Skocz do zawartości

[zarysowany tłoczek] Do kogo z tym iść?


Beskidek

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Dzisiaj, z racji nadejścia przesyłki z kluczykiem do XTRa BR-M975, postanowiłem rozebrać oba zaciski.

 

Celem rozbiórki była wymiana uszczelek, inspekcja tłoczków oraz przesmarowanie tych, co w danej parze nie nadążały za ciśnieniem płynu.

 

No i masz! Okazało się, że tłoczek, z którego ciekło, ma na sobie wyrzeźbiony "pierścionek", spowodowany zepsutą uszczelką.

 

Moje pytanie: Do jakiego rzemieślnika (tokarza?) powinienem się z tym udać, aby mi go wypolerował na gładziutko?

 

Zdjęcia:

 

http://www.aukcjoner.pl/gallery/015024973-.html#I1

 

Czekam na wszelakie pomysły i doświadczenia, chciałbym jednemu z zacisków dać "drugie życie" :D

Drugi już je ma, otrzymał nowe uszczelki, jeszcze wiele tysięcy km przed nim ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tokarz to zeszlifuje, to tłoczek będzie ciut węższy i może przepuszczać płyn przez uszczelkę. Możesz spróbować to wypolerować filcem i pastą polerską. Trochę potrwa, ale przynajmniej ubędzie mało materiału i wyrwy staną się gładkie. Uszczelka będzie lepiej przylegać. Jeśli będzie popuszczać, to pozostaje wymiana tłoczków.

 

Miałem taki przypadek z Avidami i polerowałem dremelem.

Edytowane przez kundello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tokarz powinien to spolerować za pomocą drobnego papieru. Jeżeli nie da rady to albo pozostaje Ci wytoczyć nowy tłoczek na wzór i wymiary starego, albo szukać tego elementu z używanego zacisku. Dla zasady możesz napisać do Shimano Polska, ale znając życie, to szanse na kupno są marne :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dzisiaj podzwonione do Shimano Center. Mają same zaciski. Goście sobie chyba po prostu sobie tego nie wyobrazaja;)

Moze ktos zna jakis smar uszczelniajacy?

Albo wziac od GG Trading uszczelki o średnicy wew. 20,7 zamiast 20,9?

Nusiu.pl slicznie spolerowali tloczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzylem smaru Slick Honey na tłoczki. Niestety, wtedy konkretnie 'pierdzialy' i nadal przeciekalo. Smar usunalem, poskladalem do kupy. Nadal maly przeciek, szczegolnie po jednej ze stron. Zastanawiam sie teraz nad 2 opcjami:

- zmienic uszczelki na 20,7 lub 20,6 zamiast 20,9 do tych przepolerowanych tłoczków;

- zastosowac jeszcze smar silikonowy, Naskosil A;

- jeździć z lekkim przeciekiem, i zobaczyc czy mk bardzo bedzie na tarcze sciekac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3majcie kciuki! Właśnie odbyłem rozmowę z Nusiu.pl.

 

Być może nawet mają takiego XTRa(zacisk) jeszcze gdzieś u siebie na firmie, to może dorobią idealnie z oryginałem. A jak nie, to wyślę od BR-M775(XT), i też powinno być spoko.

 

Nie mogę się doczekać kosztorysu. Element nie jest jakiś wielki, a mógłbym zregenerować wszystkie zaciski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, Nusiu.pl nie są w stanie tego(tłoczka) dorobić.

 

Pod koniec lutego spróbuje to jeszcze dorobić u siebie w Bielsku-Białej.

 

Na razie zostaje wizyta w szczecińskim Oringu, i dorobienie uszczelek w rozmiarze wewnętrznym 20,7 i 20,6. Zobaczę, które ewentualnie przypasują, żeby tłoczek nie ciekł, a jeszcze miał się jak ruszać. Najwyżej pójdzie w ruch smar silikonowy, jak go skombinuje.

 

EDIT: Właśnie serwisuje zaciski.

 

Wnioski:

 

1. Shimano robi sobie jaja z seryjnymi uszczelkami w BR-M775, jeśli chodzi o średnicę wewnętrzną. Przecież ona na zdrowych tłoczkach po demontażu lata sobie swobodnie jak "luźna guma w matjach".

 

2. "Custom" uszczelki od GG Trading nawet ładnie siedzą na zdrowych tłoczkach, ale ktoś źle zmierzył średnicę ZEWnętrzną. Różnica to minimum 0,2mm. W tym mogę się dopatrywać tych przecieków. Są to zaciski hydrauliczne, więc kto wie, może przeciska się właśnie szparami między uszczelką a wewnętrzną powierzchnia zacisku.

 

PS. Te małe, gumowe ce od Shimano, co się wkręca zamiast śruby z przewodem hamulcowym, to prawdziwe zbawienie! W końcu mogę wyrzucić tłoczki pompując zacisk od strony śruby odpowietrzającej! Ile oleju się zaoszczędzi, zamiast pchać strzykawą z olejem :D

Edytowane przez Beskidek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...