sobie klikają po swojemu. No moze nie każde ale niektóre wydają dźwięki, np m596 klikają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W galerii jest taki jeden ziomek właśnie co ogarnia te rowery bo długo z nim gadałem przed zakupem o różnych sprawach związanych z rowerami więc myślę że on by wiedział o co chodzi bo robi serwis i składa biki jak przyjdą im do sklepu :).

 

Tylko wiesz to klikanie to moim zdaniem jest trochę zbyt głośne i nie jest to normalne... Może jakbym ci nagrał ten dźwięk i wrzucił to byłoby ci łatwiej ustalić czy to klikanie czy co i czy to jest normalne, bo wg mnie to bardziej strzelanie i to dość głośne :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgrywa sie z ruchem klocków w zacisku? Jak mam zobaczyć czy klocki się ruszają? :D od góry nic nie widać :/

 

Marcin a jak sprawdzić naciąg szprych? Poprostu sprawdzić każdą po kolei czy nie jest luźna i czy się nie rusza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Zgrywa sie z ruchem klocków w zacisku? Jak mam zobaczyć czy klocki się ruszają?

Jak będziesz parzył z daleka to nie zobaczysz musisz patrzyć z bliska :P Z której części przemyśla jesteś ? Jak bym był na mieście mógłbym okiem rzucić ... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło Ofiar Katynia mieszkam. Moglibyśmy się gdzieś umówić albo ja bym podjechał na obwodnice bo widzę że koło mostu gdzieś mieszkasz i byś obczaił o co chodzi :D. I tak pójdę z tym do sklepu bo za niedługo mam iść zrobić jakiś przegląd gwarancyjny to im o tym powiem i mam nadzieję że to ogarnął, ale chciałbym wiedzieć co jest nie tak żeby na przyszłość jak coś podobnego będzie się działo żeby znowu nie truć na forum o tym :P.

 

Zauważyłem jeszcze dzisiaj takie coś, że jak zacisnę hamulec tak na maxa to wtedy to stukanie i strzelanie jest rzadsze a czasem wogóle go nie ma, a przy hamulcu zaciśniętym mniej więcej w połowie jest to co słyszycie na nagraniu :/. Nie wiem czy ta informacja w czymś pomoże ale na wszelki wypadek napisałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w która stronę od Przemyśla mieszkasz? Na żurawice gdzieś czy w inna stronę? Bo ja mogę bez problemu dojechać :D.

Jutro jak będę miał czas to skocze do sklepu i zobacze co mi powiedzą i czy wogóle będą wiedzieć o co chodzi... I wtedy napisze co się dzieje i zobaczymy co dalej z tym zrobić :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj tak na to czaiłem to właśnie mi się tak wydawalo że to klocki się o tarcze albo zacisk obijają. A z tym syfem to przecież jak umyje rower to syfu już nie bedzie i co dalej będą strzelać?

 

A co do cb Puklus to nie ma problemu 20km zrobić :D Ale myślę ze to w ostateczności. Pierw pójdę do sklepu i zobacze co tam powiedzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to jak mam ten syf tam nazbierać? Jeżdżę czasami w trudnym terenie, ale tarczy ani zacisków jeszcze nie uwaliłem aż tak żeby były brudne w środku. Co najwyżej zakurzone były to je przecierałem z zewnątrz i tyle... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...