Skocz do zawartości

[ok. 3200] Trek X-Caliber 8 vs Author Traction 29 vs Kross B6


tls

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Zamierzam kupić swojego pierwszego 29er. Ostatnimi czasy mocno szperałem po forach, zaciągałem opinii znajomych i odwiedziłem sklep rowerowy.

 

Może trochę danych o mnie:

 

Waga: 80 kg

Wzrost: 185 cm

Charakter jazdy: użytkowanie na co dzień: dojazdy do pracy; jazda po lesie, okazyjne weekendowe wyjazdy w góry (niestety najbliższe są dosyć oddalone), być może w przypadku wytrenowania start w amatorskich zawodach. Będę jeździł raczej tak aby rozwijać się sportowo, a nie pedałować dla relaksu.

 

W gigantycznej masie rowerów zainteresowały mnie 3 modele. 

 

Trek X-Caliber 8

http://www.trekbikes.com/pl/pl/bikes/mountain/cross_country/x_caliber_29/x_caliber_8_e/#/pl/pl/model/details?url=pl/pl/bikes/mountain/cross_country/x_caliber_29/x_caliber_8_e

 

Author Traction 29

 

http://author.pl/rowery/rowery-gorskie/cross-country-29/traction-29-ii

http://author.pl/rowery/rowery-gorskie/cross-country-29/traction-29-i

 

Kross B6

 

http://www.kross.pl/pl/2014/mtb-xc-29quot/level-b6

 

Wiem, że X-Caliber odbiega cenowo w górę. Wynegocjowałem jednak rabaty, oto ceny: Trek 3400 zł, Author 3100 zł oraz Kross 3000 zł. 

 

Wypisałem sobie mocne i słabe cechy rowerów:

 

Trek:

+ dożywotnia gwarancja na ramę

+ podobno bardzo dobry serwis gwarancyjny

+ napęd klasę wyższy niż pozostali

 

- widelec ze sprężyną. Podobno jest sporo różnica pomiędzy tym, a powietrznym. 

- hamulce - najniższy model Shimano

 

Kross:

+ napęd okej. To taki środek pomiędzy Authorem, a Trekiem

 

- podobno bardzo słaby serwis gwarancyjny

 

Author:

+ jako jedyny posiada widelec powietrzny

+ chyba najlepsze hamulce w porównaniu do konkurentów

 

- najgorszy napęd

 

 

Lista dylematów:

 

1. Czy różnica pomiędzy Deore SLX vs Deore, Deore vs Alivio (przód) będzie w jakikolwiek sposób odczuwalna. Czy różnica występuje tylko w nazwie.

2. Czy powietrzny widelec RST Aerial 29 TnL lub RST F1RST 29 Air będzie znacznie lepszy niż widelec SR Suntor XCR-RL (Trek), Rock Shox XC TK Coil (Kross)? Być może w przypadku podstawowych modeli widelców różnica nie jest znacząca? Przy mojej wadzę być może te ze sprężyną będą działały zadowalająco?

3. Kolejny dylemat to taki, że mam możliwość kupna Authora Traction 29 z 2013 za 2900 zł http://www.bikekatalog.pl/2013//rowery/1330/Author.(rowery).Traction.29/ Niczym chyba nie różni się od modelu z 2014 więc brałbym jak coś to tego bo jeszcze dostaję pedały SPD w cenie no i cena niższa o 200 zł.

 

 

Proszę was o rozprawienie się z moimi dylematami i ewentualne porównania. Jak dla mnie walka jest raczej pomiędzy Authorem z 2013, a Trek. Pytanie czy warto dołożyć 500 zł za ewentualnie gorszy widelec i hamulce dostając w zamian "dożywotnią ramę" i lepszy napęd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gwarancji Treka, to mogę potwierdzić. W zeszłym roku pękła mi 5-letnia rama w moim fullu i bez problemu została wymieniona na nową. Dali mi nawet wybór, topowa rama aluminiowa z damperem albo kompletny rower (również fuel ex), ale w niższej specyfikacji.

Z tego co widziałem na bikeradarze, to X-caliber jest dość wysoko oceniany jako tzw. entry-level 29-er.

http://www.bikeradar.com/mtb/gear/category/bikes/mountain-bikes/29er/product/review-trek-x-caliber-7-47752/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trek moim zdaniem bez sensu zwłaszcza przez widelec. Wprawdzie od kąt tylko Author wszedł na nasz rynek korzystam z ich ram to tego co obecnie oferują bym nigdy nie kupił. To jedne z najgorzej poskładanych rowerów na rynku. Są wyjątki ale to bardziej z tej wyższej półki. Kross też odpada bo ma słaby i kowadlasty wideł, piasty a do tego nie specjalne hydrauliki.

 

Na ten rok Romet ma ciekawą ofertę i da się znależć coś nieżle poskładanego z dobrymi hamulcami i powietrznymi widelcami. Jeden na 9 sp http://www.romet.pl/Rower,RAMBLER_29ER_Rline_20,10,485,13749,2014.html a drugi na 10-ce http://www.romet.pl/Rower,RAMBLER_29ER_Rline_40,10,485,13747,2014.html.

 

Co do gwarancji to to rozwalają mnie pozytywy w stylu "pękła mi rama to wymienili". Ja bym już z takiej firmy nie skorzystał zwłaszcza, że ramy to nie majątek i nie jednokrotnie lepiej samemu zrobić przekładkę niż bawić się w reklamację. Ale to tylko moja opinia i dotyczy zdecydowanie niższych modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz też pod uwagę jeśli patrzysz na ceny to ile znizki dostanies na daną markę. Ja swojego ktm wychaczylem z 3,5k na 2,5k w miejscowym sklepie, prawie 29% zniżki :D Sklep ten sam importuje rowery z Austrii.  Romet ma fajną politykę zniżek. 

 

Cena roweru zależy mocno od sklepu gdzie chcesz go kupić i kiedy chcesz go kupić.

 

Ja u siebie w krossie dostałbym max 2 stówki upustu za rower. Fajne ceny są w sklepach lato-zima, w lato rowery w zimę narty. Lecz teraz ciężko już będzie dostać coś u nich z rocznika 2013 bo już wykupili i przeżucili się na zimę. Ja miałem tak z swoim, że rano oglądałem i popołudniu chciałem go zaklepać, a sprzedawca mówi że już go kupili no to ja... :bye2: ale naszczęście mieli jeszcze ostanio sztukę w innym mieście (3 sklepy mają) i kurier im przywiózł.

 

Szkoda że tak późno decyzja na kupno roweru, choć może coś jeszcze gdzieś dostaniesz na wyprzedażach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gwarancji to to rozwalają mnie pozytywy w stylu "pękła mi rama to wymienili". Ja bym już z takiej firmy nie skorzystał zwłaszcza, że ramy to nie majątek i nie jednokrotnie lepiej samemu zrobić przekładkę niż bawić się w reklamację. Ale to tylko moja opinia i dotyczy zdecydowanie niższych modeli.

 

Akurat moja rama to nie był niższy model. Mimo to bez najmniejszego szemrania zaproponowano mi nową ramę albo rower za ok. 6kPLN, a to nie jest standardem na naszym rynku. Skoro autor tematu poruszył temat gwarancji, to widocznie jest on dla niego istotny mimo niewysokiego budżetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beskid nie rozumiem narzekania na Authora. Na codzień mam z nimi do czynienia i to jedne z lepiej skomponowanych rowerów na rynku. Nie windują ceny za ładny napis a ich ramy są conajmniej na poziomie konkurencji.

Romet może zawojować rynek bo wyglądają naprawdę przyzwoicie.

 

Warto jeszcze rozejrzeć za Agangiem, podmarką Authora. W 2013 za 3700 mieli świetnego gangsta 7.29 http://www.agang.pl/2013/gangsta/gangsta729/specyfikacja.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

 

  1. Z ta gwarancją to jest tak, że oczywiście najlepiej jakby nic się nie psuło ale jak już się to wydarzy to lepiej oczywiście dostać nową ramę niż wyrzucić zepsutą na śmieci i szukać nowej. Oznaczyłem to jako plus gdyż Trek jako jedyny daje taki serwis.
  2. @Alfy: niestety nie mogę otworzyć Twojego linku. Chyba błędnie go wkleiłeś.
  3. @Beskid. Dzięki za wyczerpująca odpowiedź.
    1. Czy coś jeszcze oprócz widelca wpływa na to, że jest on bez sensu? Czy jego jakość wykonania, pozostałe podzespoły nie rekompensują widelca?
    2. Rometa nie kupię, gdyż z innej branży mam doświadczenia, że sprzęt napakowany w super podzespoły nie będzie dobry gdy jakość wykonania całości jest kiepska. Obawiam się, że Romet może taki być jako reaktywacja polskiej marki i małe doświadczenie. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
  4. @miskov17: dzięki za pomysł z agang. Znalazłem ten rower za 3200.  Na papierze wygląda znakomicie jeśli chodzi o podzespoły. Chyba najlepszy z tych wszystkich. Zauważyłem, że ma 20 biegów. 2 zębatki z przodu występują w bardziej „pro” rowerach.  Jakie są plusy i jakie minusy tego rozwiązania?
  5. Jakbyście mogli ustosunkować się proszę do moich pytań”
    1. Czy różnica pomiędzy Deore SLX vs Deore
    2. Czy powietrzny widelec RST Aerial 29 TnL lub RST F1RST 29 Air będzie znacznie lepszy niż widelec SR Suntor XCR-RL….
  6. W tym momencie rozpatrywałbym sprawę pomiędzy Trekiem, a Agangiem. Widzę, że Trek nie ma wielu zwolenników. Pewnie dlatego, że wielu sądzi, że płaci się za napis Trek, ale czy na pewno tylko chodzi o napis?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli uda Ci sie znaleźc Agang'a 7.29 w rozmiarze 19", to będzie to na pewno najlepszy wybór.
Jednak wiem że w Polsce jak i w Czechach pozostało bardzo mało sztuk tego modelu, sprawa dotyczy dwóch roczników 2012 i 2013, które pomiędzy sobą różniły sie zestopniowaniem korby + malowaniem (model 2012 korba 26/39T, model 2013 korba 24/38T).
Odnosząc sie do mojego postu, link u mnie działa, jednak podczas edytowania posta pojawił sie jakiś "bug" na forum i wyświetla go niepoprawnie.
Kolega @erzurum umiescił w poście tuż przed moim link do roweru który zaproponowałem http://jizdni-kola.heureka.cz/author-instinct-29-2012/ .

RST Aerial lub F1rst będą lepszym wyborem niz SR XCR.
W przypadku napędu 10-biegowego jest odczuwalna dla mnie różnica pomiędzy SLX a Deore, jednak w przypadku obydwu grup, manetki mają tak duży skok że można kciuk zwichnąc, w tej kwestii wolę jednak skok jałowy trigerów Sram X-7. Dopiero manetki XT mają poprawę działania w stosunku do niższych grup 10-biegowych u Shimano, którego i tak zwolennikiem nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beskid nie rozumiem narzekania na Authora. Na codzień mam z nimi do czynienia i to jedne z lepiej skomponowanych rowerów na rynku.

 

Jeśli chodzi o bazę czyli ramę to osobiście nawet się nie zająknę na nie. Zawsze wierny marce od początku z małym epizodem w postaci Marina. Tyle, że ja zawsze składałem dla siebie sprzęt. Co do nowych to nie podoba mi się "polityka osprzętowa". Czyli takie beznamiętne wstawianie korb Suntour-a czy FSA albo piast. To samo w sprawie wideł RST czy hamulców w postaci Tektro. Dopiero w droższych rowerach widać coś nowego bo dopełniają Shimano. Nie twierdzę, że to co wkładają jest złe ale jest tak "na jedno kopyto".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy różnica pomiędzy Deore SLX vs Deore, Deore vs Alivio (przód) będzie w jakikolwiek sposób odczuwalna. Czy różnica występuje tylko w nazwie.

Między alivio a pozostałymi dwoma jest odczuwalna, nowe alivio są miękkie, dodatkowo mój egzemplarz po około 1500 km złapał już 2 mm luz.

 

A jako miłośnik wymysłów Garego Fishera i żeby się trochę odróżnić powiem, żebyś się przymierzył do tych rowerów i zobaczył, na którym się najlepiej czujesz, a później kup Treka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakie są plusy i jakie minusy tego rozwiązania?

Generalizując - mniej zastanawiania się z przednią przerzutką, i możliwość wykorzystania całej kasety na obu blatach. Przy zębatkach jak w Agangu nie masz się co martwić, że będzie "za ciężko".

 

 

 

Czy powietrzny widelec RST Aerial 29 TnL lub RST F1RST 29 Air będzie znacznie lepszy niż widelec SR Suntor XCR-RL….

Chodź XCR-RL można spokojnie porównać do np RS Darta/XC28 - to powietrzne RST dość mocno je przewyższają głównie dlatego, że są....powietrzne.

 

 

 

W tym momencie rozpatrywałbym sprawę pomiędzy Trekiem, a Agangiem. Widzę, że Trek nie ma wielu zwolenników. Pewnie dlatego, że wielu sądzi, że płaci się za napis Trek, ale czy na pewno tylko chodzi o napis?

Płacisz za kilka rzeczy, w tym za ładny napis. Zauważ jednak, że jako jedyny jest dostępny w cholernie szerokiej rozmiarówce co pozwala na bardzo dobre dobranie roweru pod siebie. Generalnie jest to fajny rower do rozbudowy, gdzie przede wszystkim płacisz za dobrą ramę. No i gwarancja lifetime bez problemu realizowana. 

 

 

 

Jeżeli uda Ci sie znaleźc Agang'a 7.29 w rozmiarze 19", to będzie to na pewno najlepszy wybór. Jednak wiem że w Polsce jak i w Czechach pozostało bardzo mało sztuk tego modelu, sprawa dotyczy dwóch roczników 2012 i 2013
U nas na sklepie nie chciał za cholerę się sprzedać - nawet w okolicach trójki, ze względu na "brzydką ramę". Po praktycznie 2 sezonach dopiero poszedł do kogoś, kto ma choć trochę oliwy w głowie :) Trzeba jednak przyznać, że rower jest dość oryginalny, i pozycja za kierownicą nie każdemu przypasuje - sylwetka jest względnie wyprostowana i bardziej przypomina rowery AM aniżeli XC. 

 

 

 

Co do nowych to nie podoba mi się "polityka osprzętowa". Czyli takie beznamiętne wstawianie korb Suntour-a czy FSA albo piast. To samo w sprawie wideł RST czy hamulców w postaci Tektro

Na czymś muszą oszczędzać - z resztą popatrz na Kellysa i jego "homogeniczny" napęd http://www.centrumrowerowe.pl/rowery/gorskie-mtb/29-cali/p,rower-tnt-30-2014-300zl-do-wydania-na-akcesoria-kellys,270149.html :D Ale za tektro to powinni wieszać...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@miskov17
Zaskoczyłes mnie z pozycją na Agang'u jak na rowerze do AM:). Mam akurat 7.29, 1.94m wzrostu + rama 21". Zmieniłem mostek na 75mm po to aby mieścić sie w "agrafkach" (zwrotna kobyła to nie jest niestety...) i mieć nieco lepszą kontrole w dół, ponieważ miotoło nim i to strasznie - byłem pewny że to wlaśnie z powodu jego "dlugości".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi. Teraz wyjeżdżam na urlop ale po urlopie udaję się na testowanie wspomnianych przez was rowerów. Zobaczymy który przypadnie mi do gustu.

 

Po testach podzielę się opiniami.

 

Dzięki waszym wypowiedziom stałem się nieco mądrzejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...