Skocz do zawartości

[Rower] 29er/Cross - geometria, a szybkość


squadak

Rekomendowane odpowiedzi

[...]Jeśli mówisz, że do jazdy siłowej kąt podsiodłowki może być nawet 90st., to znaczy ze do jazdy kadencyjnej powinien być mniejszy. Dobrze rozumiem?

Nie mniejszy, a optymalny, jak będzie za mały to będziesz siedział za daleko od suportu i znów się zacznie jazda siłowa, tylko, że na innej grupie mięśni. Geometria to obszerny temat, a jego podstawą jest fizjologia - jeszcze obszerniejszy.

Jeśli chodzi o kąt główki i zjazdy wyobraź sobie sytuację, gdzie ma on 90 st i zjeżdżasz ze zbocza o nachyleniu 60 stopni. w takiej sytuacji siedzisz przed środkiem ciężkości roweru i kończy się to OTB. Sytuacja abstrakcyjna, ale wystarczy stromy kąt główki na dużo łagodniejszym stoku i hamulec, by znów siedzieć przed środkiem ciężkości i się katapultować OTB. Duży skok amortyzatora, lub długi sztywny widelec podnoszą przód roweru, tym samym zmienia się kąt główki na łagodniejszy, ale rezultatem jest przesunięcie masy rowerzysty w tył i można bezpieczniej zjeżdżać. W podjazdach masz sytuację odwrotną, więc ten kąt dla MTB jest dobierany tak aby w obydwu sytuacjach dawał dobre rezultaty. Łagodny kąt główki to też wieksze przesunięcie osi koła względem osi sterówki i ciężej skręcić, dlatego kierownicę w góralu masz szerszą niż w szosie. Pójście w drugą stronę daje nadsterowność i trudniej zapanować nad rowerem.

 

Wysłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew!

Dążąc juz do podsumowania. Geometria nie powoduje, jakiś znacznych zmian w jeździe, jeśli nie walczy się o dziesiątki sekund. Nieważne czy kupie rower ghost z geometrią główka 69, podsiodłowa 72 czy może ramę accent peak 29 z geo główka 72 , podsiodłowa 74, albo unibike 69,5 i 75.5.

Można tak ogólnie stwierdzić? Na koniec jak na szybkość wpływa długość górnej rury? Jeśli jest długa to wymusza bardziej leżącą pozycję, choć można jeszcze inaczej osiągnąć...

Pozdrawiam

 

 

Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew!

Dążąc juz do podsumowania. Geometria nie powoduje, jakiś znacznych zmian w jeździe, jeśli nie walczy się o dziesiątki sekund. Nieważne czy kupie rower ghost z geometrią główka 69, podsiodłowa 72 czy może ramę accent peak 29 z geo główka 72 , podsiodłowa 74, albo unibike 69,5 i 75.5.

Można tak ogólnie stwierdzić? Na koniec jak na szybkość wpływa długość górnej rury? Jeśli jest długa to wymusza bardziej leżącą pozycję, choć można jeszcze inaczej osiągnąć...

Pozdrawiam

 

 

Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2

 

1. Na szybkość jazdy najlepszy wpływ ma... odpowiedni trening.

2. Rozumiem, że zastanawiasz czy dzięki pozycji na rowerze można zwiększyć prędkość. Oczywiście można, dzięki przyjmowaniu jak najbardziej aerodynamicznej sylwetki. Ale ma to znaczenie w zasadzie tylko w przypadku gdybyś jeździł na rowerze do jazdy na czas, w przypadku MTB pozycją aerodynamiczną w zasadzie nikt sie nie przejmuje, priorytetem jest wygoda. Jeśli będziesz miał komfortową pozycję to i łatwiej będzie szybko jechać. A jeśli będziesz chciał szybko pokonać jakieś asfaltowe odcinki na MTB to wystarczy się lekko pochylić, albo oprzeć się samymi łokciami o kierownicę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

w przypadku MTB pozycją aerodynamiczną w zasadzie nikt sie nie przejmuje, priorytetem jest wygoda.

 

Yyy że co ? Wygoda to jest priorytetem w rowerach trekkingowych czy mieszczuchach , w mtb pozycja musi być pochylona aby móc efektywnie pokonywać duże strome podjazdy .. Pochylona = bardziej aerodynamiczna . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie rozwiązanie nowatorskie i przełomowe :P , ale jak to się mówi cienka jest granica między geniuszem, a szaleństwem :D

W mieście koło, którego mieszkam jest tylko jeden sklep rowerowy. Byłem tam zobaczyć co mają z tego co mnie interesuje. Najpierw mnie zaskoczyło, że teraz miałem przyjemność rozmawiać, z bardzo miłym i jak mi się wydaje kompetentny panem. Jak byłem u nich jakieś 2 lata temu to wiało chłodem ;)

Przymierzałem się do evado 3.0 i level B3 i A4 (mają głównie kross).

Najmniej leżał mi A4, dwa pozostałe były ok. Żeby powiedzieć, coś więcej musiał bym zrobić kilka kilometrów, po różnych trasach... Wspomniany Pan mówił też, że w najbliższym czasie będą mieć coś z Romet Rambler.

Z tego co wiem jest jeszcze gdzieś jakiś mały "salon" meridy, więc też pewnie w najbliższym czasie się przespaceruje.

Pozdrawiam :rolleyes:

Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że sobie juz odpuszczę...

Jednak cały czas kąty nie dają mi żyć.

 

Często czytając posty o jakimś rowerze, znajduje stwierdzenia typu: "lepsza geometria", "rower x

ma świetną geometrie " itd...

Gdzie jest szkopuł? Pisaliście, że jedynym sposobem, żeby ocenić geo jest przyjechać się rowerem. Tymczasem, znajduje sporo wypowiedzi od ludzi, którzy nie siedząc na rowerze, oceniają jego geometrie... Bardzo często robią to też bardziej doświadczeni koledzy...

Czyli jednak jest jakiś wzorzec geo do szybkiej kadencyjnej jazdy? Jeśli tak to jak on wygląda?

Pozdrawiam

Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem troszkę literaturę od Tofiego...

Z tego co już wiem: Geometria jest rzeczą bardzo indywidualną, tak jak budowa ludzkiego ciała. Najbardziej na pracę nóg wpływa kąt podsiodłówki. Kąt główki bezpośrednio nie wpływa na pracę nóg, ale warunkuje naszą pozycję, co znowu wpływa na prędkość. Kiedy jeździmy siłowo lepszy będzie mniejszy kąt podsiodłówki, za to jazdy kadencyjnej lepszy będzie większy kąt. Dla jednego będzie to 73 dla innego 75 albo więcej. Nie można też zapomnieć o ustawieniu siodełka. Do jazdy kadencyjnej raczej wyżej. Co ważne, aby pedałować zarówno w dół, jak i w górę. Tu pomocne będzie SPD. Trzeba jeszcze powtórzyć, jeszcze raz, że wszystko to sprawa bardzo indywidualna. 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można też zapomnieć o ustawieniu siodełka. Do jazdy kadencyjnej raczej wyżej.

 

Tu pozwolę sobie się nie zgodzić. Ustawienie siodełka jest indywidualne, ale jedno, które pozwala maksymalnie wykorzystać wektor siły prostującej się nogi, tj. największą siłę mamy tuż przej jej rozprostowaniem, niż w "martwym ciągu". Przy jeżdzie siłowej daje to najwięcej siły, przy kadencyjnej daje najmniej zmęczenia.

 

Wysłane z mojego ASUS Transformer Pad TF700T przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...