Skocz do zawartości

[do 3000 PLN] cross, góral, a może coś innego?


Rekomendowane odpowiedzi

jeśli potrafisz tak długo użytkować jeden rower to w zasadzie wszystko sprowadza się w pierwszej kolejności do ramy....może znajdź firmy  które dają dożywotnią gwarancję na ramę , nawet kosztem osprzętu , jeśli umożliwiałoby to zmieszczenie się w budżecie  -  a osprzęt wiadomo , z czasem po kawałku można/trzeba zmieniać 

 

obawiam się tylko że problem będzie właśnie z budżetem przy takim podejściu do sprawy, pewnie zaraz ktoś to sprostuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hejho i butelka rumu.

 

Byłem dzisiaj w dużym sklepie. Mieli Herkulesy, KTM, Felty, Wheelery i Gianty.

 

Rowery, na które zwróciłem uwagę (czyt. pasowała rama :P)

 

http://ktm-bikes.net/rowery-ktm-2013/item/offroad-2013/ktm-life-race-2013 - cena ok 3500 (jestem w stanie tyle zapłacić)

 

http://ktm-bikes.net/rowery-ktm-2013/item/offroad-2013/ktm-life-road-2013 - 2800 jakoś

 

http://sklep.sportprofit.pl/pl/p/Hercules-ICONA-czarny-2013/3778 - ok 3000-3300

 

Były też felty z outdoora, przepiękne rowery, ale rama była za duża, no i tutaj zamiast Shimano jest coś innego, czego nie znam :D

 

Do tej pory w naszych rozmowach KTMy ani Hercules się nie pojawiły.... Czy to są dobre rowery ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KTM to na pewno sprawdzona firma, jeśli pozycja Ci pasuje to jak najbardziej warto zainwestować. KTM Life Race nawet nieźle wyposażony.

Ewentualnie Hercules, firmy nie znam, ale co tam ma się zepsuć, rama nie pęknie a reszta osprzętu na niezłym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnoszę, bo liczę, że jednak ktoś mi odpowie :D

 

 

Moge zapytac, ile masz wzrostu?

Bo wyglada na to, ze szukamy podobnego roweru.

 

Ja bym bardzo chcial KTM z racji wygladu (malowania) (czarno-pomaranczowy), a do tego, ten bialo-zielony, ma fajna komfortowa rame.

Ale one maja hamulce firmy Tektro, ktora jakichs specjalnych notowan nie ma.

 

A zerkales na Unibike Xenon, ktory jawi sie byc bezkonkurencyjnym w kategorii cena/osprzet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

180 cm wzrostu, 85 kg wagi.

 

Może i hamulce Tektro, ale jak się tym przejechałem i nacisnąłem to rower stanął w miejscu. A o to w tym chyba chodzi :P

 

Unibike Xenon byłby najlepszym rozwiązaniem albo Unibike Zethos ale oba rowery na ten sezon już będą raczej nieosiągalne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili najbardziej skłaniam się do poczekania na przyszły rok, bo tak też raczej miałem w planach.

 

Gdyby jednak coś się zmieniło to pod domem w sklepie jest jeden 19" Unibike Viper za 2069,- i to chyba byłby najrozsądniejszy wybór. Podejrzewam, że z moją niewielką wiedzą i umiejętnościami prawdopodobnie nie potrafiłbym wykorzystać tego, że jadę Zethosem albo jakiś KTM'em za 3500 na XTkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tych modelach KTM mi osobiście nie pasują te amortyzatory, jakiś NEX(w Life) i NCX (w Race) - niech ktoś się wypowie, ale wczoraj na tym forum czytałem jak ktoś mieszał z błotem ncx'a  na korzyść xcr'a  

chyba na amorkach głownie zaoszczędzili , bo w Race jest nawet 10biegowy napęd, przerzutki obie na deore xt....jak planujesz duże przebiegi to co jakiś czas wiadomo że będziesz zmieniać kasetę/łancuch/korbę(blaty) a więc...

na szybko porównanie cen z allegro:

 

                               (napęd 10)    |        (napęd 8)

kaseta:                            HG62-10: 119zł     |     Shimano HG31-8 35zł

korba:  *SHIMANO FC-M522 10-RZ  225zł    |   Shimano Altus FC-M311 65zł                     

łańcuch:              Shimano HG74-10  84zł    |   Shimano HG40  24zł

 

*-najtańszy odpowiednik SHIMANO , reszta te same modele co w specyfikacji producenta

 

suma  na komplet '10 ->  119+225+84  =   428 zł

 

suma na komplet '8 - >  35+65+24 = 124 zł

 

różnica 304 zł  , biorąc oczywiście pod uwagę  modele komponentów jak najbardziej zbliżone do specyfikacji producenta.

no i teraz można by zrobić porównanie napęd 9-cio rzędowy , który wg mnie ma najlepszy stosunek tego co oferuje do ceny, dla przykładu

 

kaseta:              SHIMANO CS HG 20 9 RZĘDOWA:  49zł     

korba:                SHIMANO ACERA 9-rz.FC-M391 115zł       

łańcuch:             SHIMANO HG53 114 ogniw 9 RZĘDÓW  46zł   

suma na komplet '9 - >  35+65+24 = 210 zł

 

 

teraz po tym małym porównaniu odpowiedz sobie na pytanie jaki napęd Ci najbardziej pasuje, między innymi pod kątem tego jak często będziesz go wymieniał/jakie będziesz robił przebiegi. Wiadomo że z obliczeń można wyrzucić całą korbę i wymieniać tylko blat (np największy bo najczęściej na nim jeździsz i to on się głownie zużywa), ale porównałem to tak dla zobrazowania 'po całości'   -   ja z tych samych pobudek wybrałem napęd 9-cio rzędowy  i jestem zadowolony.

Tak naprawdę wszystko można przecież modyfikować ,można zmienić cały napęd 9 na 10 (dodatkowym zakupem może być bębenek piasty jeśli fabryczny nie obsłuży 10-tki) - jak ktoś potrzebuje, kwestia tyko funduszy - i po głębszych rozważaniach znowu dojdziemy że najważniejsza jest w sumie wybrana rama :D

 

 

 

a  co do tego Vipera , to popieram, wg mnie najlepszy wybór w tej sytuacji (jeśli chcesz kupić teraz)- jest najtańszy, ma najciekawszy wg mnie napęd (mając na uwadze cały czas cenę), przerzutki 'na start' jak sam zauważyłeś wystarczą - ew  duża część zaoszczędzonego budżetu pozwoli na dowolne w zasadzie modyfikacje - chociażby montaż wybranych hamulców tarczowych - bo rozumiem że instalowane tam fabryczne hamulce to Twój świadomy wybór ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przerzutek 10 chyba już jakiś czas temu się wyleczyłem... właśnie ze względu na koszty serwisu.

 

Co do hamulców wcale nie jest powiedziane, że w Viperze bym zakładał tarczowe... dlaczego? Wczoraj jeździłem w sklepie i na tarczach i na v-brake'ach. Nie widzę szczerze mówiąc powodu, dla którego tarczowe miałyby być lepsze, bo nie zamierzam jeździć tym rowerem po górach (wolę płaskie). W końcu to cross, do którego chcę założyć opony mniej więcej 1,75 szerokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak hamują obecnie produkowane hamulce v-brake w porównaniu do hydraulicznych hamulców tarczowych - ja wybrałem tarcze z obawy przed drastycznym spadkiem siły hamowania przy zmoczeniu obręczy - co jak się okazało podczas codziennego deszczu przez 2 tygodnie w moim przypadku przy tarczach z klockami organicznymi   zaowocowało tym samym, było tylko wycie przedniej tarczy i to by było na tyle, rower jechał dalej...zmieniłem klocki na metaliczne no i zobaczymy...na sucho od razu po wymianie, bez żadnego dotarcia, w subiektywnym odczuciu jest '2x mocniej'

 

dla mnie zasadniczą przewagą hamulców tarczowych jest to że odkształcenia obręczy nie wpływają na sam proces hamowania - na przednim kole widzę delikatne bicie podczas jazdy, ale jest nieodczuwalne i mogę centrowanie kół odłożyć trochę w czasie, natomiast gdyby ta obręcz miała przyjąć na siebie gumowy klocek hamulcowy to pewnie to bicie by już było odczuwalne, a za tym idzie spadek jakości hamowania  - wszystko też sprowadza się jak chcesz jeździsz, piszesz że w mieście, ale czy właśnie bez względu na pogodę?

w mieście te wszystkie kałuże to dla hamulców 'pływające zupki rosołowe' - syf jaki tam pływa jest tak tłusty że można by pewnie łańcuch nasmarować :D

 

btw - ten viper ma nawet przedni amortyzator (wg zdjęcia) przygotowany pod zacisk klocków do tarczy, z tyłu może też  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie nawet nie masz co myśleć o braku amortyzacji ;)

 

szukając w tym roku roweru , analizując oferty z tego rocznika  nastawiłem się na meridę crossway 500-d (inna sprawa że nie kupiłem crossa) , potem doszedłem do wniosku że jednak 300-d będzie wystarczające, dużo tańsze i tańszy napęd. Ta seria , Crossway 100/300/500/900-D  ma bardzo fajną ramę, linki są puszczone w zagłębieniu dolnej rury , w modelu 900 jest dodatkowa 'zaślepka' (z perspektywy czasu wiem że to byłby zły pomysł, bo każdorazowo trzeba by to rozkręcać do mycia, szczelne nie jest).

 

Wg mnie to bardzo udane rowery, dla Ciebie najważniejsze żebyś się na nim dobrze czuł, czyli dobrze dobierz rozmiar ramy.

Piszesz że na osprzęcie się nie znasz, to napiszę Ci jak laik laikowi ;) - różnice w napędzie 9/10 będziesz miał znaczące w cenie komponentów - moim zdaniem warto pozostać przy 9 przełożeniach na tyle. Napisałeś że w maju zrobiłeś 500km  , pewnie minimum takie przebiegi będziesz robił jak nei 2x większe, każdy napęd się zużywa, więc warto moim zdaniem  mieć coś co wymaga circa 2x mniejszych kosztów przy wymianie  , a różnice podczas jazdy występują na zestopniowaniu między ~4-5 przełożeniem z tyłu , jak trochę już jeździsz to nawet tego nie odczujesz , przynjamniej w crossie czy mtb , taką mam koncepcję :D

 

 

edit:

aaa, jak szukasz zmiany to może weź pod uwage 29er ? ;)

do 3k można kupić cokolwiek nie odbiedającego jakością od rzeczonych crossóe IMO

można dobrać opony tak że na asfalcie też da się szybko i przyjemnie jeździć - musiałem rzucić ten pomysł , bo sam tak zrobiłem :D

 

Pozwolę sobie zadać pytanie w tym wątku, bo mam podobny problem z wyborem. Miałem nawet założyć wątek, ale może na początek (dziś założyłem konto) spróbuje doprecyzować temat (z Waszą mam nadzieję pomocą). Zaskakująco wiele wspólnych cech z autorem wątku ... w tym tygodniu sprzedałem mojego prawie 10-letniego Wheelera Cross 2600. Postanowiłem poszukać czegoś nowego, gdy w terenie pokrzywiłem obręcz. Mam 185cm/92kg. Sylwetka bodaj bardziej standardowa (siodło na równi z kierownicą, może nieco powyżej).Nigdy nie pociągały mnie mtb 26" , zdecydowanie wolałem 28". Gdyby nie 29er-y, to na 100% kupiłbym jakiegoś nowego cross-a, a tak kombinuje, aby brać 29 i dokupić drugi komplet opon na wycieczki bardziej "szosowe" (co tu możecie polecić ?) Myślałem nawet o drugim komplecie kół, ale jeden ze sprzedawców mi odradził argumentując (chyba słusznie ?), że nierówno będzie się kaseta z łańcuchem docierała. Na ten moment moim faworytem jest Cube Analog 29er (za 2,6kPLN) - inne propozycje mile widziane oczywiście do porównania ...

Alternatywą jest np . wspomniana Merida Crossway 300D i dokupienie do niej opony mtb na okoliczności bardziej terenowe.

Podsumowując - szukam możliwie uniwersalnego rozwiązania, świadom tego, że zawsze będą jakieś kompromisy. Problem z tym, ze 29er z oponą cross-ową będę mógł przetestować ...dopiero jak go kupie ;-) stąd prośba o radę, bo prawdopodobnie nie jestem pierwszy z takim pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tych modelach KTM mi osobiście nie pasują te amortyzatory, jakiś NEX(w Life) i NCX (w Race) - niech ktoś się wypowie, ale wczoraj na tym forum czytałem jak ktoś mieszał z błotem ncx'a  na korzyść xcr'a  

chyba na amorkach głownie zaoszczędzili , bo w Race jest nawet 10biegowy napęd, przerzutki obie na deore xt....jak planujesz duże przebiegi to co jakiś czas wiadomo że będziesz zmieniać kasetę/łancuch/korbę(blaty) a więc...

A od kiedy to w rowerach crossowych wsadzają XCR-y ?

Amortyzatory crossowe/trekkingowe NCX i NEX występują w wielu wersjach, również w  powietrznych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@remlik 

u Ciebie jest inna sytuacja , bo Ty w zasadzie się nastawiłeś na 29er'a  , w odpowiednim dziale 29er jest podobny wątek, tutaj link to tego wątku i posta gdzie jest jakaś tam lista sensownych sprzętów które należałoby brać pod uwagę http://www.forumrowerowe.org/topic/107159-rower-do-3000zl/?p=1281561

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@remlik 

u Ciebie jest inna sytuacja , bo Ty w zasadzie się nastawiłeś na 29er'a  , w odpowiednim dziale 29er jest podobny wątek, tutaj link to tego wątku i posta gdzie jest jakaś tam lista sensownych sprzętów które należałoby brać pod uwagę http://www.forumrowerowe.org/topic/107159-rower-do-3000zl/?p=1281561

Dzięki za linka, poczytałem. 

Z tym, że wcale nie jestem zdecydowany na 29er'a. Pisałem, ze alternatywą jest np. Merida Crossway

Liczyłem na potwierdzenie lub zdementowanie  moich koncepcji dotyczącej zabawy z 2 kompletami opon ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iczyłem na potwierdzenie lub zdementowanie  moich koncepcji dotyczącej zabawy z 2 kompletami opon ...

też miałem taką koncepcję...że może założę cieńsze opony do 29er'a bo jeżdżę głownie po twardym - po przejechaniu ~2400km koncepcja się zupełnie ulotniła, ale też  od samego początku jeżdżę na semi-slickach , więc jest cicho i przyjemnie na twardym 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też miałem taką koncepcję...że może założę cieńsze opony do 29er'a bo jeżdżę głownie po twardym - po przejechaniu ~2400km koncepcja się zupełnie ulotniła, ale też  od samego początku jeżdżę na semi-slickach , więc jest cicho i przyjemnie na twardym 

czyli nie wdrożyłeś tej koncepcji ? dlaczego ? rozumiem, ze masz semi-slicki (jakie, jesli można spytac ?) w 29er, czyli wymieniłeś fabryczne ?

 

No bo

 

No bo widzisz, same kółka to nie wszystko, pozostaje jeszcze pozycja na rowerze i przełożenia, cross daje wyższe średnie prędkości przy niższej kadencji ...

 

No tak, zakładam (może błędnie) iż uda mi sie tak dobrać rozmiar ramy i ja ustawić, aby pozycja była podobna, do jakiej się przyzwyczaiłem ...

Jak to, na mtb 29 nie ustawię takiej kombinacji przełożeń, dla której osiągnę analogiczne relacje prędkość/kadencja jak dla  cross-a ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nie wdrożyłeś tej koncepcji ? dlaczego ? rozumiem, ze masz semi-slicki (jakie, jesli można spytac ?) w 29er, czyli wymieniłeś fabryczne ?

 

zaniechałem pomysłu bo na tych co mam jest dla mnie ok, w miarę szybko i nie męcząco

 

przy zakupie w sklepie poprosiłem o zmianę od razu z fabrycznych

SCHWALBE Rapid Rob 57-622 (29x2.25)

na

Kenda Khan 52-622 (29x2.1 zdaje się ) i to są semislick'i 

bieżnik taki:

K-935.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odświeżę swój topic, a co, mogę ;)

 

Wraz z upływem miesięcy i przejechanych kilometrów moja wiedza wzrosła. Wiem już niemalże czego chcę, nie wiem tylko, kiedy kupię :D

 

Dzisiaj zaliczony kolejny sklep - PM Rider we Wrocławiu.

 

Pan oprócz zachwalania Treka 8.4 (fajna cena i dożywotnia rama!) przedstawił mi też rower firmy Staiger - ponoć niemiecki.

 

Słyszał ktoś coś o tej firmie i może się coś wypowiedzieć? Bo jak dla mnie nisza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.goride.pl/kross-evado-70-2013-wysylka-kurierem-dhl-gratis-p-305.html

+

http://allegro.pl/uno-grade-comfort-al-069-kierownica-trekkingowa-rt-i3512009341.html

http://allegro.pl/reduktor-grubosci-kierownicy-qba-962-31-8-26-0mm-i3541773564.html

http://allegro.pl/owijka-korkowa-silva-cork-carbon-czarna-i3510112106.html

 

Powietrze z przodu, manetki slx, zmieniarki XT, czego chcieć więcej ?

Bez kombinowania i bez kastracji portfela, jeszcze będzie pan wódke stawiał :)

10s nie ma co sie bać bo i tak kiedyś nastąpi, nie zatrzymamy tego postępu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...