Skocz do zawartości

[rower] Kelly's Magnus


Rekomendowane odpowiedzi

Ten filmik przypomina mi zjawisko, ktore powstaje przy motocyklach czyli tzw. tankslapper.

 

"Czasami uklad kierowniczy motocykla wpada w rezonans i ni z tego ni z owego zaczyna telepac kierownica. Ostatnimi laty dotyczy to glownie maszynek o ostrej sportowej geometrii podczas przyspieszania na nierownych drogach. Jesli drgania te nie zostana wygaszone przez amortyzator skretu, rece kierowcy, lub ujecie gazu, to maja mozliwosc rozwiniecia sie do momentu kiedy kierownica wali o ograniczniki skretu... "

 

W najgorszym przypadku kończy się to w ten sposób:

http://video75.com/ctW-T_AqAuj/anonymous-tt-tankslapper-sec/

 

To co piszesz jest efektem shimmy i jest zupełnie czymś innym. W rowerach on nie występuje. Tutaj chodzi raczej o problemy z główką i łożyskowaniem efekt shimmy w motocyklach występuje w momencie kiedy zmienia się dość znacznie kąt wyprzedzenia widelca. W niektórych motocyklach występuje telepanie kierownicy przy prędkościach np 60 km/h jest ono zawsze i to nie jest efekt shimmy tylko problem z łożyskowaniem główki (w 90% pomaga wymiana łożyska główki). Efekt shimmy nie występuje zawsze i jest przy różnych prędkościach. Bardzo często występuję przy nagłym przyspieszaniu takim na jednym kole w momencie kładzenia motocykla masz efekt shimmy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

też mam magnusa z 2009

telepanie również występowało jakiś czas temu.... ale po mocniejszym zaciśnięciu i dopompowaniu koła przestało... :)

Ale na asfalcie czasami (przy odpowiednim kącie rower-asfalt) czuć wibracje w tylnym kole (czy to z powodu lekko już zjechanej opony??)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam magnusa z 2009

telepanie również występowało jakiś czas temu.... ale po mocniejszym zaciśnięciu i dopompowaniu koła przestało... :)

Ale na asfalcie czasami (przy odpowiednim kącie rower-asfalt) czuć wibracje w tylnym kole (czy to z powodu lekko już zjechanej opony??)

U mnie niestety nie pomogło ani zmiana opony ani koła ani amora wysłałem do Kellysa rower i filmy na którym było to telepanie. Dzisiaj się dowiedziałem że będę miał wymienianą ramę na nową mam nadzieje, że w nowej ramie nie nie będzie tego problemu.

 

Generalnie mocne dociśnięcie spowoduje szybsze zużycie piast podobnie ze sterami. Wibracje w tylnym kole raczej chodzi o rozcentrowanie koła. Generalnie obręcze standardowe w kellysie są bardzo miękkie. Wyślij jakiś filmik.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama wytrzymała bym powiedział, pownieważ kumpel skakał na nim sporo i NIC sie nie stało ramie, koła sie pokrzywiły dość szybko ale rama nieruszona!

 

Magnus w wersji 2009 kompletnie się nie nadaje do skoków po pierwsze ma delikatne obręcze a po drugie ma bardzo miękki amortyzator a właściwie pseudo amortyzator.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja mam Madmana 17,5 2009 i nic takiego nie zaobserwowałem. Ta sama rama jest tyle że mniejsza. Za to inny widelec, koła, opony. Czyli jest to albo jakiś trafny rzut ram, albo wina w/w komponentów. Na BS ktoś miał madmana 2009 19,5 i miał ten sam problem. Kellys zmienił mu rame na gwarancji na rame kellys blade (easton ultralite).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...