Skocz do zawartości

[rower] AGANG GANGSTA X.29


HerrMann

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do wszystkich właścicieli ninerów spod znaku gangsta: jaki rozmiar ramy polecalibyście dla rowerzysty 190cm wzrostu, o nodze długości 89cm i masie 100+ ? Sam skłaniałem się ku 19", ale technik ze sklepu internetowego doradza mi 21". Nie mam się gdzie przymierzyć do tej maszyny i nie wiem jak mój kręgosłup zareagowałby na 650mm górnej rury. Nie jestem ścigantem. Jeżdżę dla przyjemności i jaki taki komfort byłby jednak mile widziany. Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie sugerowałbym się opiniami innych - każdy jest indywidualny :D.
U mnie po przesiadce na Agang'a 29" z kross'a 26" brakowało zwrotności.
Mając 194cm, ramę 21" zamontowałem mostek 75mm. Nie zrobiłem tego z powodu wyciągnięcia sylwetki (fabrycznie 90mm), tylko po to aby się mieścić w ciasnych agrafkach i na więcej sobie pozwolić.
Czułem się lekko wyciągnięty, ale było to komfortowe i żadnych bólów z tego powodu nie miałem. Przy lekki ugięciu rąk oś kierownicy sie pokrywała z osią piasty (obecnie oś piasty lekko z tyłu). Ze zmiany na krótszy mostek jestem zadowolony, w fabrycznej konfiguracji rower sprawia wrażenie dokującego tankowca, w górach mostek 90mm to było dla mnie za dużo.
Producent podaje 21" >195cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

630 okej, tylko tak jak ci mowilem - podsiodlowka nie jest najmocniejszym punktem tej ramy, a twoje 100kg to nie w kij dmuchal

 

No to może po prostu nie jest to rower dla niego, bo albo się połamie, albo będzie za duży, nie wiadomo co gorsze ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wyjściem byłaby 19 - tka plus zakup sztycy 400mm? Głębsze osadzenie, to od razu inny rozkład sił działających na podsiodłówkę.

W tym modelu na "dzień dobry" do wymiany byłaby sztyca. W innych - pół roweru :)

Edytowane przez HerrMann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik Pietrushkin ma taką samą długość nogi (zakładając, że dobrze ją pomierzyłeś) i ma rower z podsiodłówką 485mm i sztycą 400mm wyciągniętą prawie do maksimum - 3 cm przed końcem podziałki. Przy twojej wadze i  dużym wysięgu na samą sztycę będzie działa dość duży moment zginający a co za tym idzie będzie ona intensywnie pracowała (przemieszczała się) w miejscu najbardziej oddalonym od podpory czyli siodełku. Może to powodować dyskomfort.  Zastanów się nad rozmiarem wyżej z krótszym mostkiem - jak zawsze najlepiej będzie przymierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sztyca 400mm byłaby schowana w połowie w podsiodłówce, więc te siły pracowałyby inaczej. 21" chyba byłaby zdecydowanie zbyt długa. Do sportu - OK, ale o komforcie trzeba by było zapomnieć. Krótszy mostek pewnie byłby wyjściem, ale z roweru zrobiłby się nerwus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi, Drogi kolego HerrMann, łaskawie wytłumaczyć jakim cudem sztyca (mowa tu o długości 400mm) u Ciebie byłaby schowana w połowie, skoro długość podsiodłówki w Agangu 19'' wynosi 483mm, a w moim rowerze 485mm.. Hmm??

Mamy praktycznie tą samą długość wewnętrzną nogi, więc siodło będzie na podobnej wysokości (u mnie ~79cm od środka suportu do powierzchni siodła). No chyba, że planujesz zakupić sztycę 450mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano takim cudem, że dziś w moim rowerze 26" odległość między osią suportu, a podstawą mocowania siodła wynosi 685mm. Aby uzyskać podobne ustawienie w Gangście 19" wystarczy, abym wysunął sztycę na 200mm (200+483=683). Skoro 200mm będzie wysunięte, to drugie 200mm będzie schowane w podsiodłówce. Naświetliłem? :)

@nabiał - w artykule na temat geometrii rowerów napisałeś coś o przyszłościowej tendencji idącej ku rozwiązaniu: dłuższa rama + krótki mostek. Jak byś widział rozwiązanie: 21" + wymiana mostka na krótszy? Przekrok w tym modelu dla ramy 21"jest dla mnie wystarczający.

Edytowane przez HerrMann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ano takim cudem, że dziś w moim rowerze 26" odległość między osią suportu, a podstawą mocowania siodła wynosi 685mm.

 

U mnie ta odległość wynosi 715mm, czyli wniosek jest jeden - miałeś za nisko ustawione siodełko (~3cm).. Skoryguj to, bo szkoda Twoich kolan :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyłek poboli tydzień na początku każdego sezonu i przestanie a zjechane stawy to problem na całe życie. Nikt tutaj nie radzi Tobie "na złość", a jedynie z życzliwości. Z roweru tak czy inaczej będziesz zadowolony, ale wierz mi zawsze można być zadowolonym bardziej :). Sam ważę 110 i przy tej samej długości nogi i dłuższej podsiodłowce (515) przy wyższej kadencji czuję jak sztyca pracuje (tak tak przy zablokowanym amorze) - przy bardziej wyciągniętej sztycy będziesz to jeszcze bardziej odczuwał. Wzór na ugięcie=PL^3/3EJ - gdzie P - obciążenie, L - wysięg od podpory ( w trzeciej potędze - najbardziej znacząca wartość), EJ - sztywność "giętna". Każdy centymetr jest ważny :)

Tak jak Nabiał napisał ciężko jest znależć podobny rower w podobnej cenie ale warto szukać. 

 

https://www.canyon.com/_pl/mountainbikes/bike.html?b=3206#tab-reiter2

 

Lepiej wygląda, jest dużo lżejszy( nie wiem tylko czy tutaj dobierzesz odpowiedni rozmiar).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wiosna, kwiecień za pasem i ciepełko a ja chyba będę pożyczał rower od żony bo po zimie za bardzo zadziałała dźwignia na ramę w Agangu Gangsta 7,29 i rama pękła poniżej zacisku podsiodłowego na spawie.Rower jest teraz w Velo (mam nadzieję ?!) w Gliwicach oddany do reklamacji przez sklep.Jestem jednak pewien,że pękanie ramy rozpoczęło się już w ubiegłym roku kiedy jeździłem z oryginalną sztycą wysuniętą na bezpiecznego maxa. Sztycę karbonową FSA K-force 350 mm z offsetem 25 zamontowałem tylko i wyłącznie ze względu na amortyzację i ochronę kręgosłupa.Chętnie kupiłbym tą samą o dł. 400 mm ale na początku roku była jeszcze niedostępna w Polsce a pierwsze egzemplarze są zawsze bardzo drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...